iki isimlilik

tüm zamanların tartışma konusu.
ne cumhuriyet öncesi ne cumhuriyet sonrası. ne yerli ne yabancı. herkeste var bu eğilim. tamam iki elin sesi var ama iki ismin nesi var?
fazla fazla olsun da biri biterse öbürünü mü kullanalım mesela. değil.
belki kişiyi daha özel kılıyor olabilir, iki isim birbirini tamlıyor olabilir, fatma zehra, ömer faruk gibi. hatta güzel de olur. kulağa da hoş gelir. çoluğunuza çocuğunuza koymayın da demiyorum.

peki, bir makaleyi 15 kişi yazar da hepsinin de iki ismi olursa, makaleden yaptığı alıntılar için kaynak belirten zavallının çektiği eziyetin hesabını kim verecek? ha, kim?
devamını gör...
çok zordur.ama ciddiyim zor.birini kullanırsınız sonra okula başlarsınız kimlikte yazıyo diye ismi söylemeye başlarlar.karmaşa olur felan işte.
devamını gör...
kimi zaman kişinin kendini özel hissetmesini sağlıyor. şöyle ki; ilk isminiz piyasa olmuştur ve herkes onu kullanır. ikincisi ise, genellikle aile içinde, çok çok sevildiğiniz bir anda çıkıverir en sevdiklerinizin ağzından. bu, evli çiftlerin birbirine öfkeliyken isimleri ile hitap edip, sakinleştikten sonra "hayatım, canım, cicim" gibi hitaplara başvurmaları gibi birşey biraz da...
devamını gör...
sürekli kibar olmaya çalışan insanlar tarafından "hangi isminizi kullanmayı tercih edersiniz?" sorusuna maruz kalmayı gerektirir. abi ben mi kullanıyorum ismimi? sen kullanıyosun. ikisini de söylediysem seç birini kullan gitsin. baa ne
devamını gör...
tek isimlilikten birkaç farklı yönü olan sevdiğim durum.
ikisi birden kullanılmadığı için bazı ortamlarda biri, bazı ortamlarda öteki bilinmez, insanlar duyduğu zaman şaşırır "aa senin diğer adın bu muymuş" diye.
bir de nispeten uzun soyadı ile optik forma bütün isim sığmadığı için insan hangisini kodlasam diye şaşırabiliyor, onun dışında normal.
devamını gör...
genelde okumuş yazmış tayfanın adetidir. "hangi isminizi daha çok kullanıyorsunuz?" sorusuna "ikisini beraber kullanıyorum" cevabı versem de henüz ikisiyle birden hitap eden görmedim.

ne yapalım kardeşim, sıfat tamlaması eksik kalıyor seninkinde?
devamını gör...
ilk isim aile büyüğünün olur genellikle. safinaz didem, şaziye ayça, abidin haluk gibi. yada ikinci isim 'han, su, can, nur vs' olanlar (buğra han, ali can, bengi su, sıla nur)bir de şu tür isimler 'mehmet ali, ümmü gülsüm, yusuf kenan, mustafa hilmi'
devamını gör...
sınavda, okulda, işte, arkadaşlar arasında kısa süreli muhabbet sebebi.
hangi isminle hitap edelim?
anlamları nee?
zor olmuyor mu
ben x derim kaynımın eltisinin kuzenin adııığğ
iki isim havalı bee

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar