imamlara siyaset yasağı

diyanet işleri başkanlığı teşkilat yasasına göre imamların siyaset ile ilgilenmesi yasak.

fakat bu yasa düzenlenerek diyanet işleri personeline siyaset yasağı kaldırıldı ama aym bunu kabul etmeyerek yasanın anayasaya uygunluğuna karar verdi.

diyanet işleri başkanlığı kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, memurin kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir”

bence de uygun. bu ülkede liderden çok liderci olan bir çok tip var. hutbede propaganda yapar var ya.
devamını gör...
türkiye'de bütün din görevlilerine ve memurlara uygulanan yasaktır.

bütün memurlar değil, neden sadece din görevlileri? doktora, polise, askere, öğretmene, hizmetliye yasak olacak ama imam efendi gelecek dini gerekçelerle iktidarı savunacak... oh ne güzel memleket valla.

diyanet iktidarın borazanlığını yapmak için bu yasağın kaldırılmasını istiyor ama şunu düşünmüyor. camiler-mescitler karışır, her gün dayak yiyen imam haberi okuruz, tv lerde izleriz. millet birbirine düşer.

siyaset yapma izni olan din görevlilerini 657 sayılı kanunun korumasından da çıkaracaksınız... o zaman kabul ederim, kaldırın yasağı.
devamını gör...
bunun bir sonucu olarak 'tağut'un anlamını bilmeyen, şer'i siyasetten bihaber imamlar türeyor 1923'ten beri. islam'ın siyaseti, parti siyasetinin üstündedir imam efendi.

not: islam'ın siyasetini kul hakkı, sosyal adalet veya hz. ömer (r.a.) retoriklerine indirgeyenler hiç favlamasın. şeriatsız ne ömer, hazret olabilir ne de adalet, sosyal.
devamını gör...
islamcılar bu ülkede siyasete müdahale eden anti demokrat askerlere yıllarca ''üniformanı çıkart siyasete gir'' diye haykırdı. bugün hiç bir asker paçası yetip de siyasi mülakatlarla iyi veya kötü olarak değerlendirilebilecek olan sivil hükümetin işlerine karışamıyorsa bunun için iktidar olmadan da önce mücadele eden islamcıların hakkını teslim etmek gerekir.

geçmişte askerlerin yetkisiz müdahalesi olduğu gibi bugün de oldukça yoz bir şekilde imamların siyasete müdahelesi gözle görünür bir gerçektir. ama yazık ki hiç bir muhalif imamlara gereği bir ölçüde ''cüppeni çıkart siyasete öyle gir'' diye bağırmıyor. muhalefet her konuda olduğu gibi bu konuda da büyük tehlikeleri görmezden geliyor. oldukça da atalet içinde.
devamını gör...
ben sırf bu yüzden cuma namazlarından vazgeçtim.

ha bana demeyin onun sevabı ayrı, senin sevabın ayrı falan. herif çıkmış orada siyaset yapıyor. ya yandaşlık ya da muhalefet hiç önemli değil. adamın kalbi temiz değil yani çok belli. hani çok ayan beyan belli. kutuplaştırmacı adam çünkü. oraya birleşmeye geliyorsun, biri almış borazanı, şu partinin bu partinin üstü kapalı propagandasını yapıyor. çıkmış orada siyaset yapıyor.

neden? çünkü cesur değil. çünkü dürüst değil. ahlaklı değil.

korkak yaa, bildiğin korkak.

inandığının kelamından korkmaz, cebine girecek paranın eksilmesinden korkar. öyle yozlaşmış herifler.

ağzına mikrofon uzatılan herkes siyaset yapıyor.

liseli bebeler siyaset yapıyor.

yeter lan artık.

ben hayatımdan siyaseti çıkarmaya çalıştıkça, kendi kendine içine çekiyor.
devamını gör...
bizim imamın bihaber olduğu yasaktır. kendisinin kürsüden deniz baykal'a mason demişliği bile vardır. isim vermediği zamanlarda çok daha ileri gidebilmektedir. bu açıdan imamımıza ben de kırgınım. hattı zatında rekat x yevmiye üzerinden çalışan adamlarsınız, çok da şeetmemeleri daha şey olur bence.
devamını gör...
tabibler odası da siyaset yapıyor; doktora gitmeyelim mi yani? dedirtir bu nedenle camiye gitmemek.

çoğu şeyin uygulamada mevzuata aykırı olduğunu biliyoruz. bu yönden evet yasağa uymuyorlar. çünkü onların da kendi düşünceleri ve inandıkları değerler var; bunu “paralı veya gönüllü” şekilde aktarıyor.

gelgelelim diyanetin kuruluş amacı da bu değil miydi? diyaneti biz kurduk diye övünürken iyiydi ama. işte siz diyaneti bu nedenle kurmuştunuz; şimdi silahınız başkasının eline geçince ağlıyorsunuz.

bu işin orta yolu yok. ya dini büsbütün kaldıracaksın ya da dini hakim kılacaksın. güç el değiştirdikçe bu sıkıntılar sürer gider.
devamını gör...
diyanet de imamlar da siyasetçilerin oyuncağıdır.yukarıdaki kardolarımın da belirttiği gibi zaten bu amaçla kurulmuşlardır.yarın iktidar değişirse imamların da diyanetin de görüşleri değişir.parayı veren düdüğü çalar.sıkıntılı olan şey ürettikleri tahribatın boyutu.böyle devam ederlerse telafi edilebilecek boyutları aşacak.belki aşmıştır da.hatta aşmış lan!
devamını gör...
tabipler odası açıklamalarında insanları "cehenneme düşersiniz, imansız olursunuz, şuna şuna oy vermek zındıklıktır" diyerek korkutmuyor. camide ve başka yerlerde sohbetlerinde din adamları bunu sık sık yapıyor. hem de siyasi düşüncelerini işin içine katarak. yani bilmesek, şahit olmasak yoktur böyle şey deriz ama maalesef işim gereği çok sık muhatap olmak zorunda kalıyorum din adamlarıyla...

ayrıca din-dindarlık-iman gibi olgular-tanımlar-terimler ile tabipler odası açıklamalarını bir tutmak ideolojik bir yaklaşım değil mi? kusmuk demeyeyim saygısızlık olur...

insanları dinleri ile, imanları ile korkutmak kandırmak alçaklık değil mi?

diyanetin kuruluş amacını biliyorsanız neden bugüne kadar o amacı değiştirmeye yeltenmedi oy verdiğiniz şahıs? diyaneti niye kaldırmadı kapatmadı? akp ve tayyip erdoğan için yırtınarak konuşan din görevlilerinin daha öncekiler için öyle yaptıklarını görmedim ben. hutbelerin içerikleri zaten facia, hükumetin görüşlerini desteklemek için özenle yazılıyor ve değiştiriliyor gündeme göre... siyasetin dibine kadar soktu akp diyaneti ve dini. bunu eleştireceğinize hala "eskilerde şöyleydi" deniyor.. eee sen hani yeniydin? yeni türkiye'ydin güya...

diyanet yıllardır "baş örtmek zorunluluktur" der, iktidarda kim olursa olsun. niye önceki iktidarlarda "zorunluluk değildir" dememiş? demelerini sağlayabilecek güçleri mi yokmuş mesela kemalistlerin, solcuların, dinsizlerin, imansızların?

şimdi yiyorsa akp ve tayyip erdoğan'ın işine gelmeyecek görüş öne sürsün bakalım diyanet veya imamlar... yer mi???
devamını gör...
siyaset yasağı kalkan din görevlileri devlet memurluğundan da çıkarılacaksa neden olmasın. belki böylelikle kürsülerde hükümetlerin sorunlarıyla değil halkın sorunlarıyla ilgili üç beş hadis, menkıbe bir şeyler anlatırlar. yaraya bir nebze merhem olurlar.
aksi halde cami cemaati epey bir ölçüde azalır. kendileri söyler kendileri dinler. olan vergi mükelleflerine olur.
devamını gör...
imamın hakkı elindeki kitabın emirlerini insanlara duyurmaktır; falan partiyi atıp, falan partiyi tutmak değildir.

zaten imamların siyasete girmesine karşı olanlar da imamın herhangi bir partiyi savunmasına değil, mülkün ve devletin yönetimi konusunda " Allah ne diyor, peygamber ne diyor?" duymamak için imamların siyasete girmesine karşılar.
devamını gör...
1970'lerde bu ülkede komünizmle mücadele derneği denen karanlık abd finansmanlı bir yapıdan fetullah gülen diye bir imam türedi. bir çok asker, doktor, avukat, işçi kendi alanlarında her konuya hakim ve uzman insan bu abd menşeili imamın peşine takıldı.
iki yıl evvel, bir imama bu kadar siyaset sahası açmanın başımıza ne tür felaketler getirebileceği açık açık görüldü.

doktorların siyaset yapmasıyla imamların siyaset yapması mukayese edilmiş. keşke bütün müspet bilimlerle ilgilenen insanlar siyasetin bir ucunda yer alsa. bugüne kadar bir doktorun, tıbbi bilgileriyle insanları kandırıp darbe teşebüssüne tanık olmadık.
ama karanlık bir imamın kökü belirsiz karanlık metafizik bilgilerle insanların beyninin karanlık dehlizleriyle oynayıp, toplumu felakete sürüklediğine açıkça şahitlik ettik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar