ihsan fazlıoğlu

(bkz: mütefekkir). kendisinden bir de alıntı yapalım: kısa cevap vermeye çalışacağım. öncelikle kendi tarihimizi sahiplenmeliyiz. bu da yerlileşmekle mümkün olabilir. ilgilendiğimiz şeyin kendi tarihimiz olduğunu unutmamalıyız. yerlileşme, yerli bir mevkif yani duruşa sahip olmakla gerçekleşir. mevkif sahibi olmak psikolojik ve ahlaki bir durumdur dolayısıyla şahsiyeti şart koşar. ikincisi maksadımız olmalı; bu da siyasi bir tavırdır ve mensubiyeti şart koşar. son olarak bir manzumemiz olmalı, bu da nazarã® bir çabayı gerektirir ve dolayısıyla ehliyeti şart koşar. yani mevkif, maksad ve manzume ile bunların şart koştuğu şahsiyet, mensubiyet ve ehliyet... bunlar birbirini zorunlu kılar. gerisi de kendiliğinden gelir. (bilimin osmanlıcası)
devamını gör...
başŸarılarından dolayı, istanbul üniversitesinden, mcgill üniversitesine transfer olmuşŸ filozof. bunun başŸka bir meali de: "içindeki bilginliğŸinin ışŸığŸını taa kanadalardan görmüşŸler.!" de denebilir.

dersini dinlerken, somutlamaları ve örneklemeleriyle kendinizi hiç bilmediğŸiniz boyutlarda bulursunuz kendinizi. gideli ne kadar oldu bimiyorum ama orjinalitesiyle kendisini çok özletmişŸtir.

(bkz: bilim ve sanat vakfı)
devamını gör...
istanbul felsefe'de bilim tarihi okutuyor ve bisav'da dersler veriyordu. bilim tarihi üzerinden modern dünyanın bilimsel tahakkümünü deşifre ederek müslümanar için bir yol haritasını çıkarmaya çalışmaktadır. sitesi üzerinden yazılarına ulaşılabilir. anlayış dergisinde de yazmaktadır düzenli olarak. dücane cündioğlu, ismail kara ile birlikte mahşerin üç atlısından biridir.
devamını gör...
12 haziran'da istanbul'a gelecek ve 1 hafta kalacak olan düşünürdür.
kalacağı süre içerisinde bilim ve sanat vakfında fenomoloji dersi verecektir. tarihi henüz açıklanmamıştır. katılmak isteyenler, bisav'ın programını internet sitesinden takip etmelidir.
devamını gör...
13 haziran saat 14.00'da bilim ve sanat vakfı, vefa salonunda, "gelmişken bir felsefe dersi vereyim" davranışında bulunacaktır.

kendisini sabırsızlıkla ve hasretle beklemekteyiz. * * *
devamını gör...
gittik, dinledik; üstad yerinde duramıyordu. bir doğudan bir batıdan alıyor, araya bir de temel fıkrası sıkıştırıyordu. feyz aldık. irfanla tasavvuf farkından bahsetti bir yerinde konuşmasının. felsefe, irfan, tasavvuf; ibni sina, ibni arabi, aristo, mevlana, konevi, havada uçuşuyordu.
devamını gör...
ihsan fazlıoğlu'nun, aralık 2009'da bilim ve sanat vakfı'nda verdiği, bilahare çeşitli vakıf ve derneklerde tekrarlığını seminerin kitaplaşmış hali. fuzuli'nin "ışk imiş her ne var alemde /ilim bir kil ü kal imiş ancak" beytini merkeze alan çalışmanın tam adı bu beyitten ve "fuzuli ne demek istedi?" alt başlığından oluşuyor. kitap, klasik yayınları arasından çıkmıştır.
devamını gör...
aşk imiş her ne var alemde diye bir kitap sahibi.

ya arkadaşlar bu kitaba malik olan yahut nerden bulabileceğimi söyleyebilecek karizmatik biri var mı burda? lütfen söyleyin bin lira vericiim.
devamını gör...
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük şairi olduğuna aklı ve kalbi olan herkesin iman ettiği şair fuzuli üzerine bir kitap yazmış yazar.

bu kitap lazııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııım!

hadi ya, bilen vaysa şöyleşiiin...
devamını gör...
''türklük'' hakkında yazmış, iyi de yazmış:

"anadolu-balkanlar bağlamındaki türklük, tarihî muktesabatın kendisine verdiği hak ile bu hakkın omuzlarına yüklediği vazife dolayısıyla mecazî anlamda seçkindir. başka bir deyişle selimiye, edirne'de; süleymaniye, istanbul'da bulunduğu; istiklal harbi, anadolu'da yapıldığı için kazanılmış bir seçkinlik ve sorumluluk... ancak, türkler, mehmed vanî efendi'nin [ö.t; 1685], tevbe suresi'nin 39. ayetindeki "yerinize başka bir milleti getirir" ifadesini araplar'ın yerine getirilen milletin türkler olduğunu belirterek yorumlamasına benzer biçimde liyakatini kaybedenin seçkinliği de kaybedeciğini akıllarında tutmalıdırlar. yine günümüzün türkleri, karaman bey'ine grand karaman, osmanlı sultanına ise grand turc diyen avrupalıların ifadelerindeki kasıd üzerinde yeniden düşünmelidir."


devamını gör...
felsefe ve bilim tarihi dersleri veren ve bu derslerde kadim islam geleneğinin ışığında, yunan felsefi sistemine nasıl ve nereden bakılması gerektiğini öğreten derin, kıymetli bir hocadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar