hz ömer hakkında bilinmeyenler

kuvvetle muhtemel yazdıklarıma bodoslama girerek eksi bombardımanına tutulacağım başlıktır. ancak hz ömer hakkında genel olarak bilinen şey onun adaletli dengeli oldukça zeki ve çok cesur hatta asabi bir insan olduğudur. zekasına ben de hayranım yalan yok.

- peki hz ömer gibi cesur bir insan bedir savaşı ve hendek savaşına neden hiç katılmadı?
- uhud savaşında ise kaçanların arasında olması ne cesaretmiş be? sorusunu beraberinde getirmiyor mu?
- halid bin velid gibi güçlü bir komutanı neden sürgüne gönderdi? yoksa halid bin velid onun iktidarını mı tehdit ediyordu? rekabete mi gelemedin hz ömer?
- hz ali ile olan fedek arazisi muahbbetinde hz fatımanın 8 yaşındaki kızıyla neden evlenmek istedi?
- hz ömer döneminde fakirlik kalmamış asrı saadet dönemi yaşanmış gibi ifadeler kullanılıyor peki herşeye müslüman tabiri ile amenna diyelim ama ben onca şey okudum ama hz ali ile hz ebubekir ve hz ömer de dahil hiçbirinin hz ali ile aynı masada yemek yediklerini hatırlamıyorum. hepsini bir kenara bırakalım peygamber öldüğü zaman cenaze işleri ile uğraşan tek hz ali iken diğerleri hilafet derdine düşmüş ne güzel istan bul be? pardon islam diyecektim?
not: arkadaşlar bunu okuyan birçok kişi islama hakaret ve saygısızlık ettiğimi düşünebilir varsın düşünsün ama bi zahmet düşünsün...
devamını gör...
türkiye üzerinde oynanan iran oyunları ne kadar da kuvvetli olduğunun tezahürü. vahdetçi, küdüs tv müdavimi, irancı, humeynici tipler baya arttı. sorsanız bu mecusilere ya ne alakası var öyle değil derler çünkü bu insanlar için takiyye farzdır.

"sahabeye kötü söz söyleyen şirkini ve küfrünü gizleyen mecusidir. bu hakikatleri bilin zira ayet "islâm’ı ilk önce kabul eden muhâcirler ve ensar ile, iyilikle onlara uyanlar var ya, Allah onlardan razı olmuş; onlar da o’ndan razı olmuşlardır. Allah, onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. işte bu büyük başarıdır." tevbe / 100

mehmet emin akın


bu hususta sahabe ile alakalı bir sürü ayet var.

devamını gör...
hz. ömer ve hz. ebubekir başta olmak üzere, sahabenin önde gelenlerine yönelik yapılan suçlamalar, aslında dolaylı olarak hz. peygambere yapılıyor. bu da sanıyorum islamı kabul etmiş gibi görünüp gerçekte islamın aleyhine çalışan mecusilerin fitnesinden başka bir şey değildir.

suçlamalar aslında hz. peygambere yöneliktir dedik. onu açalım isterseniz. ebubekir, ömer, osman, aişe ve diğer sahabenin önde gelen pek çok isme, şianın ahlaksızca saldırısını görüyoruz. peki bu sahabeler kim. bakıyorsun hepsi de hz. peygamberin en yakınındaki kimseler. birisi sırdaşı, peygamberliğini ilk kabul eden biri. birisi eşi, birisi servetini, diplomatik imkanlarını vs. seferber eden biri, bir diğeri ise islamın en zayıf olduğu dönemde, islamı kabul etmiş, müşriklere meydan okumuş biri. yine ömer'e baktığımız zaman; islam fıkhının temelini oluşturan bir çok uygulamanın sahibi olarak karşımıza çıkıyor. hz. peygamberi suçlamaktır dedik; şimdi bu isimlerin konumunu ve sonraki dönemlere etkilerini göz önüne aldığımız zaman, hz. peygamberin bu isimleri etrafında toplamış olması ve onlara alan açmış olması, peygamberin dini yetkin olmayan kötü insanların eline bırakmış olduğu anlamına gelmez mi? eğer bunu bilerek yaptıysa, peygamber kötü niyetliydi demektir, yok bilmediyse bunu fark edemediyse o zaman da peygamberin peygamberliği tartışmalı duruma gelmez mi?

hasılı bu mesele, peygamberin peygamberliğine iman etmekle ilgili bir meseledir. peygamberin peygamberliğine iman etmiş bir kimse, sahabeye atılan bu iftiraların, mecusi kalıntısı şia zırvaları olduğunu kabul etmek zorundadır. aksi takdirde peygamberin peygamberliğini sorgulaması gerekir.
devamını gör...
burada ki özne kişisi aşere-i mübeşşere kişisi, daha dünyadayken cennetle müjdelenmiş kişiyi sorgulamak?!?!? petgamber efendimize kayınpeder olma şerefine nail olmuş kişiyi sorgulamak?!?!?!? vs böyle gider...

hayır nedir bu cehalet mi, hadsizlik mi?? cehaletse yanlış, hadsizlikse herkes haddini bilsin...
devamını gör...
misafiri geldiği vakit dairesindeki mumu söndürüp evden getirdiğini yakan devlet işi yapmıyorum şu an devletin malını harcayamam diyen bir sahabeyi o donemde orda bulunmadan sadece kendi haleti ruhaniyesine göre kuçultmeye çalışan yazarın açtığı başlıktır.hulefai raşidin hakkında boyle saygısızca konuşmak kimsenin haddine değildir.4 halifeninde peygamberimiz hayattaykende o öldükten sonrada devlet içinde farklı görev ve misyonları vardı.kendi oğlunun halife seçilmesine musade etmemiş saltanat endişesi taşımış bir sahabiye bu iddialar niye diye sorduğum başlıktır.
(bkz:kibir şeytandandır )
devamını gör...
http://dinimizislam.com/haz...

--- alıntı ---

hazret-i ömer, medine’ye hicretle şereflenen, Allah’ın övdüğü muhacirlerden ve ilk iman edenlerden olduğu için cennetliktir. işte âyet-i kerime meali:
(muhacirlerin ve ensarın önce imana gelenlerinden ve onların yolunda gidenlerden Allah razıdır. onlar da Allah’tan razıdır. Allah, onlar için cennetler hazırladı.) [tevbe 100]

--- alıntı ---
devamını gör...
hz. ömer'i seven birisi olarak; (#1734415 ) çoğunu ilk defa duyduğum , ''bizimkiler''in bilindik reflekslerle hayır olamaz seni zındık minvalinde karşı çıktıkları ama doyurucu tek bir cevaba rastlayamadığım mesele.

adam orada bazı iddialarda bulunmuş , -sözde- cevap verenler hiç bir şey söylememiş aslında cevap olarak. başka başka şeyler söylemişler. ilgili iddialar hakkında bilgisi olmayanları aydınlatın bırakın goygoyu. *
devamını gör...
bilinmeyen denilen şeylerden ben bildiklerimi yazayım:

- halid bin velid meselesi mesela. bir çok kaynakta ittifakla rivayet edilir ki, Allah'ın kılıcı, büyük komutan ve sahabe hz. halid komutasındaki ordu adeta yenilmez bir ordudur ve fetihler fetihleri kovalar. hatta sadece asker değil, halk dahi "halid varsa zafer kesin" gibi söylem çıkar. hz. ömer ise bunu tevhid akidesine zıt görür. zira, zafer de mağlubiyet de Allah'tandır.

bunun üzerine halid bin velid'i çağırır ve mealen "ya halid seni ne kadar sevdiğimi bilirsin. fakat halk zaferleri senin şahsından biliyor ve bu tevhide ters (şirk-i hafi). tüm zaferler Allah'ın inayetidir. bu yüzden seni azl ediyorum" der.

enteresan olan ve bu türden ucuz numaraları dillendirenlerin de dikkat etmesi gereken şudur: halid, genelkurmay başkanıyken daha düne kadar komuta ettiği ordunun içinde er olarak savaşmaya devam eder. zerre bozgunculuk ya da itirazı olmaz. hatta vefat ettiğinde yine er'dir. ama er oğlu er...

iktidar hevesi olsa idi, zaten ordu emrindeydi. yürürdü ömer'in üzerine işi bitirirdi...

yani efendiler, bu iddia boş bir safsatadır. haliyle komple yemeğin bozuk olduğunu anlamak için hepsini yemek gereksiz olduğundan diğerlerini konuşmaya da gerek yoktur...
devamını gör...
- hz. ömer tüm savaşlara katılmıştır. bedir savaşında as bin haşimi (dayısı) öldürmüştür.
- uhud savaşında kaçanlardan değil, peyganberimize siper olanlardandır.
- eğer halid bin velid varsa savaşı kesin kazanırız, o yoksa kaybederiz düiüncesine sahip olan sahabelere zaferin Allah tarafından geldiğini göstermek için başkomutanlık görevinden almadır.
- hangi kaynakta?
- peygamberimizin vasiyeti gereği hz. ali yıkamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar