ilk görüşte aşık olunan şehirler

nevşehir unutamadığım müthiş bi şehir yazın hiç gitmedim ama kışın o peri bacalarının kar ile kaplanması, o özlem duyulan sakin yollar,şehrin atmosferi,daha sonradan kumlu ve tozlu havasının ciğerlere zararlı olduğunu öğrensem bile havasını da çok sevmiştim çok ayrı bi yeri var bende kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim özellikle kışın gidin ama.
devamını gör...
ilk neresini gördüğüne bağlı olarak değişmek üzere istanbul.

mesela ben uçsuz bucaksız boğazı her gördüğümde şehrin bütün çilesini unutup aşık oluyorum. adaya giderken denizden başka bir şey görmeyince de. resmen aldatıyor insanı bu şehir. al sana boğaz, sevme de göreyim! diyor.
devamını gör...
(bkz: istanbul)
trafiği olmasa yaşamak isteyeceğim bir şehir.

(bkz: bursa)
her anlamda müthiş! şehiriçi ulaşımı rahat, diğer illere ulaşımı rahat, kültürel dokusunu kaybetmemiş. insanları samimi ve sıcak. gayet hoş.

bir de uzaktan görüp, platonik aşık olduğum şehirler var.
(bkz: floransa)
hayallerimin şehri! rönesans'ın izlerini görmek şöyle dursun, görme fikri bile heyecanlandırıyor.

(bkz: beyrut)
hiç gitmedim, görmedim ama görmeyi o kadar çok istiyorum ki! lübnan zaten yemekleri, müzikleri, görsel sanatları bakımından efsane bir ülke ve beyrut tüm bunları çok güzel şekilde almış, tek potada eritmiş. harika!
devamını gör...
ilk gördüğümde konya'ya âşık olmuştum. yaklaşık 8 yıldır da bu durum devam ediyor. bir gün bir ihtimal olsa yine oraya gitmek için gözümü kırpmam.
devamını gör...
antalya. bunun söylenmemiş olmasına şaşırdım açıkçası. deniziyle, manzarasıyla, insanıyla, doğasıyla insanı kendine hayran bırakır. memleketime yakın diye söylemiyorum ama cağnım şehir.
devamını gör...
bursa.
doğası bir yana aşırı uhrevi bir havası var. hayattan zevk alamıyorum, intihar etmek istiyorum falan diyenler bir imkan bulup ulu camii'de bir vakit namaza iştirak etsinler.
devamını gör...
tam şehir sayılmasada karamursel ve birde hatay.

bi arkadas istanbul ilk neresini gordugune gire değişir demiş. hakli ilk kez bi aksam taksimi ve yankislikla salak salak dolaştığım tarla basını gördükten sonra tahmin edin artık.
devamını gör...
aslında şehir değildir aşık olunan, o şehirde geçirilen zaman içinde hissedilen duygu yoğunluğuna, anılarına göre insan bir şehre bağlanabilir ya da o şehirden nefret edebilir.. kötü anıları olan biri istanbul'dan kaçmak isterken, insan en basit bir şehri gözünde büyütebilir..

benim için istanbul'un yeri başkadır ama tarih kokan bazı şehirler de beni çok etkilemişti.

(bkz: semerkand)
(bkz: buhara)
(bkz: isfahan)
devamını gör...
malatya'dır o şehir. evet. askerlikten başka dışarıya çıkmamış bir şahıs olarak ısparta'da acemilik yaptığım halde merkezini görmedim. sadece eğirdir ilçesini gördüm. kayseri'ye atandım, orada da sürekli ceza aldığım için çarşıya çıkamadım. tezkere çıkışı saat 10 :00'da olduğu halde komutanlar kıllığına beni yatsıdan sonra saldılar.kayseri şehrini göremedim. doğu'ya görev için gittik; ama yolda uyuduğum için hiçbir yer göremedim.

ben ülkemin şehirlerini tv'de gördüm. üzgünüm. evet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar