ibrahim tenekeci

kendileri sevdiğim ve saygıyla okuduğum şairlerden biridir. kendisini üstadım kabul ettiğim bir şairdir.
kendisi sadece şiir yazmakla kalmamış şiiri hak ettiği yere koymuştur. åžiir yazıyorum diye her türlü saçmalıklardan bahseden kişilerin elinden şiiri almış, şiiri olması gereken yere koymuştur.

kendisi müslüman biridir. åžiiri de müslümandır.
åžiiri; ibrahimi bir bakış, kalenderce bir yürüyüştür. kendisine dayatılan bütün sahte güzelliklere sırtını dönmüş, modern insanın hayatına şaşkınlıkla bakan bir şiirdir.

ve şiir hakkındaki iki önemli değerlendirmesi;

"åžiiri, bir derdim var, bin dermana değişmem şeklinde görüyorum.

cahit zarifoğlu, åžair özgürdür. åžiir ise daha özgür diyor. bu sözü hatırlattıktan sonra ilave edelim; bu özgürlüğün sınırları değil, çatısı vardır. o çatı, güzel ahlaktır." ibrahim tenekeci
devamını gör...
türk edebiyatının sağlam şairlerindendir. daima güzel şiirler yazar ve önemli mevzulardan bahseder. 'rabbim sen olmasan kimin aklına gelirim ben' der ve kimsenin aklına gelmeyenleri, unutulmuş bahisleri dile getirir. milli gazeteâ´nin düşünce sayfası ondan sorulur.
"bulunduğum yer konusunda ciddi tereddütlerim var. köşe sahibi olmanın köşeyi dönmekle yanyana durduğu bir ülkede, insanlar yazdıklarımı değil de, maaşımı merak ediyorsa, ki ediyorlar, pek iyi bir yere geldiğim söylenemez... ilk günden itibaren kasaya değil kapıya yakın oturmayı tercih ettim. olaylardan değil kendimden haberdar olmaya çalıştım. ve kendinden haberdar olmayıp da başkalarının haberlerini yapanlara hep mesafeli durdum... yukarıda yazdığım bütün olumsuzluklara, can sıkıcı satırlara rağmen, yine de halime şükrediyorum. çünkü 'önce ahlak ve maneviyat' diyen 'hak geldi batıl zail oldu' ayetini öpüp başına koyan bir camiaya hitap ediyor, çocuklarıma böyle güzel bir topluluğun ekmeğini yediriyorum... bulunduğum yere gelince; kaybolmadım ki bulunayım." demiştir mesela bir yazısında. çok esaslı, düşünceli ve duyarlı bir müslümandır. verem olduğunu duymuştum; büyük ihtimal, milletin acılarına kulak tıkamadığındandır..
inşallah şimdi iyidir ve şiir yazmaya devam ediyordur tenekeci. çünkü onun gibi adamlara çok ihtiyacımız var..
"ölümden korkuyor musun diyor okurun biri
neden korkayım, ona ne yaptım ki
bir kez olsun binmedim saltanat kayığına
ve ömrüm boyunca
heyelan bölgesinde yaşadım sanki"
devamını gör...
bu ülkenin sessiz sedasız en büyük şiirlerini yazmaktadır.åžiirin ince ruhlu insan işi olduğunu biliriz.verem için de bu söylenir.veremle mücadele ettiğini duyunca çok üzülmüşzdür.inşallah atlatmıştır.esaslı bir ruh halini resmeder şiirleriyle:
"efendime vermek için kırk yaşımdan gün aldım, kırk yetimden gül..."
veciz ve zeki söylemler de vardır.misal-i ala:
"akıl, git başımdan"

ağır misafir kitabıyla şiirini derinleştirmiştir.düşünerek okunması gereken ama illa da okunması gereken yazarımızdır.
devamını gör...
sehl-i mümteni'nin günümüzdeki kontudur. saftır, temizdir kelebekleri. ağlayış vardır şiirinde ancak bu bir bebeğin duru ağlayışıdır.

"hep soğuk mudur tanrı'm
şairlerin döşeği..."
devamını gör...
'ben bu kendimden şikayetçiyim;
rabbim beni üzdüğün için
senden özür dilerim' *

sen tut hem böyle incelikli şiirler yaz,bir de üstüne benim kafam şöyle protest ben böyle radikalimi üç kaplan gücünde savun,insanlara göster.iyi ki böyle adamlar var adamı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar