ihsan eliaçık

araştırmacı yazar.
http://haber10.com da yazıyor.
bir süre yayınlanan 'söz ve adalet' adlı derginin genel yayın yönetmenliğini yaptı.
islami konularda getirdiği çağdaş yorumlar takdir-e şayandır.
düşünüp akıl etmeyen bazı bağnazlar tabi yazılarından rahatsız olabilirler.
devamını gör...
"kenz müslümanından ne çıkar, harun mu karun mu? ve bu kimin işine yarar? musa nın mı firavu nun mu?" sözüyle beni benden alan yazar, üstad.
devamını gör...
"yaşayan kuran meal ve tefsiri" mutlaka okunması gereken hüdaperest sosyalist.
devamını gör...
kolay ulaşılabilen birisi olması ve ofisinde kendi elleriyle bana kahve ikram etmesi nedeniyle alim olduğu hakkındaki şüphelerimi yok etmiştir. kendisi kesinlikle bir alimdir.
devamını gör...
akp'nin kuruluş aşamasında, "islamın yenilikçileri" (üç cilt) adlı kitabı yayınlamıştı.
bu bir tevafuk mu, yoksa bilinçli yapılmış bir şey mi, onu bilmem.
devamını gör...
islam yenilikçileri isimli eseri mutlaka okunması gereken başyapıtıdır
devamını gör...
düşünebilen ve akıllı insanlara hitap eden bir müslümandır..fikirleri islam dünyasına ışık olabilir..
devamını gör...
itikat üzerine (1992)
islam ve sosyal değişim (1994)
devrimci islam (1995)
islamâ’ın yenilikçileri (üç cilt, 2000)
adalet devleti; ortak iyinin iktidarı (2003)
ihyadan inşaya islam düşüncesi (2003)
islamâ’ın 3 çağı (2004)
mehmet akif (2004)
muhammed ikbal (2004)
aliya izzet begoviç (2004)
yaşayan kurâ’an; türkçe meal (2006)
yaşayan kurâ’an; türkçe meal-tefsir (üç cilt 2006)
daruâ’s-selam; evrensel adalet ve barış yurdu (2006)
gerçek hayat dini (2006).
nuzül sırasına göre yaşayan kurâ’an; türkçe meal-tefsir (tek cilt 2007)
bana dinden bahset (çıkacak)
diriler için tevhid(çıkacak)
arkadaş peygamber(çıkacak)
kurâ’anâ’a giriş(çıkacak)
bu belde(çıkacak)
devamını gör...
kuran-ı kerim'deki kıssaların sembolik bir dili olduğunu iddia ederken sahabenin bu kıssaları animist bir şekilde anlamasına peygamberimizin göz yumduğunu söylediğinin farkında olmayan ama tevazusuna ve sadeliğine gıpta ettiğim çay ve sigara delisi bir insan... ayrıca acayip hasan hanefi hayranıdır. hasan hanefi mısırlı, kendisini solcu islamcı olarak tanımlayan ancak ezher ulemasınca merdud bir tip olarak kabul edilen bir ilahiyatçı.
devamını gör...
mutezile mezhebindenim deme cesareti olmayan,mutezile fikirlerini sonuna kadar savunan biridir.
devamını gör...
ofisini taşımış yazar. aldığım duyumlara göre, kur'an'nın peygamber sözü olduğunu söylüyormuş. kur'an'a yaklaşımını değiştirmediğine inanmak istediğim yazar.
devamını gör...
hatırladığım kadarıyla ahmet hakan , hürrriyet'teki köşesinde kendisini epeyce övmüştü.
devamını gör...
dışardan bakınca akıcı bir üslubu ve anlatımı olmadığı görülen fakat soluklamadan dinlediğiniz kişilik...o anlatır siz"yok artık"dersiniz hatta zaman zaman karşı çıksanız da tam cevap alamayabilirsiniz...belki de alabilirsiniz.. *

ama en güzel tarafı çok babacandır,samimidir..
devamını gör...
28 şubat bitmiş midir diyorlar. ben hala bitmedi diyorsam bitmemiştir. demiştir bitirmiştir.
devamını gör...
gebze endülüs eğitim kültür vakfına geldiği sene (yanlış hatırlamıyorsam 2004), "kuran sokağa inmiştir" diyerek bana yeni ufuklar açan yazar ağbey. ümmi: "okuma yazma bilmeyen değil, işin akademik boyutu ile ilgili olmayan insandır" diyerek peygambere ümmi derken aslında ruhban sınıfından biri olmadığı ifade edilmiştir demişti ve bu bende büyük sarsıntı meydana getirmişti. kuran ile ilgili yeni bir perspektif kazanmamı sağlamıştır.

dişleri fırçalanmamış, ütüsüz bir pantolon ve gayet pejmurde bir görünümlü bir adam kürsüye oturduğu zaman az kalsın; "abi oraya ihsan eliaçık gelecek kalkar mısınız?" diyecektim ki, o inşaat işçisi kılıklı adam konuşmaya başladı. selam verince herkeste bir tebessüm meydana geldiğinde anladım ki herkes benim gibi hala onun ihsan abi olduğunu anlamamış. sonra ihsan abi konuşmaya başladı. o güne kadar çok fazla tanıdığımı söyleyemem. başlangıçta durağandı "derinliksiz" biri zannetmiştim daha sonra boğulmaya başladım. deli bir anlatım tarzı, konuya müthiş bir hakimiyet, acaip derecede ne anlatıyorsa onun gibi. kuran sokağa inmiştir diyor gereçekten de sokağın dilinden konuşuyor, hem sokaktaki herkesin anlayacağı kadar avami bir dil ve hem de akademisyenlerin tartışacağı kadar derinlikli bir lisan kullanıyor. "ben" demişti. "onyedi yaşında kafasına lailahe illallah bandajı takarak bilmem kaç ay boyunca islamı hakim kılmak için erciyes dağına çıktım"... bu sözünü söylediği zaman dumur olmuştum. seksende içeride kaldığını anlatmıştı. nutuk ve istiklal marşını ezberlediğini söylüyordu. zulüm görmüş ama bilgelikten yana hiçbirşeyini kaybetmemiş bir insan olduğu görülüyordu.

tabi ondan sonra ihsan abinin tesettürle ilgili bir yazısını okudum. arap lisanına hakimiyetinin yanında bir konuyu anlatma konusundaki başarısı beni hayran etti. inandığı birşeyi ispat etmek onun için hiç zor değil. öyle zannedersinki bütün doğrular onun inandığı şekildedir. ama eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bir delil getirmem şimdilik çok zor fakat aşırı derecede pozitifist düşünüyor gibime geliyor. ben bu kadarından korkuyorum. ama onun samimi olduğunu biliyorum. yürekten inanıyorum. gerçekten de iyi bir adam. baştan ayağa ilkeden oluşuyor.
devamını gör...
kendisini anlatmam, tanımlamam mümkün değildir, bu yüzden tanım yerine sadece şunu söyleyeyim: kendisinden on tane daha olması durumunda türkiye'nin altı üstüne gelecek, entelektüel saha ciddi bir bilimsel hareketlenmeye kavuşacaktır.

okuyun derim, okutturun, yanına gidin, konuşun, çayını, çorbasını için, değerini, kıymetini bilin.

sözüne hürmet edin. davanıza sahip çıkın ondan alıp heybenize koyduğunuz fikirlerle.

bir genci kandırın ihsan eliaçık'ın fikirleri ile.
devamını gör...
kendisine ulaşmak için sadece sigara dumanını yarmak gereklidir. bu kadar yakın ve bu kadar güzel bir insan.
devamını gör...
asırı rasyonel görüşleri olmasına ragmen samimi bir abimizdir. muhammed esed'den çok etkilendiği aşikardır. ama ikisinin de hataları da olsa halis niyetli müslümanlardandırlar.
devamını gör...
kuran üzerine düşüncelerini okudukça yeni ufuklar açan, beni sarsan yazar. bazen soruyorum kendi kendime bir muhammet esed daha mı yetiyor diye...

yazılarını okuyunca mehmet akif'ten ali şeriati'den ve muhammed ikbal'den örnek vermesi mutlu ediyor beni.
devamını gör...
din işleriyle uğraşanların ekserisi gibi, soyadına rağmen nekesliğine kayseri birlik fm'de tanık olduğum zat-ı muhterem.
devamını gör...
ayşe arman en yakın zamanda röportaj yapmak üzere ajandasına ismini yazmıştır.
sol frameyi hazırlayın,
iyi misin işbaşına *
devamını gör...
cennetle müjdelenmeyle cenneti hak etmenin aslında aynı şey olduğunu bilmeyen taraftarlara sahip yazar kişisidir.şeytan cin melek de yoktur demektedir kendisi.

devamını gör...
geçen bir dostum kendisinden bahsetti,
kısaca ulaşılmaz biri değil, halktan biri dedi, ilmini insanlarla iletişimde perde etmiyor dedi.
imrendim doğrusu ve tanımak istedim.
ha demli çaydan falan da bahsetti.
artık beni kimse tutamaz. *
devamını gör...
yıl 2003. istanbul da bir öğrenci evinde misafiriz. gece istnbulu gezip, geç saatte eve geldik.
sabah namazından sonra girdik yatağa. saat onbir civarında kahvaltı hazırdı.
pür-neşe içinde kahvaltımızı yaparken; birden yan odadan biri çıkıp geldi.
gece boyu çalışmaktan gözleri şişmiş:
- "bi sigara altı yapsam gençler müsade var mı ?" dedi.
+ buyur ihsan abi, ne demek.
orda tanıştık kendisiyle. çalışmaktan kafası o kadar yoğunduki; ne yediğini bile bilmiyordu. biraz yedi ve tekrar öğrenci evindeki çalışma odasına geri döndü.
o zaman söyleyememiştim, şimdi söylüyorum.
tanıştığımıza memnun oldum ihsan abi, çok memnun oldum.
devamını gör...
kitaplarını okumadım ama güzel konuşuyor. youtube'den programları izlenebilir çok şükür klasik din hoca kesimi gibi anlatmıyor. hatta din hocalık kavramını redddiyor.

söyledikler - hz.ebubekir'in bugün kü hesap ile 65 trilyonu vardı ve öldüğünde ise sadece 4 bin tl'si kalmıştı.

-bugün kü hesap ile 4000 tl'den fazlasını biriktirmek kenz'dir.(yasaktır, haramdır)

-hz.ömer'in bu 4000 kısmını uygulamak istediği için önde gelen zenginler tarafından suikastle şehit edildiğini söyledi.
devamını gör...


arkadaş hoca...

nam-ı diğer ihsan baba...

kafa konforumuzu bozan, müslüman bahçe sahiplerini, abdestli kapitalistleri rahatsız eden, gül yüzlü güzel yürekli yiğit adam...

islamı camianın dışlamaya çalıştığı fakat aklını kullanan müslümanların yanına koştuğu, değer verdiği bir düşünür.

aynı zamanda tıpkı iran'lı büyük düşünür (bkz: ali åžeriati) gibi müslüman camia dışında kalan ama kafası çalışan önemli isimlerinde kendisini tanıyınca hayran kaldığı değerli düşünürümüz.--- alıntı ---

geçenlerde bir televizyon programında adını sonradan öğrendiğim ihsan eliaçık ile müsiad kurucu başkanı erol yarar’ın tartışmalarıyla karşılaştım. bir yandan programı yöneten balçiçek pamir’in sorularına cevap veriyorlar bir yandan da birbirleriyle tartışıyorlardı. her ikisi de “islâm”ın içinden konuşuyor ve fakat anlaşmakta zorlanıyorlardı.

programın izleyebildiğim kısmındaki tartışma, girişimci ve sermayedar olmakla islâm’ın değerleriyle yaşamak arasındaki zıtlıkla ilgiliydi. erol yarar, gelişmenin sermaye birikimi ve yatırımla ilgili olduğunu bir ülkenin gelişmesinin bunlara bağlı olduğunu söylerken, ihsan eliaçık da “ben size yatırım yapmayın, ticaret yapmayın demiyorum ki (tövbe suresi 34. ayet’e referans vererek) “kendine aldığın şey ihtiyaçtan fazla olmayacak” diyorum diyerek cevap verdi.

doğrusu anladığım kadarıyla bu tartışma günümüz türkiye’sinde islâmi bir çevrenin nasıl farklılaşmakta olduğunu açıkça sergileyen bir tartışmaydı. bu aynı zamanda bu farklılaşmanın nasıl bir demokratik açılıma doğru evrildiğini de bence göstermekteydi.

nitekim ihsan eliaçık, “kur’an’ın içinden kapitalizm mi çıkar yoksa sosyalizm mi” sorusuna ise çok net bir biçimde; “asla kapitalizm çıkmaz. abdestli kapitalizm ise hiç çıkmaz”, “ekonomi politik olarak kur’an sosyalizme eğilimlidir” diyerek tartışmaya daha bir derinlik kazandırdı. ve günümüzde bazı müslüman iş çevrelerinin zenginleşme sürecine oldukça radikal bir eleştiri olarak “abdestli kapitalizm” nitelemesini yaptı.

yazının başında da dediğim gibi ihsan eliaçık’ı tanımıyorum. ama internette dolaşınca islâm’ın içinden konuşan bu aydının tartıştığı konuları görünce doğrusu bu ülkeye güvenim bir kez daha arttı. tabii ki bütün görüşlerini öğrenebilmiş değilim ve öğrendiğimde bazılarıyla aykırılıklarım da olabilir ama ihsan eliaçık’ın duruşunun bu ülkede farklı birçok siyasi kökenden gelen insanın da katılabileceği genişlikte ve derinlikte olduğu açık.

“islâm dünyası’nın rönesansını batılılar mı yapacak?” adlı yine internette karşılaştığım bir yazısında islâm’ın “meşveret” kavramıyla batı’nın demokrasi kavramının benzer kavramlar olduklarını, “meşveretten maksat danışma, danışmadan maksat katılımı arttırmak, ortak (kollektif) aklı bulabilmektir” diyen eliaçık meşveretin değer ilkelerinin ise açıklık, şeffaflık ve katılım gibi ilkeler olduğunu söylüyor. ve ekliyor: “bugün de müslümanlar meşveretin değer ilkeleri açıklık, şeffaflık ve katılımcılığı, şu an dünyanın geldiği en son ve ileri biçimiyle demokrasi modeli ile doldurabilirler.”

temel düşüncesinde “meşveret” yani demokrasi olduğu halde bu konuda bir zaaf içinde olan müslüman âleme eliaçık’ın önerdiği ise “katılımcı demokrasi”den başka bir şey değil. sözünü ettiğim yazısından son alıntı olarak şunu da yapalım: “kitlesel meşveret bizi halkın içindeki saklı potansiyellerle tanıştıracaktı. kim bilir aradığımız bir görüş veya yetenek halkın içinde saklı duruyordur.”

doğrusu bu görüşler çok önemli, etkili ve düşündürücü görüşler. bu nedenle de ciddiye alınmaları ve tartışılmaları gerekli diye düşünüyorum.


taraf gazetesi yazarı erol katırcıoäžlu

--- alıntı ---
devamını gör...
bazı adamlar vardır ki bilgileri, birikimleri saygı duyulasıdır,yazdıkları okunasıdır.
konuşmaya başladıkları zaman hiç duymasaydım demişimdir.
kendilerini maalesef böylece kategorize ediyorumdur.
(bkz: beni kategorize etme)
devamını gör...
davanın ne olduğunu çok iyi bilen ve davasına insanların zihinlerini özgürleştirerek hizmet eden ilim adamı.
devamını gör...
şu anda skytürk'te saçmalardan seçmeler sunmakta olan nursuz kişi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar