garip bir durumdur.
bir konuda bir iddiada bulunursanız sizden hemen delil isterler. iddia ile alakalı kafalarında yerleşmiş bir fikir varsa onunla uygun olması için iddia sahibinin yeterli delilleri de sunması istenir.
ancak inkar eden için böyle bir zorunluluk -her nedense- yoktur. iddia eden tüm gücü ile inkar edeni ikna etmeye uğraşır.
halbuki bu yanlış bir yaklaşımdır. benim bir iddiam varsa ve onu savunuyorsam, adamın biri gelip " hoppala paşam, malkara keşan ben bu iddiayı kabul etmiyorum aynı zamanda inkar ediyorum, hadi beni ikna et" derse ;
bu durumda inkar eden kişinin bana, iddiamı inkar etmesi için delil göstermesi gerekir. adalet ancak böyle tecelli eder.
devamını gör...
iddia bir şeyin varlığının ispatı ile alakalıysa geçerli olan durumdur.
var olduğunu iddia eden taraf ispatla yükümlüdür ancak olmadığını iddia eden taraftan ispat isteyemezsiniz, "işte yok" diyerek işin içinden sıyrılabilir.
bu durum dışında her iki taraf da iddiasını ispat edecek kanıtlar sunmak durumundadır.
devamını gör...
--- alıntı ---

imam-ı şâfi'î hazretlerinin bir kitâbı var, kitâb-ı üm. buradaki fetvalardan birini efendi hazretleri şöyle anlatdı: "bir odada yoğurt bulunsa, oradan dışarıya bir köpek ağzı yoğurt bulaşıklarıyla çıksa ve gidip bakılsa, yoğurt tasında köpeğin ağzı kadar yer eksilmiş olsa, bu köpek o yoğurtdan yemiş midir?" imâm-ı şâfi'î hazretleri, yerken görülmediği için yememişdir buyuruyor. bir mahalle imâmı bu fetvaya kalben itiraz edermiş. bu adam sözü geçen, sevilen de biriymiş, kurban bayramında bazı kişiler teberrüken kurbanlarını ona kesdirirlermiş, o da sırayla kesiverip kurban sâhibleri kendisi yüzermiş. bir evden bir eve giderken abdesti sıkışmış. tenha bir yere gitmiş, o esnada devriyeler bunu yakalamışlar. meğer tam o yerde gece cinayet olmuş, bunu da elinde kanlı bıçak, üstü kanlı olarak bulunca katil diye tutup kadıya götürmüşler. kadı hükm vermek için "kitâb-ı üm"ü açmış ve imâm-ı şâfi'î hazretlerinin yoğurt fetvasını okumuş ve askerlere sormuş: "siz bunu adamı öldürürken gördünüz mü?" onlar da, görmedik demişler. kadı, öyleyse bu katil değil demiş. bu imâmın beğenmediği fetva kendi hayatını kurtarmış ve haline tevbe etmiş ve bir şeyler okuyup imâm-ı şâfi'î hazretlerine hediyye etmiş. 

--- alıntı ---
devamını gör...
inkar ; bilmeme , tanımama ya da üstünü örtme anlamına gelir. bilinmeyenin bilinir hale gelmesi için de ispat gerekir. ama bilinmeyen bir şey yokluktur. burada yokluğun da bir varlık olduğu ya da hiçlik olduğu devreye girer ki bu derin bir heidegger okuması gerektirir. zira bu sefer aşkınlık, metafizik, varlık, daisen bir sürü kavramı da açıklamak gerekir. o yüzden kısa yoldan şöyle anlatmak gerekir iddia ispat gerektirir ama inkar da bir çeşit iddiadır fakat ispat yöntemi iddia gibi değildir.
devamını gör...
olay bazında farklı durumlar ortaya çıkabilse de normal olandır.

ben kalkıp bir mecliste "yeni bir şey" iddia ediyorsam tabi ki benden delil isteyecekler. onu inkar etmek normal olandır.
devamını gör...
ben gidip birine hırsız diyorum ve benim hırsızlığı ispatlamama gerek olmuyor da o kişinin hırsız olmadığını ispatlanması bekleniyor. çok mantıklıymış.
bu mantıktakiler hakkında bazı iddialarım olacak, aksini ispatlamalarını da keyifle izleyeceğim.
devamını gör...
bu genel bir ilke olarak aşırı mantıklıdır. eyjaf abinin yukarda örnekle açıkladığı üzere.

ancak bazen de adalet açısından tatmin etmez. örneğin kamuyu ilgilendiren hadiseler, devletle ilgili mevzular. misal ölümlü bir olayda ihmal iddiası varsa, devletin hani ihmal ispat et yaklaşımı toplumu tatmin etmeyecektir. çünkü çoğu zaman böyle durumlarda ispat yolları devletin yetki alanıyla sınırlanır. bu durumda toplum, devletin ihmal olmadığını ispatlamasını bekler. yolsuzluk iddiası varsa örneğin söz konusu ihalenin, paranın mahiyetinin açıklanması beklenir.

diğer türlü iddialarda ise müddei iddiasını ispatla mükellef olmazsa çamur at izi kalsın anlayışı güzellenmiş olur. zaten iddianın ciddiye alınması için çoğu zaman ispat veya önemli şüphe gerekir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar