ilim vs bilim

ilim, öğrenildikçe kendi acizliğinin farkına varmanı sağlar. alim olmak, her ilime ilgi duyanın yapabileceği bir şey değildir. bilim ise, öğrendikçe kendini diğerlerinden daha fazla biliyormuşsun gibi hissettirir. bilim insanı olmak, bilimle uğraşmakla hemen elde edilen unvandır. bilim, kendisiyle uğraşan kimseleri direkt sıfatlandırır. illa çok büyük başarılara imza atılmış olması gerekmez. ilim sahibi olanlar, daha samimi gelir. bilim insanlarında ise, hep bir soğuk hava vardır.
devamını gör...
"ilim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir" diye bilinen yunus emrenin şiiri aslında "ilim ilmek ilmektir ilim kendin bilmektir" şeklindeymiş. ben de iskender pala abimizden duymuştum.kendisinin yalancısıyım. demekki bilgi öğrenmek demek olan bilimle, ilmek ilmek artarak insana kendi mahiyetini bildirecek olan ilim arasında buyuk anlamsal ve kavramsal farklar var.malum el isleriyle istigal eden ablalarimiz teyze yenge ninelerimiz ilmek ne demek bilirler ki bir ilmeğin atlanması durumunda el işinin nasıl mahv olacağını da. ki bu yunus emrenin sehl i mumteni şiirinin kıymetini ve ilimle bilim arasındaki farki anlamamızda faydalı bi malumat.
devamını gör...
söz konusu ilim veya bilim konusunda insanlığın en büyük yanılgısı bilinenin bilinmeyene oranıdır. buz dağının görünmeyen kısmı hakkında insanlık maalesef fikir yürütememektedir. dolayısıyla olayları değerlendirirken sanki her şey biliniyormuş gibi hareket etmekte, bilimin öngörmediği şeyleri yok saymaktadır. oysa bu konuda kadim kaynaklar Allah'ın ilminden insanlara verdiğinin okyanusta bir damladan daha küçük olduğunu göstermektedir.
sonuç olarak insanlık bu konuda büyük ahmaklık sergilemekte, bir olayı ya da durumu değerlendirirken buz dağının görünmeyen kısmını hiç hesaba katmadan görünen kısım kesinkes gerçektir mantığıyla hareket ederek bir ufuk daralması yaşamakta bu yüzen de gelişmesini son derece yavaşlatmaktadır.
insan şu ezberi yapmalıdır: bilim veya ilim her neyse bir şeyler öğrenmek istiyorsan olmaz, olamaz deme. senin olmaz dediğinin binlerce katı olur da sen bilemezsin.
devamını gör...
ılim diyenlerin performansi ortadayken ben bilim diyorum. en azindan bir kisim geriye yonelik bir seyleri yad edip tatmin pesinde kosmuyorlar.
devamını gör...
ilim,bilmektir. okur öğrenir ve bilirsiniz,binlerce hadis ,ayet ezberlersiniz, dünyanın tüm ülkelerinin başkentlerini ezberlersiniz mesela. acayip bir müzik arşiviniz vardır,tüm şarkıların sözlerini ezbere bilirsiniz. amaa.... 2 nota bir şey çalamazsınız. bilim ise onca bilginin ivmesi ile yeni bir bilgi üretmektir. bir beste yapmaktır mesela. yada ampülü bulmak,telefonu bulmak vs vs. o zaman bilim adamı olursunuz.
devamını gör...
bilim yıllarca doğru bildiğiniz ve peşinden koştuğunuz bir bilginin çöp de olmasıdır aynı zamanda. ilim idrak etme,gerçeğe ulaşma.
devamını gör...
sözlük anlamları aynı olsa da aslında farklı şeyleri ifade eden kavramlardır bunlar. ilimin içine gnosis, gizli, bilinmeyen ve meta yani öte olan şeyler de girmektedir. ilim daha çok manevi odaklı bilgiler, çalışmalar ve öğretiler bütünü olup ruhu, ruhaniyeti esas alan bir disiplinken, bilim ise somuta dayalı olan bir disiplindir. ayrıca ilim sadece monoteist inanç ve dinlerde değil politeist din ve inançlarda da bulunur. ilmi kavramak zordur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar