ihtiyaç fazlası

çoğumuzun evinde bulunan bir çok eşyanın tam olarak karşılığı..

kaç tanesi ihtiyacımız, kaç tanesi israf.

not: yazar burada ilk taşı kendisine atmaktadır..
devamını gör...
insanoğlu tam da bu hata yüzünden dünyada mutlu olamamaktadır. ihtiyaç denilen şeylerin çoğu hayatımızda olmasa da hayatımızı idame etirebileceğimiz şeylerdir. ihtiyaç dediğimiz günlük birkaç bardak su ve birkaç lokma yiyecekten ibarettir aslında.
devamını gör...
fıkhi meselelerde bu tanım ile başlayan bir cümle kurulduğunda gelen ilk itiraz cümlesi 'kime göre, neye göre' oluyor. fakat bunun zaten hukukta da bir karşılığı var. mesela hukukta 'haline münasip ev' kavramı vardır. kişinin haline münasip tek bir evi varsa bu haczedilemez mesela. meselenin fıkhı boyutlarından tamamen bağımsız olarak söylüyoruz bunu.
devamını gör...
üretim neticesinde elde edilen ürünün ihtiyaç duyulandan fazla olan kısmı. örneğin günlük on tanımlık espiri, beş tanımlık bilgi içeriği üretmeye gelen yazarın aklına 12 esprili tanım, 6 adet bilgi içerikli tanım ve başlık gelmesi. bu durumda arta kalanları satmak için pazar arayışına girilebilir. bunun için en uygun pazar gelişmekte olan çaylaklar yahut yeni yazarlardır. bu tanımları onlara itele... öhöm satabilirsiniz.
devamını gör...
bakara suresinin 219. ayetinde geçen hüküm.

" sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar, de ki! ihtiyaçtan arta kalanı bağışlasınlar"

ihtiyaçtan arta kalana; saray, villa, limuzin, yalı, yığınla altın almak için böylesine bencilleşip ağırlığını kaybetmedi mi, bu ümmet?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar