ihvan-ı müslimin

1.
hasan el benna tarafından mısırda 1928 de kurulan teşkilat...

cemal abdünnasır ve enver sedat döneminde mensupları işkencelere tabi tutulmuş, zindanlara atılmış ve idam edilmiştir...

en temel amacı toplumdaki insanların eğitilmesi ve islamı en öz biçimiyle yaşamak ve yaşatmak olmuştur...

dönem dönem kapatılan teşkilat 1980 lerden sonra mısır da siyasetin içinde olmuştur...ya da olmaya çalışmıştır...

devamını gör...
hüsnü mübarek'in devrilmesinden sonra oluşan ortamda hürriyet ve adalet partisi isminde bir parti kurmuşlardır. iskenderiye'de bir avukat müslüman kardeşler tarafından kurulan hürriyet ve adalet partisi aleyhinde dini parti olduğu iddiasıyla dava açtığı söyleniyor.

haber doğruysa bu ihvan'ın partisine oy olarak yansır. bu işler hep böyledir. mısır'da süreç aslında biraz sıkıntılı ve sancılı. yavaş bir ilerleme var. eski yönetimin devamı olan kurum ve yapılar tamamen yönetimden el-etek çekmek istemiyor. bir sürü ayak oyunu, manevralar, oyunlar, ayak oyunları vs.
devamını gör...
ilk olarak hasan el benna ve dava arkadaşları tarafından mısır'da başlatılan, daha sonra çeşitli ortadoğu ülkelerinde de faaliyet gösteren islami hareket. bu hareketin içinde yer alan insanların çoğu işkenceye uğramış hatta hama'da katliama tabi tutulmuştur. yapılan bu baskılar sonucunda uzun bir süre faaliyetlerini gizli bir şekilde sürdürmüşlerdir. şimdilerde eski çizgilerinden uzak bir tutum sergileseler de mısır'da hala en güvenilir gruptur. hasan el benna, zeyneb gazali, seyyid kutub çizgisine geri dönüp ön plana çıkmayı başarabilirlerse mısır'da yeniden güneş doğabilir..
devamını gör...
mısır'da askeri darbe ile başkanı muhammed bedii, yardımcısı hayrat şatır ve teşkilat üyelerinin tamamı hakkında yakalama emri çıkarılmış.

esasında ihvan buna alışık. bir çeşit dejavu yaşanıyor sadece. elbette eskiye nazaran farklar var. ilk defa devlete yönelik bir tecrube yaşandı çok kısa da olsa. kısmi iktidar verilmişti ama muhtedir olmamıştı. muktedir olmak için en başta ekonomik bağımsızlık gerekiyor ki mursi'ye bu imkan tanınmadı. yılların köhnemiş istemi elbette 1 yılda değişmezdi.

hayır gördüğümüzde şer, şer gördüğümüzde hayır olur. kısa vadede kaybetmiş gibi görünen uzun vadede kazanabilir. tarih bunun örnekleriyle doludur. yeter ki sabredilsin ve inanılan yoldan sapılmasın.
devamını gör...
sözcüsü; 'batı artık harekete geçmeli' seklinde aciklama yapmistir.

http://www.cogitosozluk.net...--- alıntı ---

hala batı'danmı medet umuyorsunuz batı size telkin etmedimi demokrasiye geçin diye geçtiniz ne oldu batı destekli ordu darbe yapmadımı size yaptı ve siz hala batıdan medet umuyorsunuz oysa diyeceğiniz tek bir kelime vardı suriye halkının dediği gibi biz ne natodan ne abd'den nede obamadan yardım istiyoruz yalnız Allah'tan yardım istiyoruz.

ve halka şunu demelisiniz direnin batıya rağmen doğudan doğacak hilafet güneşi için direnin devrimimizi islam ile tamamlamamızın vakti gelmiştir ne kutlu islami devrim için direnenlere demeniz lazım değilmiydi?

--- alıntı ---

devamını gör...
darbeden ve 14 ağustos 2013 mısır ordusunun adeviye katliamı ndan sonra lider ve yetkilileri gözaltına alınmıştır. mursi'nin akıbeti ise meçhul. daha doğrusu mısır'ın akıbeti meçhul.

darbecilerin körfez ülkeleri (suudi amerika vs.) ve israil'in aklına göre hareket ettiği görülüyor. korkarım ki darbeciler mensupları ve meydandakilere karşı cadı avına çıkacaklar!
devamını gör...
kapatılacağı söyleniyor. minareyi çalanın kılıfına uydurması çok zor değil.

bu saatten sonra derbeci ve canilerin kapatmaması düşünülemezdi zaten. bu kadar kanın hesabını vermemek için bunlara ait her ne varsa hepsinin kapatılması, lağvedilmesi elbette gündeme gelecektir. iş çığrından çıkarıldı bir kere.

darbecilere akıl verenler onları katliama sevketti ki geri dönüş olmasın. darbeci sisi ve ekibi için geri dönülmez bir yola girilmiştir artık. aynı zamanda mısır için de.


devamını gör...
mısır derin devleti tarafından hep kullanılmış -cemal abdunnasır kral faruku devirmek için kullandı sonra bir kenara attı, tahrirciler ve ordu arap baharında geciş süreci için kullandı üzerine katliam yaptı- genelde cemaat mensupları hariç sevilmeyen yapı. yüzde 90 ı namazlı olan mısır halkının ihvanı üstten gelen telkinlerle sevmemesi bize türkiyede akp ve gülen cemaatine yapılan eleştirilere benziyor. son darbenin yegane argumanıda buydu. yok efendim kimseyi kucaklamıyorsunuz, kadrolaşıyorsunuz, kendi cemaatinizle ile ilgileniyorsunuz gibi eleştirilerle darbe yapıldı. kuşkusuz bu darbeye zemin hazırlayanda tahrirde toplanan abdetsli namazlı, başörtülü selefi, liberal, baascı-milliyetci vatandşalardı.

şimdi ihvan şunu diyordur. içimdeki şu vatan sevgisine lanet olsun.. *
devamını gör...
1948 arap-israil savaşında israile karşı zaferlerde bulunan tek oluşum.

hiç bir arap ordusu israilemkarşı en küçük bi naşarı bile elde edememişken sadece ihvan'ın gönüllü mücahidleri ilerleyebilmiştir.

dönemle ilgili kitap ve belgeselleri araştırırsanız arap krallarının ne dalaveralarla bilerek savaşı kaybettiğini görürsünüz.

ancak ihvanın aşırı hızlı ilerlemesine karşın ihvan kurucusu hasan el benna suikaste uğramış ve şehid edilmiştir. malesef 1948 savaşı mağlubiyetle sonuçlanmıştır.

israile tek kurşun atmadı diyenlere duyrulur... ayrıca lübnan hizbullahının aksine hiç bir zaman müslüman kardeşine silah doğrultmamıştır ihvan-ı müslimin.

(not: hamas da filistindeki ihvanı müslimim yapılanmasıdır)
devamını gör...
mnp, msp, fazilet, refah çizgisinde çekilen çileleri çekerek siyaseti öğrenmeye mahkum islami çizgi. inşallah daha fazla acı çekmezler.
devamını gör...
mnp, msp, fazilet ve refaha siyaseti öğreten çizgidir aslında...

necmettin erbakan dünyaya gelmemişken ihvan ı müslimin vardı...

he şimdi diyorlar ki, kapatılmış...

iyi de biz bu filmi daha önce çok izledik...

ihvan kapatılamaz...

olsa olsa gayri resmi çalışır...

ama çalışır...

çünkü ihvan demek, müslüman mısır halkı demektir mısır sınırları içerisinde...

neyi kapatıyon sen...

darbeci!
devamını gör...
ve cunta mahkemesinin kararıyla işbu hareket 'resmen' yasaklanmıştır. ki öncesinde karar alınmıştı sadece resmi açıklama yapılmamıştı. muhtemelen tabelalar inecek ancak tabelasız devam edeceklerdir.
devamını gör...
26 üyesinin "terörist eylemlerde bulundukları" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığı söyleniyor. muhtemel ki başka idam cezaları gelecek ve üst düzey bazı yöneticilere de aynısını uygulayacaklar. içlerinden bir kaç tanesini idam etmeleri onlar için yeterli olacak.
devamını gör...
kendilerine ait büyük bir yardım kuruluşuna el konulmuş. ihh gibi bir şey herhalde. Allah yardımcıları olsun. yönetim kendilerindeyken filistin bir nebze olsun nefes alıyordu. şimdilerde refah sınır kapısını ayda yılda bir açıyor darbeci sisi.
devamını gör...
iki büyük fikir adamının ikisi de şehittir. hasan el benna ve seyyid kutub. seyh eymen ez zevahiriye kulak verip izzetli cihadı seçmesi gereken grup anlaşıldı ki peygamberi olmayan metod demokrasi ile hiç bir şey olmuyor. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar