ilahiyat fakültesi

dinler, dinler karşılaştırılması, dinler tarihi ve dinlerin değişik bilim alanlarıyla ilgili eğitiminin verildiği yüksek öğretim kurumu.

türkiye'de ilahiyat fakültelerinde başta islamiyet olmak üzere, değişik dinler incelenmektedir. müftüler, din adamları bu fakültelerde yetişir. ayrıca milli eğitim bakanlığı'na bağlı okullarda anayasa gereği zorunlu okutulan din bilgisi dersi öğretmenleri ile imam hatip liseleri'nde ve anadolu imam hatip liseleri'nde din ile ilgili meslek derslerini veren öğretmenler de bu fakültelere bağlı din bilgisi öğretmenliği bölümünde yetişir.

*
devamını gör...
yüksek islam enstitüleri yerine ihdas edilmiş bir kurumdur. enstitü iken islam alimi mertebesinde hocalar yetiştirirken, fakülte haline getirildikten sonra normal herhangi bir fakülteden az berilik duruma ancak gelebilmiştir. bir hocadan öğrendiğim bilgiye göre içinde ateist hocaları bile barındırmaya başlamış. hatta hocasından not alabilmek için onun derste işleyip sınavda sorduğu inancına aykırı soruyu bile cevapladığını belirtmişti.
devamını gör...
"islam ile alakalı ne kadar az ders verebilirsek o kadar iyi o yüzden ne yapalım? hadi programa felsefe ekleyelim, sosyoloji ekleyelim, ımm biraz edebiyat, biraz medeniyet, biraz da sanat, bir tutam da mantık ekledik mi, ah işte harika! aaa yalnız geriye sadece 5 saatlik bir boşluk kaldı. tamam hallederiz. bir saati kuran olsun, ne de olsa pek işlerine yaramayacak. bir saati hadis olsun, boşversene öğrenmeseler de olur zaten. bir saat de tefsir koyalım, formaliteden. peki arapça? o iki saat olsun, yabancı dil ya ihtiyaç var. "

şeklinde konuşup müfredatını belirlediklerini düşündüğüm fakültedir. 2 yılım doldu ve daha islam adına ihl'de öğrendiğimden fazlasını görmedim. yazık ki ne yazık.
devamını gör...
ilim adına bişeylerin yapılmaya çalışıldığı... kendi içlerinde farklılık olmakla birlikte Allah kelamının ikinci sınıftan sonra zorunlu değil seçmeli okunduğu ama felsefenin fakülte başladığı andan itibaren her dönem zorunlu olduğu... 28 şubat mağduru kıymeyli okulumuz.
devamını gör...
içinizde biraz yaşama sevgisi, biraz umut ve pozitif enerji yüklü bir kişiliğiniz varsa bu yürüyen ölüler okulundan uzak durun derim. ha başka örümcek yuvalarında yaşayıp da bu okullara laf atan zombilerle aynı zeminde konuşmadığımı belirtmek isterim..
devamını gör...
fakültede alınan eğitimin yanında itikad besleyici sağlam eserlerden destek alınmadığı takdirde** müthiş derecede enaniyetli ve dahi çarpık fikirlerle donanımlı bireyler yetiştiren fakültedir.
"ilahiyatçı enaniyeti" denilen enaniyetle dolu bireyler türer ortada.
misal, fıkıhla alakalı ihtilaflı bir soru sorarsınız, ilahiyatçımız cevabına "bence" ile başlar. sen kimsin, sen kimsin ki sencesini kaale alayım ben? utanmasa kendini mezhep imamı ilan edecek.
devamını gör...
hızını alamayıp mezhep imamlarına giydiren tipleri de vardır bunların, senin etin ne budun ne, kendini ne sanıyorsun da ulemaya dil uzatıyorsun bre densiz!..

tanım: fakültedir.
devamını gör...
burda okuyanlar kendilerini über zeki bakış açısına sahip sanıyorlar. neymiş kurtulmak lazımmış geleneksel bakış açısından.

1400 yılllık islam birikimi boş beleş, bi türkiye de ölü yıkmak içi kurulmuş fakülteler dolu zaten.


tanım: türkiyedeki evrimcilerin bölümü biyolojiden bile daha beter fakülteler.


şunuda belirteyim müthiş donanımlı olabilirsiniz. ama savunduğunuz fikrin ahlakına malik değilseniz bir tezek değilsinizdir.
devamını gör...
en nihayetinde ölü yıkmak için kurulmuş liselerin devamısınız.

bi pamuk tıkamayı bu kadar abartmayın. yok ramazan ı sabitleyelim. yok saatlerde oynama yapalım. yok adetli karılar namaz kılar. miraç zaten kaabul etmrzsiniz. etsenizdie bi ton çalı çırpı katarsınız araya. ha yok mudur iyileri. elbette vardır. ama ağırlığı malesef ''idrakin aczini idrak edemeyecek'' kadar boş beleş insanlar.
devamını gör...
medreselerin asla yerini dolduramayacak kurumlardır.. zaten medreselerin boşluğunu doldurmak gibi bir amaçla kurulmamıştır.. mezunları genelde kendilerini dini konularla söz söyleme makamı olarak görüyorlar.. medrese talebeleri ile bir araya geldiklerinde ise meseleleri ne kadar yüzeysel okudukları ortaya çıkıyor...
devamını gör...
e o zaman kapatıp gidelim bu okulları.pamukları da kendiniz tıkarsınız artık.hala islam enstitüleri açık olsa dediklerinizi dikkate alırım.ama bu kadar da düzey düşürülmez ki canım...ilahiyatlardaki iddia edilen kalite düşüklüğü,toplumun genelindeki kalite düşüklüğünden kaynaklanır.siz de üzerinize alınabilirsiniz...
devamını gör...
elbette medreselerle mukayese edilemez çünkü orada medrese tipi tek düşüncedeki hocalar yoktur farklı görüşlerden bir çok hoca vardır çok şükür ki böyle bir okulda okuyorum ve dinde yapılan tahrifatları görebiliyorum medreseye gelince medresede yıllarca okursunuz öğrendiğiniz tek şey arapça grameridir dikkat edin arapça konuşmak değil ve ilahiyatı eleştirenlere gelince onların çoğu ya ihlden sonra ilahiyatı kazanamayanlardır ya da oyunlarına çomak sokulan tarikat üyeleridir bunların bir de ilahiyat okuyup da eleştirenleri vardır bunlarında çoğu ya beyin yetersizliğinden basit okulları kazananlardır bazılarıda o kültüre karşı en baştan önyargıyla girenlerdir ayrıca insan istedikten sonra ilahiyat okumuş medrese okumuş farketmez isteyen istediğini olur ama eğitim gördüğün çevrenin önemini unutmamak lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar