iktidar

demokratik ülkelerde yasama ve yürütme yetkisini elinde bulunduran asıl payda.
tabii ülkemiz için gecerli değildir * atanmışların ve emeklilerin baskın gelmesi yüzündendir ki asıl iktidar bürokrasidir.
devamını gör...
her türlü şekli toplumsal yapı üzerinden kaldırılmadığı müddetçe insanların eşitlenmesinin ve huzur içinde yaşamasının zor olduğu kavram.iktidar sahip olan kişiyi imtiyazlı kılar , çevresel bir güç alanı oluşturur ; bu ise insanlar ve gruplar arasında dengesizliği arttırır.yöneten ve yönetilen kutuplar oluşur ; yada sahip olan ve olmayan...
devamını gör...
felsefi bir kavram olan iktidar'ı dört maddede açıklamak mümkün:

-genel olarak, eylemde bulunma, bir şeyler yapabilme doğal gücü ya da yeteneği.

-etkide ya da eylemde bulunma imkânı veren hukukî, siyasî ya da ahlâkî güç. formel olarak, a’nın b’yi b’nin yapmayı tercih etmediği bir şeyi yapmaya zorlama gücü ya da kudreti.

- devlet yönetimini elinde bulunduranların, bir toplumu yönetenlerin siyasî, hukukî ve fiilî gücü.

-yönetenlerin, yönetme yetkisini elinde bulunduranların kendileri, hükümet.devamını gör...
eşit olmayan ilişkilerde ortaya çıkan ve işletilen sistemin adıdır..foucault iktidarı sahip olunamayan ancak uygulanan pozitif bir kavram olarak açıklar..güç ilişkilerinin değişime açık oluşunu iktidarın olanaklılığının ön koşulu olarak görür..güç ilişkilerinin eşitsizlikler üzerine kurulu olduğunu düşünmesinden mütevellit bu kavramı yerel ve dengesiz bulur.

zira iktidar her yerdedir ve bu her yerdelik kendini sürekli üretmesini sağlar..ve neredeyse iktidarın işletilmediği bir alan yoktur..
devamını gör...
robert greene'nin orijinal adı 'the 48 laws of power ‘ ismiyle kaleme aldığı türkçeye iktidar diye çevrilen kitabı.
saray aristokrasinin ayak oyunlarından esinlenerek, güç sahibi olmanın yasalarını belirler. greene, göre 48 tane olan bu yasalarla perde arkasından güç dinamiği oluşturabilir ve insanlara boyun eğdirebiliriz. eğer insanlar ne yaptığımızı fark etmezlerse iradenize boyun eğerler ve direnmezler diyor. kitabın çok hoş bir dili var, tarihsel olaylarla veya tevatürlerle yasaları anlatıyor. her bir yasayı, yasayı çiğnemek,yasaya uymak ve gücün anahtarı alt başlıklarıyla değerlendiriyor. sadece iktidar ilişkilerini anlamak için bile okunabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar