iftara davet edilen evde iş yapmak

genelde iftara davet edenler yaşça kemale ermiş olunca ses etmeden yaptığım eylemdir.

lakin o evde genç kız varsa durum değişir!
gittiğim evde genelde genç kız olunca birlikte yapmayı teklif eder, güzelce bir elden tamamlarız.
ama bugün gittiğim evdeki canım güzel genç kızım benim beyin hücrelerimi yaktı biraz.

bugün staja başlamış olmamdan mütevellit 3 saat uykuyla 8-16 saatleri arasında molasız * çalıştım.
bunu bilmesine rağmen yardıma başlayınca sandalye çekip beni izledi. ve bu hanımkız benden 8 yaş falan küçük.
resmen sandalye çekip beni izledi...

ben akşam namazını kılarken sünneti için niyet edip farzını kılmışım, kız sandalye çekip beni izledi.
neyse sakinim.
devamını gör...
gittiğim evlerde yaptığımdır. sinirlerim bozulmaya başladığı vakit, Allahım senin rızan için hizmet ediyorum, sadakam olsun diyorum geçiyor.. zira kısa devre yaptırmaya çalışan tonla insan var.
devamını gör...
nezakettendir. iki tabak da olsa o sofradan birşeyler kaldırmak gerekir. aileden böyle görülmüştür. ha babanızın veya abinizin eviyse direk bulaşıklara girişilir.
devamını gör...
iftara davet edilen evdeki statü önemlidir. şimdi 20 senelik dostlarla birlikteysek, servisi de ben yaparım ortalığı da ben toplarım, yani hep birlikte. ama şimdi hanımın liseden arkadaşına gitmişim, orada ne işim var benim sofra toplamakla. dayıya amcaya gittiysem, kolumun ulaştığı yere kadar ki bulaşıklıkları alır üst üste dizerim. gerçi bende de bir kol vardır, masayı oturduğum yerden toplarım ama, neyse. ha bir de sen alır bulaşıklıkları üst üste koyarsın, evsahibesi genelde dudak büker bu duruma, bazı tipler var üst üste koymuyor. altı da kirlendiği için mi? elde yıkıyorsa tek tarafını mı yıkıyor sadece? yok böyle birini tanıyorum çünkü 3 aylığına vakti zamanında evimde kalmıştı. bildiğin tabağın içini yıkıyor, dış kısmını yıkamıyor. cevap da hazır, o tarafında yemek yemiyoruz ki demek kirli değil! o kişi şu anda 35 yaşında ve hala işsiz, bekar ve hayvan haklarını savunmaya başladı yumurta yemiyerek.
devamını gör...
severek isteyerek yaptığımdır.

birlik, beraberlik hissini yaşatır. gülerek sohbet ederek yapılır işler. birkaç kere yemek yapmışlığım da vardır. bazı misafirliklerde pilavı bana yaptıranlar olmakta (yengelerden iyi yapıyormuşum). kadınlar masayı kurarken veya kaldırırken boş oturmayı sevmem. yardım ederim.

beyler özellikle sizlere söylüyorum, kadınlar hizmetçiniz değildir. onlar da bizim gibi oruç tutuyorlar ve yoruluyorlar.
devamını gör...
erkek olmak zor zanaat. misal bakın ben hayatımda hiç başlıkta geçen duyguyu tatmadım. sadece işin yeme içme kısmı ile ilgilenebilme şansım oldu.
kadınlar öyle mi? sofra kurmaktan, bulaşık yıkamaya kadar çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebiliyor.
devamını gör...
12 haziran 2017 sanatçı ve sporculara verilen iftarda wilma elles, seçkin piriler, ece erken, sibel can, hülya avşar... bunlar acaba demiş midir, e bu kadar geldik, iki tabak da biz mi içeri götürelim diye. yoksa aşçısı, komisi ve garsonu olmak üzere 63 personelle hizmet verilen iftarda onlar yapsın bize ne mi demişlerdir.

valla 25 sene evvel fenerbahçe yüzme kulübünün teklifine evet diyip bugün milli bir yüzücü olsaydım, dün büyük ihtimalle orada olurdum. huber köşkünde boğaz manzarasına karşı bulaşık bile yıkarım be!
devamını gör...
valla ben sadece iftar değil akşam yemeği daveti aldığım her evde istisnasız yardıma koşarım annemden böyle gördüm.
fakat son zamanlarda fark ettiğim bir şey var, son zamanlarda dikkatimi çekmeye başladı desem daha doğru olur. yeni, taze, çıtı pıtı gelin kızlarımızın evine yemeğe gittiğimde beni mutfaklarına ortak ediyorlar, nezaket icabı olsa bile dokunma sen demek olmuyor ki zaten deseler bile yardım etmezsem içim rahat etmez.
ama gel gelelim bu gelin arkadaşları kendi evime yemeğe davet edince -fark ettiğim şeyde işte bu- nezaketimi gösterip, "ben yaparım lütfen sen yorulma" dememle bir çekiliyorlar eşlerinin yanına, mutfakta benimle bile beklemiyorlar. o denli rahatlar. ne bileyim son zamanlar da bu garibime gitmeye başladı. eleştirmiyorum fakat hepsinin aynı şeyi yapıyor olması bende mi bir gariplik var diye düşünmeme sebep oldu.
hayır aynısını yaptığımı düşünüyorum bir kere benim pinpirikli eşim annem edasıyla kaşıyla gözüyle dar eder yanına oturduğum yeri, gözüyle fırlatır beni misafir mutfağına... öyle işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar