iman

ãŽman, resul-i ekrem aleyhissalâtü vesselâm'ın tebliğ ettiği dinin esaslarını tafsilen (etraflıca, kapsamlı bir şekilde şuurluca) esasların gayrısını icmalen tasdik etmekten hasıl olan bir nurdur.
sa'd-ı taftazanã®'nin tefsirine göre: "cenab-ı hakk'ın istediği kulunun kalbine, cüz'-i ihtiyarının sarfından (kulun iradesini kullanmasından) sonra ilka ettiği bir nurdur." denilmiştir.
öyle ise ã®man, Allah'tan insanın vicdanına ihsan edilen bir nurdur ki vicdanın iç yüzünü tamamıyla ışıklandırır. ve bu sayede bütün kâinat ile bir ünsiyet, bir arkadaşlık, bir emniyet peyda olur. ve herşeyle tanışıklık kurar. ve insanın kalbinde öyle bir manevi kuvvet meydana gelir ki, insan o kuvvet ile her musibete, her hâdiseye karşı mukavemet edebilir. ve öyle bir genişlik verir ki, insan o genişlikle geçmiş ve gelecek zamanları yutabilir.
devamını gör...
Allah'a, ondan başŸka ã®lã¢h olmadığŸına, hz. muhammed (s.a.s)'ın Allah'ın kulu ve resulu olduğŸuna, Allah'ın meleklerine, kitaplarına, ahiret gününe, kadere, hayır ve şŸerrin Allah tarafından yaratıldığŸına inanmak.
devamını gör...
Allah'a, ondan başka ã®lâh olmadığına, hz. muhammed (s.a.s)'ın Allah'ın kulu ve resulu olduğuna, Allah'ın meleklerine, kitaplarına, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah tarafından yaratıldığına inanmak.
devamını gör...
üstad sezai karakoç'a kulak verelim bu mevzuda;


"kolay iman bir inkara dönüşebilir. ama çile çekilerek erilen inanç, inkarların fırtınasına dayanıklıdır. zelzele geçirmiş, sel baskınına uğramış, rüzgarlarla sarsılmış, fakat yine de yerinde sapasağlam duran bir yapı ile her türlü dış etkiden uzak veya mahrum tutulan bir yapı bir midir?"
devamını gör...
ahir zamanda, imanı muhafaza etmenin, elde kordan bir ateşi tutmaktan daha zor olduğu söylenir....

o zaman tanım: ahir zamanda ateşi elde tutmaktan daha zor olan şey... kurtuluş amacı... hayatta en sağlam hakikat....
devamını gör...
insan iman sayesinde, meselelere bakışı farklılaşır. olayların kendi kendine meydana gelmediğini, bir tesadüf eseri olmadığını, ancak ve ancak kudreti olan bir zatın emri altında hareket ettiğini anlar. işte bu bakış, kainatta ne olursa olsun, sınavda kötü not alsın , ayağı kırılsın, malını-mülkünü kaybetsin, deprem olsun , kıyametler kopsun, bunların hiç biri kamil mümini korkutmaz. adeta hepsine meydan okur gibi korkmaz.üstad hazretleri boşuna dememiş hakiki imanı elde eden kainata meydan okur.
devamını gör...
bir 0(sıfır) düşünün. yanına bir "sıfır" daha koyun. sonra bir tane daha sonra bir tane daha.. binlerce milyarlarca "sıfır" koyun yan yana. bir değer ifade eder mi? etmez. sonra o sıfırların soluna bir adet "1" koyun. birden o "sıfır"lar anlam ifade etmeye başlayacaktır. işte o "1" imandır, o "sıfır" lar ise dünyevi kabiliyet ve erdemlerlerdir. edison'un ampülü bulması bir sıfırdır. Allah'ı bulması 1 dir. Allah'ını bulamayan edison, Allah nezdinde sıfırdır
devamını gör...
hayır! rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.
* * *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar