ihsan şenocak

1974 yılında samsun’da dünyaya geldi. ilkokuldan sonra hafızlık yaptı. 1994’te samsun imam hatip lisesi’nden 99’da ondokuzmayıs üniversitesi ilahiyat fakültesi’nden mezun oldu. okul yıllarında muhalled usulde islamî ilimler okudu. 2002’de diyanet işleri başkanlığı istanbul haseki eğitim merkezi’ni bitirdi. 2004 yılında omü ilahiyat fakültesi islam hukuku anabilim dalında “islam hukuku’nda taklit” konulu teziyle yüksek lisans yaptı. aynı fakültede “islâm hukuku’nda örfün hükümlere etkisi” adlı tezini tamamlayarak doktor oldu.

1997 yılında samsun’un vezirköprü ilçesinde imam-hatip olarak memuriyet hayatına başladı. diyanet işleri başkanlığında farklı kademelerde görev yaptı. 2007’de samsun aşıkkutlu eğitim merkezi’ne müdür olarak atandı.

1996 yılında yedibeyza dergisini neşretti. 2005-2010 yılları arasında yayımlanan inkişaf dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. milli gazete ve yeni şafak’ta müstear isimle dizi ve düşünce yazıları yazdı. 2008’de tv5’de "köprü" programını hazırlayıp sundu. müstear isimlerle farklı türlerde çok sayıda yazı kaleme aldı.

aşıkkutlu eğitim merkezindeki görevinin yanısıra, kısa adı ifam olan ilmi ve fikri araştırmalar merkezi’nde tefsir, hadis, fıkıh, akâid, usûl, nahiv, mantık, kavâid ve makâsıd gibi temel ve yardımcı ilimler okutmaktadır.

http://ihsansenocak.com/hak...
devamını gör...
"teravih bidat mi? sünnet mi? konulu münazara 6 ağustos tarihine çekilmiştir, saat 22.00 da naklen tvnet kanalında.
devamını gör...
şuan başlayan tartışmada ihsan hocam kendini yine göstermiştir.münazara davetinde ihsan hocam şart olarak hiçbir şey getirilmeyecek kuran dahi getirilmeyecektir bakalım ilmi ne kadarmış diyor abdülaziz bayındır leptopuyla gelmiş yine.adamlar leptopsuz tartışamıyolar.

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

bayındır'ın talebelerini edepli olmaya davet ediyoruz. hakaret bir müminin vasfı olamaz. herkes kantara çıkar agirliğı zahir olur. kimileri vardır ölene kadar alimdir kimileride bilgisayarın şarjı bitene kadar. vesselam

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...


devamını gör...
ilmi ve samimiyetiyle gelecek vaad eden hoca.

fakat giriş için yanlış kapıyı zorluyor. birilerinin sırtından şöhret olma, birileri çatma çabasıyla gündem olmak istiyor gibi bir pozisyona düşüyor. oysa ilmiyle konuşulması için fazlasıyla potansiyel mevcur kendisinde.
devamını gör...
en azından teferruata takılmayan, teferruatlarda boğulup esası unutmayan birisidir. önemli olan füruat teferruat ayrımı değil, cemaatin başörtüsüne bakışıdır ki hüseyin gülerce zamanında "islamın 5 şartından, imanın 6 şartından birisi değil" diyerek başörtüsü takmamayı mazur göstermiştir. aynı şekilde cemaatten ablaların bir kısmı başlarını açmışlardır ki esas olan budur.

yoksa füruat ile teferruat arasındaki farkı bilmek ya da bilmemek ne bir insanı alim ne de cahil yapar.
devamını gör...
hadis inkarcılarına hodri meydan demiştir.
devamını gör...
sakal bırakma konusunda sakal kesmenin haram olduğunu söylemiş zattır. devamında ise saidi nursinin sakal bırakmamasını onun müçtehid olması ile açıklamıştır. demek ki neymiş müçtehid haramı helal kabul edebilirmiş. arkadaş hem haram diyeceksin hem de içtihad sahibi olmanın bu haramlığı ortadan kaldıracağını söyleyeceksin, herkesin anlayışına göre haram olur mu. haram helal belli değil midir?

video için "ihsan hoca tefsir dersi nisa 119" youtube
devamını gör...
ilahiyat fakültesindeki konferanslarında genelde ehli sünnet dışı hocalara sürekli laf çakar.konferansı terk eden hocalar biliyorum.* )türkiyenin önde gelen alimlerinden bir tanesidir.
devamını gör...
Allah selamet versin.kendisi bugün kayseride idi."islamın çocuğu olmak" adlı nefis bir konferans verdi.allah böyle güzel insanların yolunu hep açık etsin.
devamını gör...
konuşurken hissederek konuşan adam. kendisine sarılmışlığım var çok içten sarılan, görünce Allah'ı hatırlatan güzel insan. en son izlediğim bir videosunda hadis inkarcılarına senin baban mutezile'yi yerle bir etti ehl-i sünnet sen kimsin istediğin platformda seninle tartışırım diyen yiğit adam.
devamını gör...
"buhari çökerse islâm çöker" demiş bir hoca*
devamını gör...
bu aralar üniversitelerde konferans turu yapan değerli hocamızdır. geçenlerde şöyle bir anekdot okudum kendisinden:

"taftazani'nin dünyasına giderseniz aristo'yu, sokrat'ı teker teker muhakeme edip ayağının altına aldığını görürsünüz. bakıyorsunuz ki bir duvarda aristo can çekişiyor, öteki duvarda ise spinoza'nın seslerini duyuyorsunuz. ama biz, yerleşkemize giden bütün yolları kaybettik. elimize aldığımız zaman taftazani'nin kodlarını çözemiyoruz. çözemediğimizden dolayı elimize spinoza'yı verdiler. ilahiyatı bitirdikten sonra yüksek lisansa, doktoraya gittiğimizde bizi bir şarkiyatçının önüne oturttular ve o, söze inkarla başladı. eğer biz, vefatına bir yıl kala, el-fevaidü'ziyaiyye'yi yazan molla cami gibi bir adamı tanıyabilseydik o zaman gadamer diye bir adam bizim hayatımızda üçüncü sınıf bir muharrir olarak kalacaktı. ama biz molla cami'nin dünyasına inemedik. çünkü öyle muazzam bir ilim, fikir, iman sarayı kurmuşlar ki siz oraya ulu hocaların elinden tutmadan çıkamıyorsunuz."
devamını gör...
geçen haftalar da m.islamoğlu'nun hilaltv deki vahyin penceresinden adlı programda ,ahmed bin hanbel(rah) in hilafet ve devlet adamları ile ilgili bölümü müsned'ten çıkarttığını iddia etmesi üzerine,şenocak hocamızın video lu enfesto reddiyesine;islamoğlu'nun yine aynı programda cevap vermesi beklenirken kendini din adamı diye tanıtan (güya) bir din adamına yakışmayacak uslüpsüzlüğünü sergilemiştir.bunun sonrasında ihsan hocanın kendi sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu yazı m.islamoğlu'nun din-i muhammed'e zarar vermesinin dışında bir işe yaramadığını,benim nezdimde gözler önüne sermiştir.severiz yani ihsan hocayı.davasının arkasında hakkı ile durmayı başarabilen hocalarımızdan birisidir.allah sayılarını arttırsın
devamını gör...
doksan yıl önce işbirlikçilerine kaldırttıkları hilafetin merkezinde arz-ı endama gelen haçlı katillerin başkomutanı papa: defol!
devamını gör...
şöyle demiş zât.*

"aranızda buhari, müslim hakem olmadıkça iman etmiş olamazsınız. Allah diyor..."

Allah bunu diyorsa kur'an'dadır beyfendi.

o da enam 114'te;

de ki: allah'dan başka bir hakem mi arayacağım? halbuki size kitab'ı açık olarak indiren o'dur. kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, kur'an'ın gerçekten rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. sakın şüpheye düşenlerden olma!

http://www.facebook.com/ins...
devamını gör...
Allah ondan razı olsun.o ve öğrencilerine yardım etsin.
devamını gör...
samsun merkezli ifav vakfı kurucusu başkanı. arapça ve islami ilimler konusunda mutahassıs ve gayretli. mükemmel ilim halkaları öğrencileri yetiştirmekle meşgul, fırsat buldukça vaaz ve konferanslar verir. diyanet'in gözde hoca efendiler katagorisindedir. meseleleri aşırı derece itnap yapar bence en büyük kusuru budur ve çok fazla tekrara düşer. necip fazıl hayranıdır sanırım bütün külliyatını elden geçirmiş ve içerikerine de oldukça vakıftir.
devamını gör...
ebubekir sifil'in değişik bir versiyonudur. derin bir nakil bilgisi vardır. ilmi, ebubekir hoca gibi bizim dipnotlarda görüp okuduğumuz kaynak eserler üzerinden yürür. doğal olarak bu gibi kişilerin fikir üretme hassaları pek gelişmiş olmuyor.

örneğin bir ticaret hukuku, bir miras hukuku, ne bileyim suların hükmü, kullesi, şırası vesairi konusunda otuz iki mezhepten, kaynaklar vererek saatlerce konuşabilirler. ama şu köşedeki tekel bayisi hakkında bize bir hüküm ver, desen yine aynı kaynakları tarar ve sana içinde kaç yüz yıl önce yaşamış alimlerin adlarının geçtiği cümleler kurar. bu kötü müdür, değildir ama kişiyi hüküm vermede bir yerlere bağımlı kılıyor, kısır bırakıyor.

mustafa islamoğlu ile belki de çakıştıkları nokta budur. islamoğlu da kaynak eserleri okur, değerlendirir ve bu eserlerden beslenerek ama onlara da tamamen bağlı kalmayarak bir düşünce atar ortaya. kıyamet kopar. sapık, mezhepsiz, şiacı gibi kavramlar havada uçuşur.
devamını gör...
22 haziran 2015 günü saat 19 00 da trt 1 ekranlarında iftar programına konuk olacak hoca. bize de izlemek düşer inşallah.
devamını gör...
belediye ramazan programlarına gitmeyin diyor. akp belediyelerinin de mi ramazan programlarına gitmeyelim? hani şu yenilgisini uhud'a benzettiğiniz akp?
devamını gör...
akp'nin yenilgisinden sonra uhud temalı şeyler söyledi birisi de şu.

"uhud yolunda ayrılan 300 münafık, müslümanların yenilmesine sevindi fakat mekke'nin fethedilip cahiliyye'nin silinmesine engel olamadı."

siz uhud yolunda değil demokrasi bataklığındasınız uhud'u bedir'i görmek istersen suriye'ye, türkistan'a, afgana bak.
devamını gör...
mahmut efendi cemaatinin akp li prensidir.
bağımsız prensi cübbeli bu adama 10 basar.
devamını gör...
akp'ye meşruluk kazandırmak için hz.yusuf'a iftira eden hoca. senin partin şu şerefli peygamberden daha mı değerli? hz. yusuf tağutun yasalarına göre mi hükmetti Allah'tan kork! necaşiyi de öne sürer bunlar tağutları korumak için! necaşi zamanında kur'an tam inmiş miydi peki?


devamını gör...
islam hukuku'nda örfün hükümlere etkisi isimli çok başarılı bir doktora tezine imza atmış fıkıhçı kişisi.
devamını gör...

--- alıntı ---

Allah ın, meleklerin, cümle enbiya ve evliyanın laneti suruç' taki bombayı patlatanların ve bu olayı istismar ederek müslümanları bölmeye çalışan işbirlikçilerin üzerine olsun

--- alıntı ---
devamını gör...
kendisi arap papağanı olup rivayet ezberciliği yapmayı alimlik zanneden kifayetsizliğiyle körpe romantik islamcı beyinleri peşinden sürükleyip onları da berheva etmektedir.
bu ve benzeri geri kafalı din tüccarları teolojik alanda iktidar için aynı süslü lafları defalarca söyleyerek edebi mugalata duacılığıyla retoriksel bir aldatmacanın devamında etrafa yayıp durdukları sahte iyimser müslümanlık havasıyla toplulukları gaflet içinde uyutmaktadır.
ulan bir uyanın da kendinize gelin. bu heriflere de itibar etmeyin.
devamını gör...
bir buna bulaşmadıkları kaldı. vay arkadaş adamlar ne içiyor merak ediyorum. ona itibar etme buna itibar etme. bak bak akıllıya bak. ne o sadece mahallemizdeki cami imamına mı itibar edelim. ne kafa var arkadaş.

çok değerli bir insandır iyi ki vardır.
devamını gör...
türkiyede tüm hocalar böyle olsun iki günde islam devletini yeniden ayağa kaldırırız diye düşünmeden edemediğim saygı duyulası değerli kişi.
devamını gör...
isim vermeden çeçen cihadıyla alakalı komutan hattab'a laf etmiş saray alimi, akp yalakası. hattab'ın tırnağı olamazsın sen! saray alimi(!) bunlar alim de değil malumat sahibi!


devamını gör...
tayyipçi, demokrasi avenesi, akp'yi kurtarmak için hz. yusuf'a iftira eden malumat sahibi! senin yerdiğin hattab şamil basayev'e de selef akidesini öğretti bunu da yazsana! kadirovla görüşmek için can atan sonra tepki gelince kıvıran, insanları kendisine ibadete çağıran mahput efendin ruhaniyetiyle çeçenistanda cihad ediyordu dimi hattablar, mücahid şenerler can verirken!
devamını gör...
şamil basayev sonradan selef akidesini seçmiştir! şu anda da bir çok insanin zamanla yaptiği gibi. hattab en iyi arkaşıdır ve basayev selef akidesinden sonra sakallarını kesmeden uzatmiştır!

basayev üzerinden sufilik propagandasi yapan adam! biz şeyh şamil rahmetullahi aleyh, izzeddin el kassam rahmetullahi aleyh gibilerin ellerini öperiz senin gibi tağut yalakası iftiracı bir malumat sahibini asla unutmayacağız eyy ihsan!
devamını gör...onların hayatı izzetli cihad ve tevhid senin hayatın hep başkasına ve tağutlara sığınmak!


kafirler elinizden emin susun da bari müslümanlar da dilinizden emin olsun!
devamını gör...
"kardeşlerim! üstad necib fazıl ve kadir mısıroğlu birbirinin muhalifi değil, islam'ın fikir ve tarih kürsülerinin iki büyük hocasıdır."

şunu söylemesi büyük bir şey. medyatik hocalar gibi kaynım bana kötü davranıyor ne yapmalıyım? gibi avam konularıyla değil de gerçek sorunlarımızla ilgilenmesi çok hoşuma gidiyor. Allah için seviyorum kendisini.
devamını gör...
çok yapmacık geliyor bana. bi türlü sevemedim. son cuma hutbesinde tayyip ağzıyla konuşmuş.

t:hocaefendi.

devamını gör...
ilmi sağlam, kaynağı sağlam alim. Allah böyle insanların sayısını artırsın.
devamını gör...
usta muazzam bir iticilik var bu adamda. bi kendini kanıtlama çabası... millet hastası ama hiç anlamıyorum. bayındır'la münazarasında bi ara bayındır'ın lafını yanlış anladı, kontra çakmak için "hoca şu ayete bi mana versin de arapçasını görelim" dedi. gerçekten adamın yerine utandım. bu kafa yapısı nasıl saygınlık kazanıyor anlamıyorum. normalde bayındır'ın da üslubu kötüdür ama bu adamın yanında o bile çok makul kaldı.
devamını gör...
hitabeti sıfırın altında kafayı kadınlarla onların tesettürüyle bozmuş bi hoca.
nureddin yıldız çakması gibi. bence diriliş buluşmalarında da işi yok.
çünkü itici.
devamını gör...
büyük dogu'nun fikir iscisi, davamizin hizmetkari, ehli sünnet bir hocamiz.

sohbetleri dinlenmelidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar