ibrahim canan

yıllarca erzurum, urfa ve istanbul ilahiyat fakültelerinde binlerce ilahiyat öğŸrencisine hadis ilmi okutarak hadis ilminde bir ömür harcayan ve hadis ilminin en temel eseri kabul edilen "kütüb-ü sitte"yi dilimize kazandıran kişŸi.
devamını gör...
kutub-u sitte gibi ustun ve degerli bir eseri dilimize kazandirarak cok buyuk bir ilmi ve dini vazifeyi yerine getirmis profesorumuz. bir ara qafqas universitesi'nin de rektoruydu diye biliyorum.
devamını gör...
cok temel bir eser olan kutubu sitte'yi derleyerek ulkemiz insaninin hizmetine sunan degerli bir ilim adamimizdir. Allah rahmet etsin. kotu bir sekilde can vermis. insallah aci cekmemistir.
devamını gör...
--- alıntı ---
Ölümü istemek, temenni etmek caiz midir?

Bu hususta Allah Rasulu ( a.s.m )nun
ifadeleri aynen şöyledir.

Hz. Enes ( r.a ) anlatıyor.

Rasulullah ( a.s.m ) buyurdular:

sizden hiç kimse maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise, yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al. ( Buhari, merda,19)

Açıklama:

1- Hadiste Rasulullah ( a.s.m )’ın ilk muhatabı, ashab-ı kiram ise de kıyamete kadar gelecek bütün Müslümanlar aynı şekilde muhatap olmaktadırlar, yani yasak hükmü bakidir.

2- Hadiste mevzu bahs edilen “zarar” için, seleften bir çoğu “dünyevi zarar” demiştir. Buna göre, kişi “ dinde fitneye düşmek” gibi dini bir zarar mevzu bahs olacak olsa, hadisteki nehyin dışında kalacağı belirtilmiştir.
--- alıntı ---

ibrahim canan, Kütüb-ü Site – Muhtasarı tercüme ve şerhi – Akçağ Yayınları, 5. cilt, s: 6


innalillahi ve inna ileyhi raciun
devamını gör...
ölüm uzakta birilerine vardığında gayet kabullenilebilir gelir..
mukadderat der insan..

ancak başa gelince önce inanamıyor insan bir türlü..sonra da onun ölümü bu şekilde olacakmış demek diyerek duaya duruyor..bir ilahiyat prof.'u kimliğinin ötesinde canım arkadaşımın insan güzeli babası hakka yürüdü..

rabbim rahmetiyle muamele buyursun..

devamını gör...
tasavuf adabında daru l bekaya irtihal edene öldü denmez sırlandı denirmiş. hadis profesörü, çok güzel ilmi çalışmalara imza atmış olan hocamız bu sabah itibariyle sırlanmış, sır olmuş, hakk a yürümüştür. mekanı cennet, menzili mübarek olsun... (cenaze namazı, yarın öğle namazını müteakip marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi camiinde kılınacaktır)
devamını gör...
dünya üzerinde böyle insanlar da var. ciltlerce eser verip, en derin konularda en geniş ilimlere sahip, en faydalı talebeleri yetiştiren, buna rağmen kimsenin ismini cismini bilmediği. 60 küsür yaşında hala şehirlerarası otobüslerde seyahat eden, onların servislerini kullanan. ekran gülü ilahiyatçıların, eser vermeyip bol laf üretenlerin, makam koltuğu, arabası, rütbesi meraklılarının olduğu yerde sessiz sedasız yaşayıp, yine öyle çekilen.

Allah rahmet eylesin. mekanın cennet olsun hocam.

http://www.zaman.com.tr/hab...
devamını gör...
hadis ilmiyle meşguliyetin verdiği vakarın da etkisiyle herhalde, çok mütevazi, halim selim, nazik, beyefendi bir insandı merhum.

ona olan hürmeti ve yolunda geçirdiği bir ömür mukabilinde, efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in şefkat ve şefaat kanatları altındadır inşallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar