ibibik

güzel bir kuştur lakin sözlükte sevilmeyen kişileri tanımlayan hakaret kelimesi haline dönüştü birden. küfür edemeyince şaşırıyoruz neye ne diyeceğimizi.
devamını gör...
ibibikler ötmeden gel diye de bi şarkı vardı sanırım, ötünce ugursuzluk mu oluyor nedir. diye anlayamadıgım bir durum. sen öttükten sonra gel bakalım ne olacak durum.
devamını gör...
en yaygın bilinen kuşlardandır. 'hüthüt' ve 'çavuşkuşu' ismiyle de bilinir. renkleri ve ibiğiyle oldukça özgün bir kuştur. çayırlarda, otlaklarda ve hayvan beslenen yerlerde yaşamayı sever. uzun gagasıyla topraktan çıkardığı kurtçuk ve larvaları yiyerek beslenir. yaz göçmenidir. ibiş ile bir alakası yoktur.
devamını gör...
nam-i diğer hüthüt kuşu.
(Resim: http://blog.ihvan.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/Rüyada-Hüdhüd-Kuşu-Görmek-Ne-Demek-660x658.jpg)

--- alıntı ---
etiyopik ve palearktik bölgelerin ağaçlık ve bağlık yerinde yaşarlar. yaşlı ağaç bulunan açık yerlerde, çam orman veya yaprağını döken ormanlarda, meyve bahçelerinde ve bağlarda yerleşirler. açık arazide bulunabildiği gibi şehir parklarında da rastlanabilir.

her çeşit oyukta ve kovukta yuvalarını yaparlar ve insana rahatlıkla alışırlar. haşere, böcek, böcek larvaları, salyangoz ve solucanlarla beslenirler. sivri ve uzun gagaları ile toprağı eşerek çıkardığı kurtçukları havaya fırlatıp gagasını açarak havada kapmayı severler.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar