ifade özgürlüğü

birilerinin hoşŸuna gitmediğŸi anda mahpuslaşŸan özgürlük.
yasakçıların dillerinde sakızlaşŸan pelesenk.
kelleleri uçurtan tehlikeli eylem.
mezardan çıkartılıp tekrar öldürten suç.
hapishanelerde süründüren saik.
fikrin ifadesi olduğŸu müddetince hep alında ak bir ibare olarak
dolaşŸtırılası hürriyet.
yasakçıları etrafta dolaşŸıyor. tarihin kanlı ellerindeki yerlerini almak için bekliyorlar..
devamını gör...
doğru anlaşılabilirse her daim olması gerekendir. yalnız bazı "kitap yüklü eşeklerin" ahlaksız söylemle ifade özgürlüğünü karıştırdığı bugünlerde sükut altın değerinde olandır.
devamını gör...
- gelinen noktada anlaşılamamış özgürlük olduğu kanaatindeiym. şöyle ki; biri çıkıp dallamaca bir şeyler söylediğinde ve siz de bu dallamalığı eleştirdiğinizde karşınıza şu cevapla çıkıyorlar: "arkadaşım ifade özgürlüğü var bu memlekette, engelleyemezsiniz!" ulan biz de yok demedik. nasıl ki sen o ifade özgürlüğünden faydalanarak dallama dallama konuşuyorsan, ben de o ifade özgürlüğünden faydalanarak senin dallamalığını eleştiriyorum. ifade özgürlüğünü engellemek, birinin ifadelerini eleştirmek değil, o ifadeden dolayı cezalandırmaktır. tıpkı başbakanı kedi şeklinde çizen karikatüriste tazminat ödeme cezası verilmesi gibi. anlaşılıyor muyum dostl...
- hadi ordan lan!
devamını gör...
söyleme hürriyet.
hakaret ve ifade arasındaki özgürlük mesafesi ifade özgürlüğünü tanımlar.

sevmiyorum
istemem
kötü
eşeğin teki
o mu?....
bunlar ifade özgürlüğü değil sadece ifade.
niye kötü
niye yanlış
niye zararlı
niye ahlaksızlık
anlatabiliyorsan
ifade özgürlüğü helal sana.
devamını gör...
zararları ve yararları tartılmalıdır. ifade özgürlüğünün negatif kısmı sadece hakaretten ibaret değildir. örneğin ben sözlüğe geldim, "ilaçları alkolle içerseniz daha faydalı olur" gibisinden saçma sapan bir şeyler yazdım. küçük yaştaki bir çocuk yazdığımı okudu ve dediğimi yaptı. oluşan kötü sonuçlar-ölüme kadar varabilir bu- hakkında "bana ne kardeşim araştırıp öğrenseymiş, anne babası onu internete oturtmasaymış" mı diyeceğim?

(bkz: sözlüklerin topluma verdiği zararlar)
devamını gör...
son 2-3 yildir resmen dibi gordugumuz ozgurluktur.

bu surede 150'den fazla gazeteci isinden kovulmus, bir suru kose yazari gazetelerinden kovdurtturulmus, kac tane genel yayin yonetmeni gorevlerinden alinmis, gazetelere tv'lere milyonlarca lira cezalar kesilmeye reklam arasinda programlar yayindan kaldirilmaya baslanmis.
devamını gör...
gavur repliğidir. özgürlük, özün gür olmasını beyan eden türkçe bir kelimedir evvela. gavurlar özgür olamaz çünkü özleriyle; Allah'la irtibatlarını kopartmışlardır. demek istedikleri şey ifade hürriyetidir. ifade hürriyeti ise islam'da yoktur, kırbaç vardır ama. charlie hebdo vakasında yine gördüğümüz gibi ifade hürriyeti namussuzluktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar