ilk kez anne baba olacaklara tavsiyeler

en az bir kez anne baba olmuş ya da bir bebeğin bakımıyla yakinen ilgilenmiş yazarların vereceğini umduğumuz tavsiyelerdir. açılışı en kritik madde ile yapıyorum.

ucuza getiririz sanıp süper ekonomik paket, avantaj paket adıyla satılan bezleri almayın. markalar, standart paketin altında kaletide hatta defolu diyebileceğimiz kadar kötü bezleri müşteriye bu adlarla kakalamaktadırlar. acı birden fazla tecrübeyle sabittir.
devamını gör...
anne-baba olma hevesiyle bütçenizi gereksiz birçok şeyle sarsmayın. hele kıyafet mevzusu. tam bir facia. cicili bicili şeylere para saçmayın, çoğu da hediye gelir. zaten o cicileri giydiremeden büyürler ve herkesi dinlemeyin.

(ayrıca hamilelik süresince ne olur anne olacağınızı az biraz gizlemeyi deneyin. bu kısmı ağır kaçar diye devamını getirmiyorum)
devamını gör...
fikir veren herkesi dinleyin ve onlar ne derse uygulayın. kendi izlenimleriniz tamamen yanlıştır haberiniz olsun. çocukla 24 saat beraber olan siz, dışarıdaki insanların bilgisinden daha fazla bilginiz olduğunu mu sanıyorsunuz acaba ?
devamını gör...
markaların kemikleşmiş indirim günlerini kaçırmayın. mesela ebebek için şu sıralar.

bol miktarda müslin bezi alın, çok işinize yarayacak.

ilk aylar günde on ve hatta üzeri bez kirletecek haberiniz olsun. merak etmeyin zamanla azalıyor ama bu sefer bez fiyatları artıyor.

muhakkak hamak edinin.

bebeğin kilosunu iyi takip edin, doktorların mama tavsiyelerine şüpheci yaklaşın.

empati kabiliyetinizi geliştirin. o yavrunuz olduğu kadar bir birey.

ilk üç ay kucağa almaktan çekinmeyin. şımarır diyenleri de takmayın. bebek 7/24 9 ay anasının kucağındaydı, ne yaparsanız yapın o süre kadar zaten taşıyamazsınız. biraz keyif almasına müsade edin.

belli dönemlerde (4. hafta, 8. hafta, 12 ve 18. haftalar gibi) sıçrayış aşamaları var. bu dönemlerde huzursuz olabiliyorlar.
devamını gör...
ıslak mendilleri internetten alın. toplu alımda fiyat çok makul oluyor.
ebebekten açacağınız üyelik işe yaramıyor. ebebeğe milyarlar dökeceksiniz şimdiden bunun farkına varın.
bebek bezi bim'den alın. hem kolay bulursunuz hem ucuz.
mamada yerse eğer siz kesenin ağzını hiç kapatmayın. sürekli alacaksınız zaten.
istanbuldaysanız kıyafetlerini eminönü havuzluhandan alın. kumaşları iyi hemde çok uygun fiyatları var.
devamını gör...
çocuklarınızı ana babaya saygılı,hürmetli iyi bir birey olarak yetiştirmeye özen gösterin.
vatan,millet,bayrak sevgisini aşılayın.
tarihimiz bilincini oluşturun.
devamını gör...
çocuğunuz lafınızı değil amelinizi taklit edecektir.
bazen o kadar hızlı sizi kopyalayacaktır ki ürkebilirsiniz.

ahlak aşılamak istiyorsanız, ahlaklı olmayı ilkin siz tatbik edin. yalan atma diyorsanız, ne olursa olsun yalan atmayacaksınız. sözünü tut diyorsanız, ne söz verirseniz verin tutacaksınız yoksa tutamayacağınız sözü nasılsa çocuk diye vermeyin. her şey tohum gibi atılıyor çocuğa bir bakmışsınız ki filizlenmiş. göreceksiniz ki, tatbik ettiğinizi taklit ediyor.

öte yandan, bir bilinç aşılayacaksınız da, sorgulama yeteneği aşılayın, sorgulanmaktan da korkmayın, hamd edin. o zaman evladınızın karakteri olur. sorgusuz sualsiz annem babam ne derse doğrudur diyen çocuk, aileden sonra çevrem ne derse doğrudur diyor, ondan sonra devletim ne derse doğrudur diyor, bu yanlış. iradeyi güçlendiren şey sorgulamaktır, ahlak evvel irade ister itaat değil. güçlü bir iradesi olsun istiyorsanız sorgulayan eleştirel gözle bakan, aklını kullanabilen bir birey olarak yetişmesine örnek olun, sonra o kendi karakterine göre çevresini zaten seçer.

son olarak kariyerini düşündüğünüz kadar ahiretini de düşünün, yatırımınızı ona göre yapın.
devamını gör...
dünyaya bir çocuk getirmenin ne demek olduğunu anlasınlar. çünkü bunu hakkıyla düşünmüş, yeni yaşamının alacağı hali anlamaya layıkıyla çalışmış kimse zaten yıllardır bu konuyu çalışıyor demektir. çocuğun getireceği hiçbir külfet çocuk yapmanın ne demek olduğunu anlamaya harcanan enerjiden, sorumluluktan fazla değil. hatta %10 u bile değil. uykusuzluk da değil, ekonomik sınırlamalar da değil.

en zoru, çocuk dünyaya getirmek nedir? diye düşünebilmek.

maalesef bunu yapan çok çok çok az insan var. %1 i bile etmez ebeveynlerin.
devamını gör...
çocuğu götürüp halasına itelemeyin. onun da canı var, hafta sonu tatilinde dinlenmek istiyor belki.*

şaka bir yana kendinizi hazır hissetmiyorsanız yapmayın. kervan yolda düzülür mantığıyla hareket eden bir halk olduğumuz için her şeyde bunu uyguluyoruz ama çocuk ciddi bir iş bence.
devamını gör...
bebeğinizin boyutu sizi yanıltmasın; kendisi tam bir sindirme, dışkılama ve ağlama makinesi. ‘bu kadarcık şeyden bu kadar şey nasıl çıkıyor?’ diye düşünmek hiç bir işe yaramayacak. bezleri bol stoklayın. yürüyemeyenler için cırtlı, yürüyebilenler için kilot bez daha kullanışlı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar