ibrahim peygamber tarafından yıkılan putlar

notre dame katedrali için ağlayanların, görseler içlerini parçalayacak putlardır. muhtemelen de en az yüzlerce yıllıktırlar. hz. ibrahim hiç acımamış gavura vurur gibi vurmuş, yüzlerce yıllık tarihi yok etmiş. hadi buna da ağlayın entel müslümanlar.

edit-1: putlar sembolüdür ama bir klise sembol değildir bazı süper akıllılara göre. olm siz ciğerinize çektiğiniz oksijeni içeride ne yapıyorsunuz da böyle oluyorsunuz? yanan şey sanat eseri değil. küfrün, tevhide başkaldırının sembolü.

edit-2: putlarla bir kliseyi aynı görmemek nasıl bir kafadır? hayretlerden hayretlere koşuyorum. bu müslümanlar nerye gidiyor böyle? olm bu nasıl bir rezalet yav. bu adam hz ibrahim zamanında yaşasa yemin ediyorum aynı tepkiyi ibrahime verirdi. bak yemin ediyorum. sen nasıl yüzlerce yıllık heykelleri, sanat eserlerini yıkarsın diye. tabi put deyince sizin aklınıza ağzı burnu yamuk şekilsiz topraktan şekiller geliyor. bir de damarına kasına kadar tüm ayrıntılarıyla oyulmuş heykelleri düşünün. size göre onlar da sanat eseri put değil. hz ibrahimin yıktıkları nasıldı acaba biliyor musunuz? şekli güzel olunca küfrün şiarı olmuyor sanat eseri mi oluyor? olum sizin kafakar nasıl çalışıyor?
devamını gör...
birer sembollerdir. ikonlardır. ibrahim peygamber bu sembollerin işaret ettiği düşünceyi (düşüncesizliği) yıkmıştır. ama bunu anlamayanların şirki günümüzde sürüyor ve daha kıyamete kadar da sürecek. bir kısım insan var (üstelik aşırı kalabalıklar)- Allah'ın inayeti onların üzerine olsun da doğru yolu bulsunlar- putun fiziki varlığından arınmanın kendilerini en imanlı yaptığını sanıyorlar. evde hayvan figürü bulundurmamanın, ne bileyim meryem ana heykelinden nefret etmenin kendilerini mümin yaptığını düşünüyorlar. ibrahim peygamberin ve diğer tüm peygamberlerin asıl neyi yıktığını hiç anlamamışlar.

(#6402092) şurada anlatmıştım. kitab-ı mukaddes bu şirk meselesini ama defalarca neden anlatıyor? çünkü putlar sadece o put diye yıkılan helva heykelleri değil. çünkü put sadece budanın temsilleri değil. çünkü asıl putlar akılların içindekiler. asıl put bugün tüm değerleri uğruna yıkabildiğimiz para mesela. güç mesela. bizim yerimize asarım, keserim diye külhanbeyliği eden bir liderin hiçbir hatasını görmemek, onun uğruna gönüller yıkmak, onun uğruna ağzından nefret saçabilecek denli ona tabii olmak. mesela onun açtığı yolda kul hakkı yemekte hiçbir beis görmemek aslında şirk koşmak. asıl putumuz uğruna her şeyi göze aldığımız ne varsa o. nefsimiz mesela. sevgilimiz bize her türlü değeri yerle yeksan ettiriyorsa asıl put sevgilimiz. yalnızlık korkumuzdan, toplumun bir parçası olamamaktan korktuğumuz için şayet her türlü iyiliği yıkıp geçebiliyorsak zaafımız bizim putumuz işte.

şimdi de yanan bir sanat eseri için üzüntü duyanların duyduğu üzüntü ile hiçbir ilişiği olmayan putlardır diye tanımlayayım. ilişkilendirenler ise kendi nefret putunu besleyenlerdir.
devamını gör...
notre dame katedrali ile hz ibrahim'in putlarını aynı kefeye koymak nasıl bir kafadır. Allah kuran'da yeryüzünü gezin görün ki sizden önceki milletleri anlayın, ibret alın der. yani onları yok ederek bir yere varamazsınız. aksine git gör adam ne yapmış, geçmişte neydi şimdi ne durumda ibret al. hz ibrahim'in kırdığı putlar ise içinde yaşadığı toplumun putlarıdır ve ordaki asıl amaç da put kırmak değildir. ne demişti hz ibrahim; gidin o büyük olana sorun. yani anlatmak istediği bir derdi vardı. amaç taştan yapıları yerle bir etmek değildi. evet charlie hebdo'ya da üzülürüm. nerde bir masum katledilmişse üzülürüm. çünkü islam mazlumun hakkını savunmayı emreder, ona taraf olmayı emreder. ha ölsün gebersinle bir yere varılabiliryosa buyrun anlatın da ikna olalım. ama tek argüman onlar bizi katlettiler o zaman onlar da gebersinse pek geçerli bir argüman değil bu. dahası onlardan hiçbir farkın kalmıyor bunu diyerek. ama onlara üzülmem onlar için yürüyüş yapmam anlamına da gelmez veya bizim sözde aydınımız gibi orda sanatçılar katledildi diyerek ağlarken öbür taraftaki mazlumu silip atmam. altını çizerek söylüyorum masum insanın dini imanı sorulmaz. şunu bir türlü anlayamadık gitti; günümüzün tebliğ metodları ile geçmiştekiler çok farklı. adamlar dünyaya hakim ama biz hala birilerininin birilerini katletmesine seviniyoruz. sizin niyetiniz adam kazanmak değil nefret tohumları ekmek. hani islam terörizmdir diyorlar ya onlara katkı sunmaktan başka bir şey değildir. islam kardeşine şefkatli, kafire karşı net olmayı emreder. ama zulüm kimden gelirse gelsin ona taraf olmayın veya bir topluma olan kininiz onlara haksızlık yaptırmasın der. ki zulme uğrayan geçmişte zulüm yapan olsa bile.

islam devletinde vergisini veren gayrimüslimler inancını gayet rahat yaşamıştır ama bunu gel de bizim müslümanlara anlat. niye kendilerine savaş meydanında kılıç çekenlere hayat hakkı tanıdılar ki geçmişte. hepsini katletselerdi tıpkı karşıdakilerin yaptıkları gibi değil mi. sizin fikriniz bu. ama bu durumda o katledenlerden ne farkımız kalır bizim.

anlayana çok şey anlatan putlardır. mevzu sadece eline baltayı al kır dök geç değildir.

edit : kilise puttur veya değildir ama put diyen arkadaşların ilk önce kuran'daki kitap ehli kavramını bir incelemeleri gerekiyor. yoksa hristiyanların Allah'ın oğlu kavramı putperestlerden aşağı değil.
devamını gör...
sahabe ve tabiin döneminde fethedilen coğrafyalarda varlığını sürdürmüş olan eski medeniyet kalıntıları yeni çağ mücahidleri tarafından hangi *akla hizmetle yerle yeksan edilir ? !
sahabe ve tabiin hz. ibrahim'i anlamadı, yeni yetme mücahidun hemen anladı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar