ilber ortaylı

müslümanlıkla, din ve devlet işlerinin ayrılması anlamında laikliğin bağdaşmasının mümkün olmadığını, islâm'ın hayatın her safhasını, devlet de dahil olmak üzere düzenlediğini isabetle ifade etmiş hocamız.
devamını gör...
16 dil bildiğini öğrendikten hemen sonra 'gittiğim ülkelerde yanımda tercüman bulundurmaktan hoşlanmam,bizzat o ülkenin dilini öğrenirim' dediğini de duyduğum tarihçi kişilik.
devamını gör...
osmanoğulları tekrar başa gelsin diyerek mahkemelere cıkmıs saygın tarihcidir. programlarda izlerken yanındaki tarihci denilen kişilere koydugu tavırla bu adam bu işi biliyo dedirten kişidir.
devamını gör...
tarihin gülen yüzü desedk çok mu klişe olur acaba? bir çok alanda bilgili olduğundan sohbeti çok keyif veriyor. Allah uzun ömürler versin. her çıktığında gecenin geç saatlerine kadar takip ediyoruz. neyse ki haberturk radyodan da dinlemek mümkün de tv karşısında oturmak zorunda kalmıyoruz.
devamını gör...
35 yaşında evlendiğim için bu kadar çok şey biliyorum,30 umda evlenseydim bu kadar bilgim olmazdı,25 yaşında evlenseydim halim haraptı yorumunu yapan bilge kişi,bilen adam,tarihçi.
devamını gör...
osmanlı tarihini yemiş yutmuş adam. bir rivayete göre hala midesinden parşömenler, fermanlar, kayıtlar çıkarmış. tarihi hakkaten yemiş yani.
devamını gör...
tarihini yermek için öğrenmeyen, bilakis geçmişiyle gurur duyan ve bu gururu hepimizin yaşaması için kitaplarında üstelik belgeye dayalı olarak anlatan objektif tarihçi.
devamını gör...
ukalalığın bir insana bu kadar yakışabileceğinin ender örneklerinden, şirinlik muskası, konuşurken insanın gözünün içine bakan, söyledikleri kadar söyleyiş tarzıyla da kendisini dinlettiren akademisyendir, hocamdır.
ayrıca rivayet edilir ki:
ilber hoca'nın verdiği master dersi 6 kişiden oluşur ve sınıf gayet kozmopolittir. öğrencilerin biri fransız, biri türk, biri arnavut, biri alman, biri amerikalı, diğeri de araptır ve ilber hoca herbiriyle öğrencilerin ana dillerinde konuşur. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar