ikinci dünya savaşı

1939'da adolf hitler'in avusturya'yı ilhakıyla başŸlayıp amerika'nın 1945'te üç gün arayla hiroşŸima ve nagasaki üzerinde denediğŸi atom bombasının yarattığŸı etkiyle sona eren kahrolası savaşŸ.
sonuçları hala ki tarihi bir süreci devam ettirmektedir.

(bkz: federal almanya cumhuriyeti), (bkz: doğŸu almanya), (bkz: almanya), (bkz: sovyet sosyalist cumhuriyetler birliğŸi), (bkz: rusya), (bkz: fransa), (bkz: italya), (bkz: japonya), (bkz: ingiltere), (bkz: israil), (bkz: filistin).
devamını gör...
almanyadaki ilk kurbanı zavallı bir fil olmuştur.

müttefiklerin almanyaya ilk attığı bomba berlin hayvanat bahçesinin tek başına yaşayan filini öldürdü.
devamını gör...
- gelinen noktada 70 milyon civarında insanın öldüğü savaştır. bunlardan yaklaşık 20 milyonu rus, 16 milyonu çinli, 7 milyonu alman, 3 milyonu ise japondur. fakat ne hikmetse savaştan bu yana hep katledildiği iddia edilen 6 milyon civarındaki yahudiden bahsedilmektedir. sürekli olarak bu holokost üzerine filmler, kitaplar yapılmakta, insanlar o savaştan bu yana hep katledildiği iddia edilen o 6 milyon yahudiye ağlamaktadır. birisi de çıkıp dememiştir ki "savaşta katledilen 20 milyon rus için de bir film yapalım, biraz da onlara ağlayalım" diye. yahudileri buradan kutluyor, başarılarının devamını dilemiy...
- hadi ordan lan!
devamını gör...
kesinlikle girmemiz gereken bir savaştı. dışarıda kalan ve bugünün sorunlarını oluşturan nice toprak parçası ile vatan evladı vardı.
o savaşın mağlup devletleri olan almanya, japonya ve italya şimdi bizden fersah fersah ilerideler.
devamını gör...
10.
tüm zamanların en büyük, en çarpıcı, en etkileyici devam filmidir. aday olduğu tüm dallarda oscar almıştır. oyunculuk, senaryo, efektler, kostümler, dekor, müzikler mükemmeldir.

birinci dünya savaşı tüm dünyayı ve izleyicileri sarmış, tadı herkesin damağında kalmıştı. hikaye çarpıcıydı ve herkesi şoke eden ve yeni bir beklenti içine sokan bir sonla nihayete ermişti. işte bu beklenti, ikinci bir filmin yapılması konusunda yapımcıları harekete geçirmiştir.

aşk ve nefrete dayalı, sevenlerin ayrılması teması üzerine kurulmuş bu film, izleyicileri bolca ağlatmıştır. son sahnelerde japonya'da patlatılan havai fişekler ise film için harcanan paraların ne boyutta olduğunu göstermiştir.
devamını gör...
mistik açıdan buyurun....1941 yılında, semerkantâ´taki mezarının stalinâ´in emriyle rus bilim adamları tarafından açılması ve kemiklerinin çıkarılması sırasında çekilen tüyler ürpertici görüntüler yer aldı. 69 yaşında ölen kudretli hükümdarın sağ elinin ve bileğinin çürümediği dikkati çekti. mezarın açılması ve timurâ´un kemiklerinin moskovaâ´ya götürülmesinden 12 saat sonra 2.dünya savaşıâ´nın çıkması bölge halkı tarafından "timurâ´un laneti" olarak nitelendiriliyor. işin ilginç yanı bu iddiaya, özbeklerin yanı sıra ruslar da inanıyor....mir timurâ´un mezarını stalinâ´in emriyle açan rus bilim adamları, timurâ´un kemiklerini moskovaâ´ya götürdüler. mezarın açılıp kemiklerin çıkarılması sırasında, üç nurani yaşlı adam bilim adamlarının yanına gelerek, timurâ´un kemiklerinin çıkarılması halinde, ünlü hükümdarın lanetinin yeryüzünü kana bulayacağını söyleyerek ikazda bulunurlar. ancak emir sovyetlerâ´in otoriter lideri stalinâ´den geldiği için rus bilim adamları yaşlı adamların bu ikazını önemsemez. çok sayıda rus bilim adamının ve kameraların gözetiminde timurâ´un mezarı açılır ve kemikler çıkarılır. mezarın açılıp kemiklerin moskovaâ´ya nakledilmesinin üzerinden 12 saat sonra milyonlarca insanın ölmesine ve dünyanın kana bulanmasına yol açan 2.dünya savaşı patlak verir. bölge halkı bu savaşın çıkma sebebini timurâ´un lanetiâ´ne bağlıyor. özbek halkına göre eğer kemikler çıkarılıp timurâ´un ruhu rahatsız edilmese bu korkunç savaş çıkmayacaktı. o dönemde bölge halkının ileri gelenleri sovyet yönetimine defalarca ricada bulunarak timurâ´un kemiklerinin mezara iade edilmesini isterler. nitekim emir timurâ´un movkovaâ´ya götürülen kemiklerinim semerkantâ´taki bu türbeye geri getirilmes ve kabre koyulmasının ardından savaş sovyetlerin galibiyetiyle sona erer.
devamını gör...
savaşlar değerlendirildiğinde sonucunda galip olan tarafa bakılır, bu savaşta özellikle mağlup olan tarafa bakılıyor nedense.

savaşın galibi, israil güdümlü amerika birleşik devletleri'dir, lakin bu savaş ardından cihan devleti diye anılır oldu ve tüm uluslararası örgütleri silbaştan kurup kendi kontrolüne almıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar