sözlükte bunlardan bir hayli var.

kör gözlerine birisi biraz ışık verince hemen beyni yanıyor bunların. adam borç var demiş hemen cemaatçi yaftasını yapıştırmışlar. sanki yalan söylemiş. aç hazinenin sitesine gir bak. tayyip dese borç yok, hemen inanacaklar.

hukuk yanlış işliyor desen cemaatçisin sen diyecekler. ama açıp bir hukuk kitabına bakmazlar.

türkiye orta gelir tuzağında ve daha kötüye gidecek desen açıp bir ekonomok verilere bakmazlar.

adam çalmış lan hem de halkın parasını senin paranı desen ama hizmet ediyor para dışarı çıkmıyor diye cevap verirler.

dinimizi kendi menfaatlerine alet ediyor desen, durmadan dinden siyaset türettiğini görmez. müslüman adam çalmaz diyemez. çünkü o ulu önderdir hata yapmaz.

ülkeyi ayrıştırıyor birbirimize düşman ediyor desen, yüzde elliyi evde zor tutuyorum, taraf olmayan bertaraf olur dediğini duymaz. karşısındaki herkese nefret kustuğunu görmez.

teröre prim veriyor desen, iktidara gelmezden önce durmuş olan terörün tekrar hortladığını görmez. çözüyor işte der ama, dilleri uzayan teröristlerin özerklik taleplerini görmez.

fethullah gülen'e kızar, ama dün kol kola olduklarını, hükümetin izniyle kadrolaştıklarını, yabancı ülkelerde okullara yardım ve ziyaret yaptığını, dandik türkçe olimpiyatlarına statlar, otobüsler ayarladığını, merkez bankasına olimpiyat parası bastırdığını, yandaşlarını zengin ettiğini görmez, duymaz, hatırlamaz.

daha çok şey var da gören gözleriniz kör olduğun beyinler kitlenmiş, ne desek boş.

hepiniz iki yüzlüsünüz, cemaatte, iktidar taraftarları da.

devamını gör...
çoğu zaman haklı çıkan yazardır.

iktidar aleyhine söz söylemek muğlak bir tabir. iktidar aleyhine ne söz söylediği önemli. söylediği sözün kaynağı cemaatin dümen suyuysa, sen taktik bir cemaatçisin. ideolojik cemaatçi değil, bak, dikkatini çekerim.
örneğin ipe sapa gelmez sözde yolsuzluk iddialarının kimler tarafından ne amaçla servis edildiğini biliyoruz. sen bu iddialara angaje olup muhalefet edersen onların dümen suyuna girmiş olursun. basit aslında. siz de birgün size yönelen bu ithamların haklılığını teslim edeceksiniz.
devamını gör...
bu durum başbakan'ın aşıladığı hamaset siyasetinin neticesidir. kendisine oy verenlere, sürekli olarak, bir saldırı altındayız, bizi illegal yollardan devirmeye çalışıyorlar mesajı veriyor. chp zihniyetinin yıllar yılı tabanına verdiği, biz aslında türkiye'yi ilerleteceğiz ama bu yobazlar bize engel oluyor mesajının aynısını ak parti zihniyeti veriyor. tek farkla, ak parti'nin düşmanı sürekli değişiyor. chp'nin yıllarca uyguladığı hamaset siyaseti yüzünden, chp tabanı ile dindar kesimin arası o kadar açıldı ki birbirlerini düşman bildiler. ak parti iktidara gelince sol tabanının korkmasının ya da chp tarafından rejim kaygısı ile kolay bir şekilde korkutulabilmesinin temel sebebi budur.

şu anda iktidar tarafından yeni bir düşman gösterildi ve ak parti tabanı partiye yönelik her olumsuz söze, davranışa sahip kişileri cemaatçi diye yaftalıyor. başbakan cemaati değil de başka bir girişimi hedef gösterseydi onu hedef alacaklardı. bazıları partiye o kadar bağlanmış ki başbakan annesine laf etse "annemin bir kabahati vardır" diyecek.


ps: hamaset stratejinin bir getirisi de beceremedikleri her iş için kılıf hazır oluyor.
devamını gör...
ergenekon'dan itibaren kendilerine muhalif grupları çeşitli yaftalarla susturmaya çalıştılar. mesela gezi olayları esnasında "çapulcu" olduk, daha sonra "gezi zekalı." şimdi de cemaate yaranmaya çalışan "vatan hainleri" oluyoruz. malum, akp'lilere göre türkiye'de iki kutup var: ilki ülkenin kalkınmasından yana taraf olmuş akp destekçileri, diğeri akp'yi desteklemeyen "paralelciler." anlayacağınız, koskoca ülke yandaş ve düşman sığlığıyla idare ediliyor. haliyle, muhaliflerin yekpare bir yapıdan oluştuğunu varsayarsanız, o gün iktidarın hedefinde hangi grup varsa, iktidar muhalifleri hangi grup etrafında toplamayı uygun gördüyse, siz de ister istemez onların hedefine aldığı muhalif grubun parçası sayılıyorsunuz, -ki komploculuk da bunu gerektirir: yandaşlarını belirledin mi? geri kalan herkes zaten senin düşmanındır!devamını gör...
yanılgıya kapılmış yazardır.

dün gezicilerin argümanlarıyla konuşuyorlardı, bugün cemaatin. yarın konjönktür gereği başka bir safa geçerler. kendi ideolojilerinin yada düşüncelerinin ne olduğunun hiçbir önemi yok. dün her taşın altında fethullahçı arayan bu kişiler, bugün fethullah gülen'in cümleleriyle konuşmakta bir mahzur gömezler.

fethullah gülen cemaati mensuplarının din anlayışı kadar derin ve ilkelidir ürettikleri muhalefetin derinliği. alternatif düşünce geliştirme yetenekleri kendi ideolojilerinin hayata, insana söyledikleri kadardır. yani bir gezici, bir kemalist, bir ırkçı, bir sosyalist insanlığa ne söylüyorsa onu söylerler. siz de zaten ne söylediklerini ezbere biliyorsunuz.
devamını gör...
bu sözlük eğer yıllar sonra da var olursa, yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek bir ifadedir bu. sanki bir müzmin muhaliflik durumu varmış gibi.

zira cemaat derken kastedilen gülen grubu, son bir kaç seneye kadar, iktidarda olan kim olursa olsun herhangi bir şekilde iktidar aleyhtarı olmamış, aksine iktidarlarla her zaman sıcak ilişkiler kurmuştur. evren'le, özal'la, demirel'le, ecevit'le, çevik paşayla ve diğerleriyle, hangi çizgide olduklarını ve ne yaptıklarını geri plana atarak, hareketin menfaati/selametini önceleyerek.

şu andaki çatışma akp iktidarına özel bir durum, onun da gelişimi malum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar