ihsan eliaçık

araştırmacı yazar.
http://haber10.com da yazıyor.
bir süre yayınlanan 'söz ve adalet' adlı derginin genel yayın yönetmenliğini yaptı.
islami konularda getirdiği çağdaş yorumlar takdir-e şayandır.
düşünüp akıl etmeyen bazı bağnazlar tabi yazılarından rahatsız olabilirler.
devamını gör...
kolay ulaşılabilen birisi olması ve ofisinde kendi elleriyle bana kahve ikram etmesi nedeniyle alim olduğu hakkındaki şüphelerimi yok etmiştir. kendisi kesinlikle bir alimdir.
devamını gör...
itikat üzerine (1992)
islam ve sosyal değişim (1994)
devrimci islam (1995)
islamâ’ın yenilikçileri (üç cilt, 2000)
adalet devleti; ortak iyinin iktidarı (2003)
ihyadan inşaya islam düşüncesi (2003)
islamâ’ın 3 çağı (2004)
mehmet akif (2004)
muhammed ikbal (2004)
aliya izzet begoviç (2004)
yaşayan kurâ’an; türkçe meal (2006)
yaşayan kurâ’an; türkçe meal-tefsir (üç cilt 2006)
daruâ’s-selam; evrensel adalet ve barış yurdu (2006)
gerçek hayat dini (2006).
nuzül sırasına göre yaşayan kurâ’an; türkçe meal-tefsir (tek cilt 2007)
bana dinden bahset (çıkacak)
diriler için tevhid(çıkacak)
arkadaş peygamber(çıkacak)
kurâ’anâ’a giriş(çıkacak)
bu belde(çıkacak)
devamını gör...
kuran-ı kerim'deki kıssaların sembolik bir dili olduğunu iddia ederken sahabenin bu kıssaları animist bir şekilde anlamasına peygamberimizin göz yumduğunu söylediğinin farkında olmayan ama tevazusuna ve sadeliğine gıpta ettiğim çay ve sigara delisi bir insan... ayrıca acayip hasan hanefi hayranıdır. hasan hanefi mısırlı, kendisini solcu islamcı olarak tanımlayan ancak ezher ulemasınca merdud bir tip olarak kabul edilen bir ilahiyatçı.
devamını gör...
ofisini taşımış yazar. aldığım duyumlara göre, kur'an'nın peygamber sözü olduğunu söylüyormuş. kur'an'a yaklaşımını değiştirmediğine inanmak istediğim yazar.
devamını gör...
dışardan bakınca akıcı bir üslubu ve anlatımı olmadığı görülen fakat soluklamadan dinlediğiniz kişilik...o anlatır siz"yok artık"dersiniz hatta zaman zaman karşı çıksanız da tam cevap alamayabilirsiniz...belki de alabilirsiniz.. *

ama en güzel tarafı çok babacandır,samimidir..
devamını gör...
gebze endülüs eğitim kültür vakfına geldiği sene (yanlış hatırlamıyorsam 2004), "kuran sokağa inmiştir" diyerek bana yeni ufuklar açan yazar ağbey. ümmi: "okuma yazma bilmeyen değil, işin akademik boyutu ile ilgili olmayan insandır" diyerek peygambere ümmi derken aslında ruhban sınıfından biri olmadığı ifade edilmiştir demişti ve bu bende büyük sarsıntı meydana getirmişti. kuran ile ilgili yeni bir perspektif kazanmamı sağlamıştır.

dişleri fırçalanmamış, ütüsüz bir pantolon ve gayet pejmurde bir görünümlü bir adam kürsüye oturduğu zaman az kalsın; "abi oraya ihsan eliaçık gelecek kalkar mısınız?" diyecektim ki, o inşaat işçisi kılıklı adam konuşmaya başladı. selam verince herkeste bir tebessüm meydana geldiğinde anladım ki herkes benim gibi hala onun ihsan abi olduğunu anlamamış. sonra ihsan abi konuşmaya başladı. o güne kadar çok fazla tanıdığımı söyleyemem. başlangıçta durağandı "derinliksiz" biri zannetmiştim daha sonra boğulmaya başladım. deli bir anlatım tarzı, konuya müthiş bir hakimiyet, acaip derecede ne anlatıyorsa onun gibi. kuran sokağa inmiştir diyor gereçekten de sokağın dilinden konuşuyor, hem sokaktaki herkesin anlayacağı kadar avami bir dil ve hem de akademisyenlerin tartışacağı kadar derinlikli bir lisan kullanıyor. "ben" demişti. "onyedi yaşında kafasına lailahe illallah bandajı takarak bilmem kaç ay boyunca islamı hakim kılmak için erciyes dağına çıktım"... bu sözünü söylediği zaman dumur olmuştum. seksende içeride kaldığını anlatmıştı. nutuk ve istiklal marşını ezberlediğini söylüyordu. zulüm görmüş ama bilgelikten yana hiçbirşeyini kaybetmemiş bir insan olduğu görülüyordu.

tabi ondan sonra ihsan abinin tesettürle ilgili bir yazısını okudum. arap lisanına hakimiyetinin yanında bir konuyu anlatma konusundaki başarısı beni hayran etti. inandığı birşeyi ispat etmek onun için hiç zor değil. öyle zannedersinki bütün doğrular onun inandığı şekildedir. ama eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bir delil getirmem şimdilik çok zor fakat aşırı derecede pozitifist düşünüyor gibime geliyor. ben bu kadarından korkuyorum. ama onun samimi olduğunu biliyorum. yürekten inanıyorum. gerçekten de iyi bir adam. baştan ayağa ilkeden oluşuyor.
devamını gör...
kendisini anlatmam, tanımlamam mümkün değildir, bu yüzden tanım yerine sadece şunu söyleyeyim: kendisinden on tane daha olması durumunda türkiye'nin altı üstüne gelecek, entelektüel saha ciddi bir bilimsel hareketlenmeye kavuşacaktır.

okuyun derim, okutturun, yanına gidin, konuşun, çayını, çorbasını için, değerini, kıymetini bilin.

sözüne hürmet edin. davanıza sahip çıkın ondan alıp heybenize koyduğunuz fikirlerle.

bir genci kandırın ihsan eliaçık'ın fikirleri ile.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar