hz musa'nın denizi ikiye ayırması

enteresan mucize. zaten musa'dan sonra pek mucize de kalmıyor piyasada. en son hz. isa küçükken konuşuyor, bilahare kehf ashabının uykusu var daha da yok. he olsa inanma artar mıydı? sanmam.
devamını gör...
kızıldeniz’i değil de onun uzantısındaki bir gölün şiddetli rüzgar ile yarıldığına dair bir söylenti var idi. hz. musa yarmadı diyorlar. ilginç.
devamını gör...
felsefi düşünme yeteneğinden yoksun oldukları gibi, oluşturdukları argümanlarla dini bilgi eksikliklerini ortaya sermeleridir.

denizi yaran musa peygamber değil, Allah'tır. peygamberler mucize yaratamazlar.

"küfredenler, derler ki: ona rabbından bir ayet indirilmeli değil miydi? sen; ancak bir uyarıcısın ve her kavmin bir yol göstericisi vardır." (13/ra'd, 7)

"rabbinden ona ayetler indirilmeli değil miydi? dediler. de ki: o ayetler, ancak Allah'ın nezdindedir. ben, sadece apaçık bir uyarıcıyım." (29/ankebut, 50)

mûsâ peygamber'in denizi yarma gücü yoktur. bu onunla alakalı bile değil.

"madem mucize olacaktı neden musa peygamber kaçtı?"

bunun sebebi, peygamber'in kendinden geleceği bilememesidir.

"de ki: göklerde ve yerde gaybı Allah'tan başka kimse bilmez. ne zaman diriltileceklerini de farketmezler." (27neml, 65)

"gaybın anahtarları o'nun katındadır. o'ndan başka kimse bilmez. karada ve denizde olanı da o bilir. bir yaprak düşmez ki; onu bilmesin. yerin karanlıkları içindeki tek bir tane, yaş ve kuru müstesna olmamak üzere her şey apaçık bir kitabtadır." (6/en'am, 59)

geleceği bilme gücü olmadığı için, doğal olarak kendisini ve müslümanları öldürmeye kalkacak bir kraldan Allah'a tevekkül ederek insani bir şekilde kaçacaktır! Allah ise sıkıştıkları noktada yardım edecektir. dolayısıyla bu durumda bir çelişkiden söz edilemez.

sonuç olarak bu basit argümanlarla din eleştirisi yapabildiğini düşünen kitleye karşı dinin temel meselelerini öğrenmek gerekir ki meydan bu mantıksız iddia sahiplerine kalmasın.
devamını gör...
peygamberler kendilerine ilim ve hikmet verilmiş insanlardır. bu onları diğer insanlardan ayırır. peygamberler haricinde diğer insanlara da ilim ve hikmet verilmiş midir? elbette verilmiştir. ama peygamberlerinki sabittir, kesindir, zaten onlardan beklenilen bir şey halini almıştır. . mucizelerin kaynağı da bu ilim ve hikmet farklılığıdır.
hz musa özelinde hz musanın hızırla yaptığı yolculukta hikmeti öğrenmesi onu artık olayların arka planını görebilen biri haline getirdiği için denizin ikiye yarılması hadisesinde hz musanın bilgisi dahilinde olmalıdır. bu durum da denizin yarılmasını hz musa nın mucizesi yapar. tabiki de her şey Allahtan. onun bilmesi ve dilemesiyle olur. benim şu klavyeyle şu yazıyı yazmam da Allahın bilgisi ve dilemesi dahilindedir. ama yazıyı yazan benim. bu bilgiyi bana veren Allahtır. yani mucizeyi yaratan Allahtır, uygulayan peygamberdir.
devamını gör...
iyi de kimse "musa onu yaptı" demedi ki! musa (a.s.)'nın peygamber olduğuna iman eden, mucizelerinin de Allah tarafından yapıldığını bilecek kadar basiretlidir zannımca.
devamını gör...
denizi yaran Allah değil; musa peygamberdir.
eğer denizi Allah yarsaydı direkt olarak yarar ve musa as. ile kavmine "geçin" derdi. ancak öyle yapmamış ve "asanla denize vur" diyerek denizin hz.musa tarafından yarılmasına izin vermiştir. denizlerin yarılması bir insana göre büyük bir iş gibi görülebilir ancak Allahın izin vermesi söz konusu olduğu için basit bir haraketle denizlerin bir insan tarafından on ikiye ayrılması şaşırtıcı olmaz. bunu böyle kabul etmek Allahı inkar da olmaz.
devamını gör...
bu hadiseyi anlatan ayetlerin anlam katmanları olduğuna inanıyorum.
taha suresini okurken kızıldeniz'i ve hz. musa'nın denizi yarmasını ; insanın arzuları , heva hevesi , sahip olduğu dünya nimetleri içerisinde helal yolu göstermesi olarak anlıyorum. aynı surenin 81. ayetinde taşkınlık edenlerin gazaba uğrayacağından bahsediyor.
o halde firavun'u ve arkasındakileri boğan kızıldeniz'in suları mıydı yoksa kendi taşkınlıkları mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar