ne kadar suçsuz olsak ta aramızda barındırıp yaptıklarına sesimizi çıkarmadığŸımız ve göz yumduğŸumuz için, kurunun yanında yaşŸın da yanması durumundan ürküp korkma hal-ü vaziyeti.
devamını gör...
kur an da geçen kıssalardan bir dua.. araf/155

â· ey kendisinden başka ilah olmayan, her şeye gücü yeten, hiç bir şeye muhtaç olmayan, hükümdarlığında ortağı olmayan, rahman ve rahim olan rabbimiz!

â· ey rabbimiz, içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme.(aâ’raf:155)

â· ey rabbimiz, bizi şu zalimlerin arasına katma. (aâ’raf:47)

â· ey rabbimiz, bizi inkarcılar için bir oyun ve eğlence aracı yapma. (mümtehine:5)

â· ey rabbimiz, unutur yada bilmeden hata yaparsak bizi sorgulama!

â· ey rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin gibi bizlerede ağır yük yükleme!

â· ey rabbimiz, gücümüzün yetmediği işleri bize taşıtma!

devamını gör...
yaşar nuri öztük' ün sık sık televizyon programlarında okuduğu, örnek verdiği araf 155 te geçen "içimizden birtakım beyinsizlerin işlediği (günah) yüzünden hepimizi helâk edecek misin?" ... şeklindeki ayetten bir bölümdür. genellikle akılla herşeyin bulunabileceğini, aklı mürşid edinmenin önemini ve herşeyin kuran'dan çıkarılması gerektiği ve buna bağlı olarak da binlerce hadisi uydurma olarak görmeye delil olarak ayetin bu kısmı okunur.
devamını gör...
dertli åžair m.akif ersoy, bu âyet-i kerimeden mülhem, o günlerin derdine yanıyordu:

"üç beyinsiz kafanın derdine,üç milyon halk,
bak nasıl doğranıyor?kalk,baba,kabrinden kalk!
diriler koşmadı imdadına,sen bari yetiş…
arnavutluk yanıyor!...hem bu sefer pek müthiş! "
devamını gör...
her müslümanlar arası kavgadan sonra aklıma gelen ayet/dua.
ulan siz kardeşsiniz neyi paylaşamıyorsunuz. mısır kardeşlerini yaralıyor, vize vermiyor, siz de sözlükte kardeşlerinizi yaralıyorsunuz.
az müslüman olun ya yeter.
devamını gör...
özellikle son dönemde çokça duyduğumuz dua. daha düne kadar islam davası güden kişilerin makam mevki sahibi olunca birden firavunlaşıvermesi ve oturduğu koltuğun verdiği kibir ile en yakın dostlarına bile afra tafra satmasının bir musibeti beraberinde getireceği kaçınılmaz olduğundan, bizi de bu musibetin içine katmaması için rabbe yapılmış bir yakarıştır.
devamını gör...
gördüğü her boş toplanma alanını imara açmalık arsa olarak gören, beton dökmeyi kentsel tasarım zanneden, fizibilite deyince aklına daha fazla maddi çıkar gelen ahmaklar yüzünden sel ve afetler yaşandıkça akıllara gelen dua. Allah'ım sen iyisini bilirsin karşı çıktık durduramadık sen bu beyinsizlerin bozduğu düzen yüzünden bizleri helak etme. amin.
devamını gör...
arâf suresi 155.ayetinde geçen dua.

birbirini çoğu zaman bir hiç uğruna kıran müslümanlar görünce bu ayet aklıma gelir. kelimelerimiz birbirimize şifa olacakken, kalpler kırmaya yol açmasın yazar dostlarım.
devamını gör...
kur'ân-ı kerîm âyeti. kurunun yanında yaş da yanacağını söylüyor âdeta. tüyleri diken diken eden bir âyet. bugün de allâh'ın sözleri her zamankinden daha fazla ve çok tezahür ediyor tıpkı geçmişteki gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar