ilber ortaylı denen zâtın başkanlık sistemini kahvehane ağzıyla eleştirirken döktüğü inci.

"300-400 mebusumuz var." diyor, halbuki o sıralar 550 mebus vardı, başkanlık sisteminden sonra o sayı 600'e çıktı. türkiye'nin kaç milletvekili olduğunu bile bilmeyen, en fazla yılmaz özdil ayarında bir adamı başımıza profesör yapanlar utansın. (bkz: ilber ortaylı başkanlık sistemi yorumu)edit: akıyor maşallah eksiler. sanki ben milletvekillerini bilmek farzmış da, bilmediği için alelade bir kişiyi eleştiren gereksiz profil imajı çizmişim. lâkin celal şengör denen kankasıyla birlikte hegel'den marx'a, yedi düvelden anadolu halkına herkesi cahil diye yaftalayıp kahkahalara boğulan bir balonun, acizliğini ortaya koymak istedim. bu adam, celal denen kankasıyla birlikte, ona buna "cahil kehkehkeh" diye ahkam kesmeden önce kendine baksın, kahvehane üslubunu düzeltsin.

evet, balon. ve yılmaz özdil ayarında bir ilkokul inkılap tarihi hocası.
devamını gör...
bahsedilen milletvekili sayısı; mecliste, bahsi geçen partinin getireceği bir teklife gelecek ortalama oy miktarı üzerinden verilmiş. insanları sevmeyebilirsiniz de, mantıklı bir yerden vurun bari.
devamını gör...
-dunya mi güneşin etrafında döner güneş mi dunyanin etrafında döner?

- bahane hangisi digerinin etrafında dönerse dönsün yahu!

nicelik değil nitelik önemlidir sunu kavramak lazim biraz. ayrıca trollleme icin güzel bir yaklaşım.
devamını gör...
ilber hoca biraz kendini beğenmiş olsa da ülkenin yetiştirdiği değerli ilim adamlarından biridir. milletvekili sayısı için farazi bir rakam söylemiş olması onu kötü yapmaz.

ama şunu da söylemem lazım ki videoda 82 anayasasının halk tarafından yüzde 92 ile kabul edildiğini söyleyip halkı biraz gömmekte. halbuki o dönem, anayasanın reddedilmesi halinde darbe hükümeti ve milli güvenlik konseyi görevine devam edecekti. halk ise yeter ki darbeciler gitsin mantığı ile anayasaya evet demişlerdir.
devamını gör...
en azından kulvarının dışına çıkıp ahkâm kesmiyor. bunu bilmemesi de doğaldır, her insan her şeyi bilecek diye bir kaide veya koşul sunulmamış sonuçta. eh, o kadar kusur kadı kızında da olur.

tanım: pek de yadırganmayacak durumdur.
devamını gör...
fatih sultan mehmet’in doğum gününün hicretten sonrali kaçıncı haftaya denk geldiği gibi önemli bir bilgiyi de bilmiyordur bu tarihçi bozuntusu. böyle insanlara değer veriyorlar bir de.

t: ilber ortaylının gereksiz bir bilgiyi bilmemesinden yakınan gereksiz bir başlık.
devamını gör...
bilmemesi onun değil ülkenin ayıbı. fakir milletvekili var mı ya da maaşına zam yapılınca “kul hakkı” olarak değerlendiren ya da danışmanının maaşından 400 tl kesmeyen ya da gerçekten boynuzsuz keçinin boynuzludan hakkını alacağı günden korkan? var mı yaa var mı? soruyorum sadece hayır bileyim gerçekten.adamlara kırmızı ışıkta bile geçmek serbest gelmişsiniz burda milletvekili sayısını bilemedi diye adamı gömmeye çalışıyorsunuz. bakunin’in bir sözü var; “ eğer oy hakkı gerçekten birşeyleri değiştirebilecek olsaydı asla verilmezdi”. sonrasında sayıyı bilsen ne bilmesen ne.
devamını gör...
ahmet hamdi çamlı gibi şahısların doldurduğu meclisi göz önüne alınca ilber ortaylı'nın kıymetinden bir parça götürmeyecek hadise. keşke biz de bilmeseydik 600 vekilin yan gelip yatarak maaş aldığını...
devamını gör...
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarca linç edilmesine yol açan ilber hoca sözü.
hoca tam da bundan şikayet ediyor zaten bir çok konuşmasında .

video koymuşlar 3 dakikalık , hepsini dinlemeye bile gerek yok 30. saniyesinde söylüyor zaten. ( hoş başlığı açan bile ya dinlememiş ya anlamamış ama )

''... isteyen istediğini yapsın ; 300 mebusumuz var 400 mebusumuz var , rey veririz referanduma gideriz ...'' sözleriyle başkanlığı getirmek isteyenlerin düşüncesini aktarıyor ilber hoca. kendisi mecliste kaç milletvekili olduğunu söylemiyor.
devamını gör...
mevzu biraz uzun zamanında bir hocam talebeler için yardım toplamaya çıkmış hocalarıyla. kendisi de o zaman daha lise ya da ortaokul öğrencisi. kısa keseyim bir adamla karşılamışlar, yanlış hatırlamıyorsam çoban olsa gerek. hocaları görünce sevinmiş hemen patlatmış bir soru. ''hocam caminin kapısını ne açar?'' demiş. bunlar da: imam açar, anahtar açar, şu açar bu açar, demiş. çoban da gerinmiş ''bilemediniz ezan açar'' demiş. şimdi çobanın nazarında bu adamlar cahil oldu. sorsan namazın farzlarını bilmeyen adam bilmecevari bir soruyu bilemedi diye ilim tahsil etmiş kişiyi cahil ilan etti kendince.

yani konuya dönersek ilber ortaylı fanı değilim ama adamın araştırdıkları ve bildiklerinin zekatı sözlükteki yazarların bilgilerine denktir belki kendi alanında. şimdi adam tek işi meclise gidip oturmak, ucuz yemek yemek ve iyi maaş almak olan insan sayısı 300 müş 500 müş (ki ben de okumasam, sorsalar bilmezdim) bilse ne bilmese ne? isterse 1000 tane olsun zaten bir halta yaramıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar