idam

#hukuk 

mahkemede öldürme hükmüne idam denilir. en yaygın idam şekli asarak idamdır. bunun dışında özellikle savaştan kaçanlar için divan-ı harp kurşuna dizerek idam etmeyi uygun görmüştür.
devamını gör...
çin'de silah ile uygulanır ve idam edilene sıkılan merminin parası idam edilenin ailesinden alınır. geri dönüşü olmadığı için eleştirilir fakat uygulanan ülkelerde hiçbir şüpheye mahal bırakmayan suçlarda uygulanır. kamu vicdanını etkileyen (vahşi cinayet, toplu katliam vs) olaylarda daha çabuk uygulanır

ayrıca:
(bkz: asmayalım da besleyelim mi) *
(bkz: kısasa kısasta hayat vardır) *
devamını gör...
türkiye'de çoook uzun süredir uygulanmayan ve uzunca bir süredir de mevzuattan çıkarılmış bir ceza.

yani bu devlete göre, bu ülkede suçu işleyenin öldürülmesini gerektirecek bir suç yok.
devamını gör...
tecavüzcüler, hainler, katiller ne bileyim bilumum fena suç için uygulanması gereken cezadır. 'ama' ya yanlış karar verilirse? ya biri bunu kendi çıkarları için kullanırsa? olmamış birşey değil özellikle kendi yakın tarihimizde.bir hafta kadar önce ulucanlar cezaevi ne gittim ve yanlış verilen kararlar sonucu ve çıkar için işlenen cinayetleri gördüm.iskiliplinin, menderesin, erdal erenin ya da tecavüz suçundan yargılanıp suçlu bulununan ve asılan ama yıllar sonra suçsuz bulunan kişinin vebalini kim ödeyecek.sonuçta kararları adil insanların verdiği bir dünyada yaşamıyoruz.
devamını gör...
an itibari ile başbakan idam için şu minvalde konuşmuştur:

idam.. yaptığımız kamuoyu yoklamalarında bi çok insan idamın geri getirilmesini istiyor. bu ülkede bazı çevreler birilerinin etkisiyle idamı kaldırdı. yıllarca devlet başkasının öcünü kendi aldı. başkası adına devlet idam gerçekleştirebilirmi? böyle şey olur mu?

başbakan açıkça idamı canı yanan insanların hakkı olduğunu belirtiyor)

taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor. zamanla bununla ilgili çalışmalar da yapılacaktır.

dediğim gibi bunlar başbakanın birebir söleri değil. sevindirici bir gelişmedir.
devamını gör...
adam asmaca oyunu ile karıştırılan... ülkemize bir devrim ile geri gelir. devrim ilk önce kendi evlatlarını idam eder!
devamını gör...
idam -siyasi idamlar- iktidarların gücünü pekiştirerek halka gözdağı verir. halkın başka türlü düşünmesinin önünü tıkamaya yöneliktir. bu anlamda sağ-muhafazakar düşünüşün olmazsa olmazıdır. en nihayetinde sağcılar halkın devlet için var olduğunu düşünürler. örneğin yakın geçmişte bakanlarımızdan biri, "devletime katil dedirtmem!" demişti. eh, devletine "katil" dedirtmeyenlerin eline fırsat geçerse neler yapabileceğini varın siz düşünün.
devamını gör...
referanduma götürülüp halkın istediği neyse onun uygulanması gerekir. bu mesele de onların en başında gelmektedir.
devamını gör...
olması gereken ama olmaması için her türlü taklaların atılacağı durum.
devamını gör...
eger bu darbe girişimi bundan 30 yıl önce olsaydı ve yine başarıya ulaşamasıydı bizzat vatansever askerler bu hain köpekleri topa tutarak infaz ederdi. genelkurmay başkanı'nı rehin alacak kadar delirmiş bu herifler yağlı urganla da kurtaramazdı.
devamını gör...
kesinlikle gelmelidir. kafaya sıkmaktan daha etkilidir.

infaz gününü beklemek kadar daha azap verici birşey olamaz. bu azabı tatmalılar.
devamını gör...
sırf apo'yu asamayacakları için idamı getiremezler. eğer idamı getirip apo'yu asmazsan da kimse razı olmaz. bir apo'yu kurtarmak için binlerce fetocunun canı kurtarılacak. gidip sırayla apo'nun elini öpsünler, eğer izin veriliyorsa.
devamını gör...
anayasal düzeni yıkmaya çalışmak ve vatana ihanet suçları kadar eşini veya kızını acımasızca öldürenlere, kadınlara çocuklara yaşlı ve engelliere tecavüz ve taciz suçu işleyenlere de uygulanması gereken ceza.

öcalan adındaki pezevenkten de kurtuluruz iyi olur.
devamını gör...
idam konusunda popülist söylemlere inanmayın. şuan idam cezası getirilse dahi ancak aynı eylemi bundan sonra yapanlara uygulanabilir. bunu açıkça bilmesine rağmen halen gündeme getirilmesi saçmalıktır. binlerce yıllık bir ilkedir. basit olarak anlatayım. yarın bir kanun çıkıp facebooka girmek suçtur girenler on yıl hapisle cezalandır derse siz yarından sonra girerseniz ceza alırsınız. gidip geçen hafta girmişsin ahmet'in yazısını beğenmişsin diye ceza veremez. ayrıntılar aşağıda.

saçma durum ciddi yazısı içinde böyle hukuki bir şeyler yazmak isterdim ama o çok saçma ve paylaşanlar aman ben paylaşayımda ne olur ne olmaz diyen insanlar olduğu için hiç girmiyorum.

kanunilik ilkesi (nulla poena sine lege)

kanunilik ilkesi suçlarda ve cezalarda uygulanır. kanunilik ilkesi gereğince, kanunun açıkça suç saymadığı bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve kanunda öngörülmeyen bir ceza ile kimse cezalandırılamaz.

bu ilke gereğince suçlar ve cezalar ancak kanunla düzenlenir. kanun hükmünde kararname, yönetmelik, tüzük vs. gibi düzenleyici işlemlerle suç ve ceza ihdas edilemez.

bm insan hakları evrensel bildirisi

madde 11/2: "hiç kimse, işledikleri sırada milli ve milletlerarası hukuka göre suç teşkil etmeyen fiillerden veya ihmallerden ötürü mahkûm edilemez. bunun gibi, suçun işlendiği sırada uygulanan cezadan daha şiddetli ceza verilemez."

avrupa insan hakları sözleşmesi

""kanunsuz ceza olmaz "

madde 7/1: "hiç kimse, işlendiği zaman ulusal veya uluslararası hukuka göre suç oluşturmayan bir eylem veya ihmalden dolayı suçlu bulunamaz. aynı biçimde, suçun işlendiği sırada uygulanabilir olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez."

t.c. 1982 anayasası

“(1)kimse, işlediği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez.

(2) suç ve ceza zamanaşımı ile ceza mahkûmiyetinin sonuçları konusunda da yukarıdaki fıkra uygulanır.

(3) ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur.”

5237 sayılı türk ceza kanunu

madde 2 - (1) kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.

(2) idarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz.
devamını gör...
idamın gelmesini istemek budalalıktır; çünkü idamdan önce adil hukuk sistemi gerekir. şayet sen hukuk sistemine çeki düzen vermezsen unutma ki kilise'de idam ettirdi istiklal mahkemeleri de...
devamını gör...
yargının bir caniyle eşitlenmesi noktasıdır. ilkelliktir. her ne koşulda olursa olsun insanlık suçudur.
devamını gör...
kim kendi tarafını bu cezaya yakın görüyorsa karşı çıktığı ceza. kim de kendi başına gelmeyeceğini düşünüyorsa gelsin istiyor.

bazı cezalarda herhangi bir şüphe yoksa neden uygulanmasın ki? adam mobesenin önünde kıtır kıtır karısını doğramışsa bu adamı yaşamayı hak ediyor mu sizce?

hayatta öldürme vardır savaş mesela hayatın bir parçasıdır. biz savaş görmediğimiz için bize korkunç geliyor ama yeri gelince insanlar birbirini koyun keser gibi kesiyor.

duygusal değil mantıklı yaklaşmak gerek. son olarak evet idam bir ceza olarak uygulanabilir ama önce yargı sistemini düzeltme şartı ile.
devamını gör...
kanımca bu dönem içerisinde meclisin gündemine gelecek ve muhtemelen referanduma sunulacaktır.

şayet bir referandum yapılacak olursa bence oy vermeden önce iki duyguyu kıyaslamamız gerekiyor.. bir çocuğa tecavüz ettiği ileri sürülen, kendisine ceza verilen, cezası kesinleşip cezaevinde yıllarını geçirmeye başlamışken masum olduğu anlaşılan bir insanı düşünün (bu arada cezaevinde öldürülmüş veya intihar etmiş olması da mümkündür).

kıyaslamamız gereken bence bu insan suçlu ilan edildiği andaki öfkemizle o masum olduğu anlaşılınca hissettiğimiz vicdan azabıdır. azabımız en az gazabımız kadar büyük değilse biz idam istemeye layık bir topluluk değiliz demektir, çünkü bizde adalet duygusu layıkıyla yoktur.

"iyi de ben vatandaşım, yargıç değilim, benim öfkem ayrı adaletin vereceği karar ayrı, neden ben azap çekiyorum" diyebilirsiniz.

ben de derim ki: yanlış insana yönelttiğimiz öfkemizle oluşan havanın bizimki gibi bir ülkede yargılamaya etki etmeyeceğini düşünmek, düşünmemek demektir. (yargıya güvenin yüzde otuzlarda olduğu da söyleniyor ayrıca, bilin istedim).

baskı altında bunalan, vicdanının sesine kulak tıkamak zorunda kalan yargının zayıf omuzlarına idam gibi ağır bir yükü yüklemeye hakkımız yok bence.

bence hiçbir şart altında hakkımız yok ya orası ayrı.
devamını gör...
asla ve asla tekrar uygulamaya başlanması halka sorulmaması gereken ceza.
devamını gör...
türk töresindeki cezaların, asurlulardaki cezai işlemlerin ve ilk çağ cezalarının yanında hiçbir şeydir.

ilk çağlarda avrupa'da bir suçluyu atlara bağlayıp, uzuvlarını kopartma cezası vardı. bunun bir benzeri de türklerde görülmektedir. arap gezgini ibn fadlan bundan bahseder zaten. asurlularda ise bir insanı diri diri yakmak gibi cezai işlemler vardır.
devamını gör...
kim kendi tarafını bu cezaya yakın görüyorsa karşı çıkıyor denmiş, açık açık suçlanmış karşı çıkanlar. bu nasıl bir laftır? hayır, asıl kendimi yakın görmediğim için karşıyım. şiddetin zerresine yakın görmüyorum çünkü kendimi! oturduğunuz yerden kurup kurup kusmayın. Allah Allah diyorsunuz, Allahın verdiği canı kimin hak edip etmediğine de ne hikmetse siz karar verebiliyorsunuz.

bir insanın ölümünü en feci şekilde isteyip bunu uygulamış birine dahi ölümü reva görmek sizi ne yapıyor peki? ne farkınız kalıyor bir katilden?
devamını gör...
teorik olarak karşı çıkmasam da, genelde uygulamalar keyfi olur ve yıllar sonra öldürülen kişinin suçsuz olduğu falan anlaşılır. ama biz hiç bu konuda vicdan azabı çekmeyiz akşama evimize gider yemeğimiz yer yatar uyuruz. o yüzden kalıcı olarak geri döndürülemeyecek cezaların uygulanmasına karşıyım.
devamını gör...
amerika da idam varda artık suç işlenmiyor mu zannediyorsunuz en çok hemde aklınızın almayacağı suçlar orada işleniyor sözün özü toplum sapıtmışsa çözümü idam değil insana saygıya dayalı eğitim.
devamını gör...
cumhurbaşkanının yakında getirilmesi için adım atılacağını açıkladığı ceza. lütfen gelsin artık bir bebeğe bir anneye kıyanlar yaşamayı haketmiyor.
devamını gör...
harika işleyen adalet sistemimizde tek eksiğimiz.
muhtemelen ergenekon ve balyoz sanıklarının alayını idam ederdik sonra "pardon" derdik.
önce adalet sisteminin düzeltilmesi lazım öyle gaz almak için idam getireceğiz demekle o idam gelmez. bu kaçıncı vaad?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar