iki karış sakal takunya şalvar tesbih

başlık şöyle; iki karış sakal + takunya + şalvar + tesbih

hatırladığım manzara bu. muhtelemen gömlek de vardı. dudakları da dua okur gibi kıpırdıyordu.

***
hacı kombin. *

***

bir arkadaşım doğal ürünler satan, aktarcıya benzer bir yere ortak olduğunu söyledi bir gün. ara sıra ''işler nasıl'' diye sorduğumda iyi çok iyi, şu kadar kazandım bu ay falan diyordu. hepi topu bir kaç aylık macera idi gerçi. bir gün bana geldi ve ''xx'den de satalım, bize getir'' dedi. konuşup pazarlığı yaptık. bir araba yükleyip dükkanlarına vardık. malı indirdik. ben kasaya yaklaştım...

yukarıda belirttiğim tiple karşılaştım o dükkanda. çok soğuk , itici geldi ilk görünce. tarikat cemaat müntesiplerinden hazzetmememe bağladım o dakikada. hesaba kitaba o bakıyormuş. para ödeyecek. soruyor; kaç para bu; el cevap: 10 tl. bunu dokuz yazalım! bunun kolisi kaça? 9,5 bunu 8 yazalım! soğuk soğuk, sıfatsız asabi sorup duruyor. bu kaça? tepem attı, dedim ki; bak, ben buraya pazarlık etmeye gelmedim. pazarlık yaptık, malı getirip indirdim. sesini kesti ve ödedi. arkadaşımla beraber döndük. yolda adamı gözümün tutmadığını belli ettim. hiç güven verici gelmemişti. ufaktan uyardım. daha fazla uyarırdım ancak yanlış anlar, aman ortağımla aramı bozacak diye şeytana kapılır neme lazım... dedim ki beni bu adamla muhatap edeceksen ben bir daha buraya bir şey getirmem. zaten ikinci sefere kalmadı adam sırra kadem bastı. yumurtacıya 40.000 bizim arkadaşa 60-70.000 bilmem neciye bilmem ne kadar takmış kayıplara karışmış. atladığım daha detaylar da vardır. hatırladıklarım bu şu an.
hah geldi yine islam'a maleden, müslümanları karalayan! ulan zarar gören ben, yazınca suçlu bulunan ben! ben böyle çok olay yaşadım çocum. karalama değil, içlerinde, içinizde olduğum için yaşadım tanıdım. kimse benden zerre zarar görmedi , ben çok gördüm. ''müslüman'' gördüğümüz için. lakin o eski günler geride kaldı.

yazı dizisi yapacağım bundan. hacıların sahtekarlıkları 1-2-3...
devamını gör...
ne demişler bilirsiniz her sakallıyı deden sanma. gönül isterdi ki insanların içi dışı bir olsun. ama maalesef ki öyle değil. kapalı bir kadın namaz kılmaz iken mini etekli bir hanım namaz kılabilir. birine hüsnü niyetle bakarsın ötekine sui zanla. herkese eşit mesafe de olsak, ön yargısız, suizan da bulunmadan hatta hüsnü zanda bile bulunmadan...ya da önce kendimize mi baksak acaba? düzelir belki o zaman birşeyler.
devamını gör...
hacılar zaten ülkeye korona soktular, hacılara güven olmaz, ne pislik varsa bu hacı hoca tayfasında var. hacının biri varmış bak onun hikaye baya ilginç...

sarhoşun biri bir gün yolda hacının birini çevirmiş ve bana 100 lira versene içki alcam demiş. hacı da ben içkiye para vermem demiş. sarhoşta o saman yemek parası olarak ver demiş hacı çıkarmış 100 lira vermiş.aradan zaman geçmiş hacı da sarhoşta ölmüş. hacı elinde amel defteri gitmiş cennetin kapısını çalmış kapıyı melekler açmış hacının amel defterine bakmış ve demişler.
-ya hacı senin sevabın çok ama günahın da çok seni cennete alamayız sen cehenneme git demişler.
hacı çaresiz gitmiş cehenneme kapıyı çalmış kapıyı zebani açmış.hacının amel defterine bakmışlar ve demişler
-ya hacı senin günahın çok ama sevabında çok seni cehenneme alamayız demişler. hacı çaresiz ortada kalmış kara kara düşünüyormuş amel defterine bakarken aklına birden sarhoşun birine 100 lira verdiği gelmiş. hemen koşa koşa cennetin kapısına gitmiş ve kapıyı çalmış. kapıyı melek açmış. hacı demiş ki :
ya ben zamanın birinde sarhoşun birine 100 lira vermiştim onu yazmamışlar
içerden bi ses yükselmiş.
- verin 100 lirasını defolup gitsin...


gördünüz mü sakalından takunyasından tesbihinden şalvarından sarığından gömleğinden donundan çorabından utanmamış adam cennetin kapısında paranın hesabını yapıyor.

aman aklınız varsa hacı falan olam demeyin arkanızdan sövdürtmeyin millete. umreci olun bak umrecilere laf yok. ha diyeceksiniz ki koronayı hacılar getirmedi umreciler getirdi. herkes hacı diyor sonuçta onlardan iyi mi bileceksiniz.

yerde çöp mü gördünüz? kim atıyor? hacılar. haddi bakiiim.
devamını gör...
iddiaya göre ne kadar dolandırıcı varsa hepsinin kılık kıyafeti böyleymiş.

şimdi yaşadığı bir hadise üzerinden sakala şalvara sarığa söven adama desem ki bu dünya üzerinde insanlık tarihinin en büyük katliamlarını, talanlarını, sömürülerini,tecavüzlerini sakalsızlar, sinek kaydılar, kravatlılar, pantolonlular, şapkalılar, smokinliler yaptı. onlara da bu sakallı ya kustuğun kadar nefret kustun mu? sinek kaydı+pantul+fötr şapka diye başlık açtın mı? birader sizin derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.
devamını gör...
sekilcileri kandirmak icin bu sekle girdigi malum olan sahis yuzunden nasil bir genellemeye variyorsunuz? belki sizin cevreniz sorunlu. karsiniza cikan bir iki hadi bes on kisiden dolayi, daha temkinli yaklasin tamam ama kimseyi de yaftalayip zan altinda birakmayin bence. sinirli kisilerin hareketini tum benzerlerine mal edemezsiniz. sen de herkesi musluman gorme, saf misin bu devirde Allah askina...

bazi yazarlar da sozlugu aglama duvarina cevirip ustune binip herkesin sinir hucrelerine tek tek ates ediyor misal, napak sozlugu mu kapatak?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar