imanını kaybeden çağın modern dini

fransız filozof ernest renan'ın hümanizm için kullandığı sıfat. yapılacak çok yorum va ama yapmamak daha çok şey anlatıyor.
devamını gör...
ulan şu fransızlar gerçekten saçmalama konusunda uzman. ne demek istiyor mesela bu söz? hiç! boş boş konuşuyor siz de he hü oooo diyorsunuz. modern beğenmez filozof da modernizm üzerinden kitap yazıp para kazanıyor ne güzel be.
devamını gör...
gösteriş amaçlı yaşayan insanların oluşturduğu din.

mesela başörtüsü yakıştığı için kapanmak fakat denk gelmişken Allah'ın emrini yerine getirmek,
kilo vermek için aç kalmak lakin oruç adı altında bunu gerçekleştirmek,
tesbihi eğlence amaçlı taşımak ama aynı zamanda dindar görünmek,
vav harfi moda olunca islamcı takılmaya karar vermek gibi bir din.
devamını gör...
humanizmin nasıl anlaşıldığıyla, nasıl tanımlandığıyla alakalı. ya da nasıl bir insan modelini, hangi insanı ölçüt olarak aldığıyla.

evet merkeze insanı, insan aklını koymuştur modernizm ama sistemin korunması adına onu bile feda etmekten kaçınmıyor. imanını kaybeden modern çağın dini, insanın arzuları, nefsi, hırsları, ihtiraslarından başka bir şey değildir. rabbani yönünden arındırılmış bir insan yapısı merkeze alındığında geriye sadece bu kalır çünkü.

modernizmi de tamamiyle kötülemeyi ve ezberden yorumlamayı doğru bulmuyorum ve bunu yapmaktan hoşlanmıyorum da. oturduğumuz yerden atıp tutmaktan başka bir şey olmuyor maalesef. neticede biz de içindeyiz, hayatımızı ona göre yaşıyoruz. azade değiliz.
devamını gör...
bunu görmek için filozof olmaya gerek yok. din pratiğe(hayata) yansıması olarak en başta bir ahlak sistemi ve buna bağlı gelişen kültürdür. hümanizm modern bir tanrısız dindir. klasik dinler ise sadece insanın iç hayatında huzur veren, kültür halinde yaşanmayan, hümanizmi zedelemeyen, iş hayatı, aşk hayatı, eğitim hayatı, hobiler v. s gibi bireye özgü pasif bir alan; kültüre rengini veren değil kültürel bir renk olarak var olduğunca, hümanizme rakip iddiaasında olunmadığı sürece bu dince hoş görüyle karşılanabilir. aksi halde karşı bir kültür olarak din savaşı bağlamında birey ya da toplumlar hedef olarak görülebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar