ihl sözlüğün geri kalma nedenleri

evella bu başŸlık altında yazılan bu tanıma ön yargılı yaklaşŸacak olanlara hörmetlerimi iletiyorum..sizleri tenzih ediyorum haşŸa sizlere geri kalmışŸ muamelesi yapmak haddimize değŸildir....
diğŸer aklı başŸında yazarlar için ise devasa birçuvaldız ve 3 bin küsur iğŸneyle herşŸeyin ötesinde biraz öz eleşŸtirinin kimseye zararı dokunacağŸını sanmıyorum..
sonuna kadar okuyan okur sana da selam olsun şŸimdiden..
konumuz = geri kalmak
amaç = musır x seviyesine ulaşŸmak..
süreç= lap diye gerçekleşŸecek bir zaman olmayan zaman.

episode 1
tahammülsüzlüğŸümüzün sınırları epeydir zorlandı bu aralar farkındayım..maçtan (gs fb maçı) nemalanıp salyalarıyla birlikte katharsis yaşŸayanlara hak vermemek yanlışŸ olur..
taşŸan bardağŸın boşŸalması elzem..
ama nasıl??
yaptıklarımıza anlamları nasıl yüklediğŸimizle alakalı bir durum bu sanırım..
kimisi sözlüğŸü, içindeki tüm pisliğŸi kusmak için kullanır ,maça küfredip rahatlamak için gidenler gibi ,kimisi de gerçek amacını az biraz hesaba katıp eğŸri oturup doğŸru konuşŸarak..(asıl kaosun başŸladığŸı yer)

bu kadar farklı karaktere sahip binlerce insanın bir araya gelip kutsal bir amaç uğŸruna barışŸ ve anlayışŸ dolu bir ortam oluşŸturacaklarını beklemek fazla ütopik geliyor kulağŸa ama sadece birbirlerini dinleyeceklerini ummak hayal değŸil ,sözlük bekası için olmazsa olmaz..dinlemekten kastımız, okumaksa eğŸer sorunu teşŸhisteki ilk levele ulaşŸtık demektir..okumak..
okunmazlık kaygısıyla yazı yazan onlarca yazar tanıdım bu sözlükte ve bu yazarlar aynı zamanda okur..ne komik bir çelişŸki değŸil mi ?? tavuk la yumurtaya sağŸlam rakip..
böylesine bir kaygıya düşŸmek insanı sözlükten soğŸutmaya gerçekten yeter bir noktada duruyor esasında ama asıl sorun bu da değŸil..asıl sorun başŸlık altı 3 bilemedin 5 yorum sonrası kullanıp atmak.." nasıl bir tüketim çılgınlığŸı bu arkadaşŸ " diyerek klişŸe bir mesaja bağŸlayıp o en galiz küfürlerinize hedef olmak niyetinde değŸilim..hakkını vermekten bahsediyorum ..hak ne güzel bir kelime oysaki değŸil mi??

ne yani bu kadar önemli mi bu sözlüğŸün geri kalmışŸ ileri gitmişŸ olması diyenler de var aranızda seziyorum ..haksızlar onlar hem de çok haksızlar ..bu ülke de ülke istatistiğŸi üzerine kafa yoran az çok herkes bilir ki bir araya gelen 100 türk e sorsan 70 milyonun verdiğŸi cevaptan farklı bir sonuç almazsın..haklıyım bu konuda ..
ve bu sözlüğŸümüzün üç bini aşŸkın nüfusuyla bu denli bir kısır döngüde debeleniyor olması sizi enterese etmese de beni feci şŸekilde rahatsız ediyor..rahatsız olanların ise çığŸlıkları temkinlik olmak ve istenmeyene yaklaşŸmak suretiyle eriyip gidiyor..
ne yani okunmuyor diye kısa mı yazacağŸız ,anlaşŸılmıyor diye cümleleri kırpıp da mı söyleceğŸiz..kavga çıkmasın diye suya sabuna dokunmayan başŸlıklar mı açacağŸız ..pilavdan dönenin kaşŸığŸı kırılsın arkadaşŸ!!!

okumak okumak dedik..
estetik kaygının berhava olması pahasına uzun yazmak değŸil arzulanan tabiki..
kıstasımız şŸu 50 karakterlik bir girizgaha sahipken ve bu girizgahı her yana çekilebilir bir boyuta indirgemişŸken ..ben size nasıl olur da derdimi 200 karakterle anlatabilirim ve bunu suya sabuna dokunmadan kavga hır çıkarmadan yapabilirim..
bana şŸimdi " bazen 1 cümle binlerce söz anlatır " edebiyatı yapmayın lütfen ..bu kaçışŸ olmaz mı sizce de..inatla derdini anlatmak isteyen bir neslin çocuklarıysak her birimizin ailesinden en az bir haksızlığŸa uğŸramışŸ ve mağŸdur çıkmışŸsa ,binlerce savaşŸ yaşŸamışŸ ve konuşŸacak söyleyecek binlerce cümle kurulmayı beklerken, okunmayacak diye 200 karaktere sığŸınmak karaktersizliğŸin ta kendisidir..*son olarak tanım: bir arada yaşŸamayı nasıl öğŸreneceğŸiz sorusunun cevabında yatan nedenlerdir..

not: bu başŸlık altı epizotlar halinde devam edecektir..vereceğŸimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ama zaten ateşŸ olsam cürmüm kadar yer yakarım..*
devamını gör...
müslüman olmayan bir aileden gelmiş, çocukluğu boyunca namazı köylülerin kıldığı bir eylem zannetmiş ve ilk defa camiye üniversitede turistik amaçla gitmiş biri olarak hep duyduğum bir laf vardı: müslümanlar çok okur, veya, bu ülkede en çok islamcılar okur, veya, kitap tüketimi en yüksek kesim dindar kesimdir... (gibi bir şey işte)

lafı çok yuvarlamadan söyliyim, bu sözlüğe girerken bir kaç nokta üzerinden pozitif beklentiler taşımaktaydım (ki bunları kaybettim demiyorum):

a) küfürün olmaması, insanları fikirlerini açıklama noktasında ekstra bir çabaya itecektir ve bu ister istemez sıkı ve verimli polemiklere imkan verecektir.

b) küfürün olmaması, kavramların içinin kolay kolay boşaltılmamasını sağlayacak, ve bu yine zengin tartışmaların önünü açacaktır.

c) bugüne kadar (arada bir okuduğum 'zaman' ve 'yeni şafak' dışında) hemen hiç bir bilgi sahibi olmadığım islami/dindar/müslüman kesim ile doğrudan bazı şeyleri karşılıklı konuşma/tartışma imkanı sağlayacaktır.

d) ve benim için en önemlisi, çok okuduğu söylenen dindar kesimin birikimlerinden faydalanmamı sağlayacaktır.

şimdiye kadar edindiğim izlenim,
ya, dindar kesimin çok okuduğu sözü bir şehir efsanesidir
ya, dindar kesim okumuştur ama ders kitapları ve dini kitaplar dışında pek fazla bir şey okumamıştır
ya, dindar kesim okumuştur, ama burayı kaale almamış, sallamamıştır
ya da dindar kesim bu sözlüğün içinde bizlerin giremediği alt bir klonda birikimlerini paylaşmaktadır.

genelleme yapmanın dayanılmaz hafifliği, biliyorum ki insanı zaman zaman dangalakça sonuçlara götürecektir. dilerim yanlış anlaşılmıyorum, bir sözlük üzerinden hiç kimseyi de yargılamıyorum. bununla birlikte küçük çaplı bir hayal kırıklığı demiyelim ama, 'şaşırma halleri' yaşıyorum.

beklenti, girdiğim yerde onlarca detroitli kızıl bulmak iken, bir tanesini bile görememekten kaynaklanmaktadır.

sözlüğün geri kalması gibi bir değerlendirmenin henüz acele bir yaklaşım olacağını düşünüyorum. bununla birlikte (kabul ediyorum bir ay bile olmadı buraya gireli), ama güçlü argümanlarla karşılıklı çatışmaların yaşandığı bir ortam olmaktan çok, hakim olan tarzın sidik yarıştırmak olduğunu düşünüyorum (elbette ki kendimi de bu durumdan soyutlamıyorum).

şimdi tartışılması gereken veya önerilecek olan şey, 'omuz omuza verelim, sözlüğü zirveye getirelim' gibi ucuz bir perspektif olacaksa; hemen söyliyim, bugüne kadar sanal dünyada kullanıcı olduğum hiç bir organizasyon hakkında bu tip bir duygusal bağ yaşamadım; yaşadım diyeni de sallamadım.

insanlar sanal dünyanın var oldukları köşesinde, bi şeyler alabildikleri ve verebildikleri süre boyunca var olurlar; kendisine yetmediğini veya artık ona hitap etmediğini düşündüklerinde de ceketini alıp giderler.

yani bu sözlük bitecek olursa, şu anki 2500 üstad içinden belki beş, belki on tanesi bunu derinden bir üzüntüyle karşılar; biz geri kalanlar eski yuvalarımıza döner veya yeni limanlara yelken açarız.

açıkçası moderasyon üzerinden henüz pek bir sıkınıtı yaşadığımı düşünmüyorum (gerçi entry silme gerekçelerinin yenilenmesi ve artık sözlüklerde tarih olmuş, ve keyfi uygulamaya çok açık bazı entry silme gerekçelerinin düzenlenmesi gerekiyor ama o ayrı bir konu). yani yönetsel anlamda bir problemin getirdiği bir eksiklik/sakatlık söz konusu (bence) değil.

fakat nitelik üzerine bir yetersizlik söz konusu. ki başlığı açan ziyan'ın da dem vurduğu, farklı bir yoldan aslında bu konuydu. gel gör ki bu da tam anlamıyla kallavi bir paradoks. sen ne kadar kaliteli yazılar/konular barındırırsan, potansiyelin o kadar artar; potansiyelin ne kadar artarsa o kadar kaliteli yazılar okursun.

çözüm nedir bilmiyorum, ziyan'ın yeni epizotlarını bekliyorum.
devamını gör...
araplardır. kargacık burgacık arap alfabesi yüzünden geri kalınmıştır. ihl sözlük yüzünü batıya çevirmelidir. youtube mesela batılı bir site olarak oldukça gelişmiştir, ihl sözlük ise ilerlemek için youtube'un teknolojisini alıp ahlakını almamalıdır.
devamını gör...
yöneticilerin ve modların adil olmamasıyla ilgilidir. işlerine gelmeyen tanımları ve başlıkları sorgusuz sualsiz haber vermeden siliyorlar. belli bir görüşe * sözlükte istediği gibi yazma ve hakaret hakkı tanınmışken diğer tarafı sürekli baskı altında tutuyorlar ki bu da yazarların yazma isteğini düşürüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar