iktidarın saklamaya çalıştığı kriz

şu anda mevcut. yakında pörtler.

piyasada para yok. nakit hareketi yok. çekler yazılıyor, firmalar iflas erteleme veriyor; bunlar arasında lokomotif firmalar da var.

hala türkiye şöyle büyük böyle büyük martavalları sıkılıyor baştakiler tarafından.

dış borç ne alemde bilen var mı?
devletin satılmamış kurumu kaldı mı?
kıyıları ecnebiler parselledi mi?

arabın parası ile ülke dönmez.

şu siparişi inkar edilen uzun menzilli cessna'lar n'oldu sahi?
devamını gör...
galiba bu krizden sadece türkiye'de var ki köşe-bucak saklanıyor. 2017 bilemedin 2018, hadi 1 yıl da bende 2019'da pert! iyi de nereye gitmek lazım, baksanıza brexit yapan ilgilizler dahi çikolataları yarı yarıya indirip üretmeye başlamışlar. avrupa desen her gün biraz daha işler kötüye gidiyor. sadece almanya ile dönmez ki sitem. rusya ekonomik olarak pek iyi değil, abd çok büyük ekonomi ama o dahi kara-kara düşünüyor. muhtemeldir ki bundan ötürü dünya ölçekli savaşı zorluyorlar. krizin üzerine bir battaniye de benden olsun!devamını gör...
sadece iktidarın değil, iktidarı çok sevenlerin her gün önlerine yığılan karşılıksız çeklere rağmen saklamaya çalıştığı kriz.

tekstil gibi, tahsilat vadeleri maksimum 5-6 ay olan sektörlerde bile 15 ay vadeler görülür oldu. senet diye bir ödeme aracıyla hala çalışıyor olmamıza rağmen tüm son 6 ayda tüm senetlerimizin %52 si protesto oldu. 8 ay vade ile aldığımız senedi 9 taksitle kredi kartı ile tahsil etmeye çalışıyoruz. dağıtıcı firma, bayii gibi iş ortaklarında bu süre 2 seneyi bile buluyor.

ama tekstilden ülkeye ne? biz sırtımızı çimentoya, betona yaslamışız neticede. inşaattan devrilme sesleri geliyor. o binalara bağlanan umutlar yıkılırsa koca ekonomi tümden patlar.

ama şöyle kudretliyiz, böyle büyüğüz. masallar masallar.

sonra biz kötüyüz. felaket tellallığı yapıyoruz.

devamını gör...
ne krizmiş arkadaş 14 yıldır patlamadı gitti. fay hattı sanki mübarek. bazıları türkiye'yi hala 90'lı yıllardaki ülke sanıyor, bir şeyler olsa da hükümet teperaklak olsa diye bekliyor. çok beklersiniz inşallah.
devamını gör...
hiçbir kanıt olmadan portföyümde protesto edilmiş 183 adet senetle gülüp geçtiğim kriz.

bold yazınca bu senetler görünmez oluyor çünkü. şirketin finans koltuğunda oturmak demek, mesnetsiz iddialarda bulunmak demek çünkü. ama ne? dünyada hal daha berbat. ben o yüzden protesto edilen senet ve yazılan çeklerimdeki %300 lük artış için olumlu yorumlar yapmalıyım. lakin maaşlarını ödeyemediğim zamanlar gelirse, Allah korusun, krizi örten arkadaşlardan sakin olmalarını dileyeceğim. çünkü yüzlerini batıya dönüp daha kötülerine bakarak, teğet kelimesini tencerelerinde kaynatarak avunmaları gerekecek.
devamını gör...
usd 3,1747 ne krizi arkadaşlar. sadece eski büyük yazar kasalar pos yazar kasalara evrildiği için atılınca ses çıkarmıyorlar.
devamını gör...
yıllarca üretim seviyesine bağlı olarak kriz olacak ekonomi iflas edecek dendi. o tutmayınca şimdi gizli kriz
diye bir terim icat oldu. kriz dediğin nasıl gizlenirmiş yahu? gizlenebildiğine göre ona kriz demek ne kadar doğru?
ben mi hayattan çok kopuğum anlamadım ki. nerede işinden çıkarılanlar, maaşını alamayan memurlar neden
esnaflar kepenk indirmiyor?
iyi biliyoruz ki; bu ülkede kriz çıkmasını düşleyenler var. hatta bu süreci nasıl hızlandırabiliriz, nasıl örgütleniriz
şeklinde planlar da yapmaya başladılar. türkiye'nin başkanlık için referanduma gideceği şu günlerde kafaları bulandırma
maksadıyla bu tür algı operasyonları fazlaca yapılacaktır.
devamını gör...
yazar kasa fırlamadan kimsenin inanmayacağı kriz. neticede portföyüm beni bağlar.
doların tek yönlü kuvvetli hareketi salıncak etkisi yaratıyor. ne hoş.
kafaları bulandırmak ve algı operasyonu yapmak için bankadan tarafıma iade olunan karşılıksız evrakları bekliyordum. geldiler, dış güçlerin kötü emellerini hemen yerine getireyim dedim.

rezalet.
devamını gör...
ekonomik krizden ne anlaşıldığına bağlı. bu kriz kavramı 12 eylül darbesini görenlerin 15 temmuz kalkışmasını "darbe değildi, saat akşam 10 da darbe mi allasen?" tanımlamalarına benziyor. tanımlanan kavramlar aynı ama hafızamızdaki paradigmalara bakarak kabullenmemeye çalışıyoruz ekonomik krizi.
kimisi gizli kriz diyor. kimisi batıyoruz diyor. en çok da 2001 krizi sırasında yaşananlara bakarak yorumluyoruz.

2001 krizine bakarak tl'nin yabancı para cinsi karşısında bir gecede %150 değer kaybetmesi, yüz binlerce işçinin kısa bir sürede işsiz kalması, yazar kasaların havada uçuşması v.b. parametrelerle ölçüyorsak kriz yok'çular sonuna kadar haklı; türkiye ekonomisi 2001 krizinin bir benzerini bir daha yaşayamaz.
neden yaşayamaz sorusunun cevaplarına dalıp, rakamlar, rasyolar, dünya ekonomisindeki değişimler, türkiye ekonomisinin bu değişimlere nasıl yapısal değişimlerle ayak uydurduğu v.s. konu sarmallanacak. zaten fikirler değişmeyeceği için çok da uzun uzadıya anlatmaya gerek yok.

üç maymunu oynamayı bir kenara koyup bir kriz olup olmadığıyla ilgili sadece cumhurbaşkanımızın ekonomi konusunda son 2 yıldaki açıklamalarına bakarak fikir yürütülebilir. adam daha yeni "yeni cari açığı kapatamazsak duman oluruz" dedi kriz olup olmadığını tartışıyoruz. sokağa, avm'lere, hayatın olağan akışına, düzenli yatan maaşımıza bakıldığında kriz yok, çok güvendiğimiz ekonomimizle ilgili hiç bir fikrimiz de yok. mesela hiç bir bankacı ya da siyasi saplantılardan uzak bir finansçı ile ekonominin durumuyla ilgili bir araya gelip konuştunuz mu ?

cumhurbaşkanının 1,5 sene önce bankalara savurduğu krediler geri çağrılır ise bedelini ödersiniz tehdidine karşılık ne oldu biliyor musunuz ?
bankalar şu an çatır çatır limit kapatıyor, kredi çağırıyor, kredili çalışmalarını askıya alıyor, borçlusundan ek teminat isteyip elini güçlendirmeye çalışıyor.
ödenen bedel ? bedeli esnaf ödüyor, vatandaş ödüyor.

google'da 10 saniyelik aramayla iflas erteleme alan asırlık firmaları görebilirler. ne fetö'yle bağlantılı ne de iktidar karşıtı bu firmalar. memlekete yıllardır katma değer üreten daha fazla büyümek ve üretmek adına borçlanan ve görmezden geldiğimiz krizde ihracatının daralması, tahsilatlarını yapamaması gibi ekonominin yapısal sorunları kaynaklı sıkıntılardan dolayı tasfiye oluyorlar.
devlet, tasarrufu ve likiditeyi arttırmak için ücretli çalışan kesime zorunlu bireysel emeklilik getiriyor pembe tablo çizmeye devam ediyoruz.
2001 krizi sonrası çeki yazılanlara hapis cezası uygulamasını kaldıran ak parti iktidarı, yazılan çek sayısı 2001 ve 2008 krizleri dönemini aşınca çek yasasını elden geçirip suistimale dayalı çek yazdırmaya tekrar hapis cezası getirdi haberiniz var mı ? ekonominin %40'ını sübvanse eden çek ürününü bile kontrole ihtiyaç duyuyor artık devlet.

ironi olsun diye yazmıyorum şükür ki memleketimizin genç bir nüfusu var, devlet geleneğimiz var, kırıntılarla idame ettiriyor olsak da doğu toplumlarına has itibara dayalı ticaret anlayışımız var, değişen tüketim algılarımız var. baktık ki artık bu fahiş faiz oranlarıyla ev sahibi olamıyoruz yiyelim anasını satayım deyip avm'lerde eziyoruz paraları ve bu da bunca iç/dış probleme rağmen %3 büyümemizi sağlıyor.

ekonomisi enteresan bir ülkeyiz. bir kriz var mı ? bilemem. zaten gecenin 00:33'ünde kriz yazısı mı yazılır allasen ?
devamını gör...
zannedersem patlamasının sebebi direkt olarak mevcut iktidarın refleksleriyle alakalı olacak. şöyle ki akp türkiye'yi asgari 2030'lara kadar yönetmek istiyor. kendisine sabık iktidar dedirtmemek için her türlü riski göze alabileceğini gördük. toplumu istediği gibi dönüştürmek bir yana, sürekli olarak yeni iş alanları yaratıp, yandaşlarını beslemek zorunda . bunun için de kapitale ihtiyaç var. gizli para girişini sağlayan şey, bizim ortadoğu siyasetimiz, milyar dolarların körfez ülkelerinden suriye politikasının karşılığında alındığını söylemeye gerek yok. ancak tabi bunlar halka yansımıyor. bir diğer boyut da şu ki, türk halkı fazla bir şey üretmiyor, teknolojik bir katma değer yaratamıyor. ancak ihtiyacının çok üzerinde bir tüketim yapıyor. tarım çoktan hakkın rahmetine kavuştu, tekstil ve turizm gibi geleneksel gelir kaynaklarımız akamete uğradı, beton yığınlarıyla dolu ahlak zaafiyeti üreten çirkin şehirlerimiz var ve bu şehirlerde asayiş hiç de berkemal değil. ülke içi ve dışında birkaç cephede savaşıyoruz ve bu savaşlar pek de karlı sayılmaz. siyasi istikrarsızlık yabancı yatırımcıyı da ürkütüyor. hasılı şu ana kadar halının altına bir şeyler süpürüyoruz. bakalım ne zaman dayanılmaz hale gelip, irin patlayacak..
devamını gör...
her ülkenin olası bir kriz problemi vardır. bugün ülkeler otarşi durumunda değiller. herşey normalken yumurtadan çıkar gibi bir anda kriz gelip kapıyı çalabilir. ülkemizin mevcut ekonomik verilerine bakarak geleceğe yönelik tahminlerde bulunabiliriz.

ben sadece şunu belirtmek isterim; krizin en temel sebepleri; bankacılık sistemindeki tıkanıklıklar, spekülatif sermaye girişi çıkışları, faiz hallerinde meydana gelen istikrarsızlıklar ve belkide en önemlilerinden biri olan kriz beklentisidir. iktisadi karar birimlerinin kriz beklentisiyle kararlarını değiştirmesi krizin fitilini ateşler hatta hiç yokken kriz bile yaratabilir. yani sen krize doğru bir adım atarsan kriz sana koşarak gelir.

sektörel bazlı sıkıntıları genel ekonomik krizle karıştırmamak gerekir. ayrıca bilinmelidir ki beklentiler olumlu ise kriz olma ihtimali çok çok düşüktür. yani şöyle düşünün, %500 enflasyon olan bir ekonomide, iktisadi karar birimleri olumlu beklentiyle hareket edip ücret ve fiyat düzeylerindeki artışın %20 olacağı düşüncesiyle hareket ederse, durum ne kadar vahim olursa olsun enflasyonun %20'den yukarı olma şansı yoktur.

dolayısıyla ruh çağırır gibi krizi çağırmak yersizdir. ha akp giderse piyasalar panikler, bu da kriz getirir mi? bilemem olabilir.
devamını gör...
uçmuş bir kafanın iddiası.
2004'ten beri kriz var, enkaz devralacağız martavalı.
2002'den beri en derin iç ve dış saldırı baskısı altındaki bir ülke.
sayısız darbe planları, parti kapatma, hukuki ve askeri darbe girişimleri, ikiyüzlü batı dünyasının saldırıları, üç milyon mülteci, ukrayna'sından suriye'sine, ırak'ına ateş çemberi...
ama dimdik duran bir millet.
hayır dostum.
seksen darbesini bile hatırlıyorum; ekonomik ve siyasi açıdan bu kadar iyi durumda olduğumuz zaman olmadı.
daha kötüsü ne biliyor musun?
korkarım ekonomik kriz de çıksa bu iktidara sahip çıkacak bir halk var.
insanın onuru midesinden önce geliyor.
insanın.
hadi başka kapıya...
devamını gör...
kriz halı altına süpürülüp orda tutulacak üç beş kırıntı değildir.
kriz saklamak diye bir tabir mi olur
hele de ekonomik kriz.
arkadaş bu devletler ne krizler gördü geçirdi,
şu anki likidite darlığına mı yenilecek.
15 temmuzun sabahında dükkan açıp, normal hayatına devam eden ülkeden bahsediyoruz,
ne krizi?
devamını gör...
hissedilmeyen krizdir. değişen bir şey yok, lütfen algı operasyonu yapmayalım. zengin daha zengin, fakir daha fakir olay budur. haftasonları mangal evleri, kahvaltı mekanları kafeler ağızına kadar dolu siz kimi kandırıyorsunuz kardeşim.
devamını gör...
bahsi geçen ekonomik kriz ise doğrudur ama iktidarın saklamaya çalıştığı kısmına katılmıyorum.

sadece halk görmüyor ya da kabullenmiyor demek daha doğru. iktidara laf gelmesin diye borç batağında yüzmeye razı herkes.

o kadar uzun uzun analiz kasmaya gerek yok dolar kuruna bakmanız yeterli.

ülkedeki kredi ve kredi kartları borçlularına iflas ilan eden şirket sayılarına bakın.

daha güncel daha kolay bir yöntem söyleyim hürriyet emlağa girip kızılay meydanındaki kiralık iş yerlerine istenen kira bedellerine bi bakın.

250 metre kare ofisler 2000 tl den kiracı bulamıyor aylardır.
devamını gör...
--- alıntı ---

firmalar iflas erteleme veriyor

--- alıntı ---

ciddi olarak okumaya başlayıp bu ibareden sonra okumayı bıraktığım varsayım.
ohal süresince hiç bir ticaret mahkemesi iflas erteleme kararı veremiyor.
devamını gör...
hem bir işe ortak hem de bir işyerinde çalışan biri olarak benim gördüğüm şey, piyasada kriz değil ama tıkanıklık var. bu bir krize dönüşebilir mi bilmiyorum.bundan 6-7 sene önce her tarafta cayır cayır avm yapılıyor kredi kartı limitleri artırılıyor, dolar 1,20-1,40 aralığında olduğu için yabancı markalar kolayca satış yapabiliyordu. şimdi öyle değil, bütün bu saydığım şartlar tersine döndü. benim de oy verdiğim ak parti ilk işbaşına geldiğinde sistemdeki karadeliklerin (yani hortumcuların) önünü kesmiş, bürokrasiden kaynaklanan yavaşlıkları azaltarak sistemin potansiyelinin açığa çıkmasını sağlamıştı, bu sayede orta gelir seviyesine yükseldik. ama bundan sonrası için bundan fazlası gerek, bilgi toplumu olmak, a kalite ürün 'keşfedip' dünyaya satmak yani dünya markası çıkarmak gerek. erdoğan bunun farkında, erdoğan bunu zorluyor ama kapasitesi bu kadarına yetiyor. o yüzden bize daha ekonomik anlamda özgürlükçü, daha şeffaf (ve şaibelerden uzak), daha canlı ve yenilikçi bir akp lazım. ancak öyle çözülür bu işler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar