imaj

türkiye'deki erkek kuaföörlerinin bağlı olduğu federasyonun kısaltması sanırım. her köşe başında bu isimde bir berber var çünki.
devamını gör...
nesne ya da kişilerle ilgili zihnimizde oluşturduğumuz genel izlenimdir. imaj; nesnelerin, kişilerin gerçekten sahip oldukları özelliklerin başkaları tarafından nasıl algılandığıyla ilgilidir. özne ve nesnenin ortak ürünüdür desek yanılmış olmayız.
devamını gör...
görüntü ya da bildiğimiz resim. eski grekçede iki kelime var eidolon ve phantasia ingilizler bu iki kelimeyi "image" ile karşılıyorlar bizde ki "imge" de buradan türetilmiş. phantasia gösterip, aydınlatmak, göstermek görmek anlamıyla"phan" dan türüyor gözlerden.
aristoteles der ki: ben bir şeyi gösteririm gösterdiğimde siz ona dokunduğumu zannedersiniz, dokunmaz ama parmağını uzatması yetmiştir bizim için. gerisi zihnimizde canlanır, phantasia budur der, zihninde uyanan resimdir .
devamını gör...
herkes tarafından anlaşılan kesin karşılığı yoktur imajın. bu açıdan sembolle ayrılır. mesela "ceylan gözlüm", "kömür gözlüm" tamlamaları birer sembolken "mühür gözlüm" bir imajdır.
devamını gör...
yanıltması kuvvetle muhtemel olan resim. yanılmadığını anladığımız anın da resmi çekilemiyor. sadece; bazıları çok güzel yanılıyor. o estetik uğruna yaşam sürüyor.
devamını gör...
kapitalizm, ihtiyaçtan fazlasını üretmek ve bunu satabilmek için imajlar yaratmak zorundadır. aksi takdirde bu kendi kendini yıkımına sebep olur. sürekli bir kriz içerisindedir. gıda endüstrisinde bir kriz başlamışsa inşaat sektörüne, inşaat sektöründe bir kriz başlamışsa teknolojik ürünler sektörüne yüklenip krizini geçiştirecektir. olmazsa yeni sektörler üretecektir. kapitalizmin ekonomik, politik, askeri, kültürel alandaki her adımı, tüm yönelimi kriz yönetimini ifade eder ve fatura her zamanki gibi mülksüzlere ödetilecektir. hadi bağalım.


devamını gör...
insanın kendisinin oluşturduğu sonrasında kendisinin istemeden hapsolduğu hapishane. kölelik. insanın kümülatif bir şekilde çalışma yürüttüğü maddi ve manevi reklam...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar