imar barışı

öncelikle imar barışı nedir onu tanımlayalım: imar izni alınmadan veya imara aykırı olarak yapılmış yahut imar izni alınmış ancak daha sonradan eklemeler yapılmış olan yapılar ile hazine ve orman arazileri üzerine yapılan yapı sahiplerinin devlet ile yaptıkları uzlaşmadır.

başbakan binali yıldırım'ın yeni açıkladığı bir yasa bu. 10 gün sonra meclise gelecek. düzenleme 2018 öncesi yapıları kapsıyor. imara aykırı ve hatta hazine arazisine yapılan yapılar için bile yapı kayıt belgesi ve ruhsat verilecek, elektrik, su bağlanabilecek, davalar ve idari cezaların tümü düşecek, yıkım kararları iptal edilecek. ancak şehircilik bakanlığı müsteşar yardımcısı, olmadık yerlere yapılan yapılara kesinlikle ruhsat verilmeyeceğini söyledi.

tabi tüm bu haklardan faydalanmak için başvuruda bulunmak ve belirlenen ücreti ödemek gerekiyor. yani bir çeşit vergi borcu yapılandırması gibi. devlet de ciddi bir gelir elde edecek haliyle.

bana kalırsa olumlu bir düzenleme değil. tüm bu mevzuata aykırı, kaçak göçek yapılar şehirlerimizin düzenini bozuyor. böyle seçim yatırımı olmaz.

buradan
devamını gör...
chp nin bile belediye eliyle yapmaya çalıştığı şey. seçimler yaklaştı siyasilerin gözü döndü.

durmadan vergilerin faizleri de affediliyor vaktinde ödeyen adam enayi durumuna düşürülüyor. gerçekten bu ülkede çok kazanmak için gayet de namussuz olmak gerek.
devamını gör...
bu konu hakkında
imar barışı için kurulan site
ve
resimli bakınızlar ile sık sorulan sorulara cevap verilen link

buralardan bilgi almak mümkün. lakin biz önce insanlarımızın imar barışından ne anladığına bakalım.

" oo 4 kat imarlı yere 5. katı çıkmışım, devlet 5. kata imar hakkı veriyor." (yanlış)
"4. kattan 5. katı bağlayıp çatı dubleksi yaptım sonunda iki ayrı daireye çevirebilicem galiba" (yanlış)

bunlar bilinen en temel yanlışlar bu yatırım için. öncelikle belirtmek gerekiyor.

-4. katla bağlantılı dubleksleri haricen daireye çevirebilmek için apartmanda misalen 10 tane daire varsa hepsinden arsa payı alıp bir daireye çevirmen gerekiyor ki orası haricen bir daire sıfatına geçsin ve kendine has arsa payı olsun.

-kaçak olan 5. kat için o bölgenin imarı 4 kattan 5 kata yükselmiyor.

-bu proje ile devlet yapılara ruhsat değil yapı kayıt belgesi veriyor
nedir bu belge ? devlet diyor ki ;

-aga bu kadar kaçak yapı var. yıksan halk mağdur olacak, yıkmasan kaçak yapılaşmanın sorumluluklarına göğüs germek mümkün değil. ne yapalım o zaman ? şöyle yapalım. vatandaş ile uzlaşma sağlayalım. peki sağlayalım nasıl bir uzlaşma olacak bu ? şöyle bir uzlaşma olacak.

1- bağlantılı dubleks dairen mi var kardeşim ? evet. o zaman uzlaşma yoluna giderek devletin bu yapıyı tanımasını kabul ediyorsun ve kendi elektrik su internet doğalgazını kendi üzerine alabiliyorsun ve bunu yapabilmen için sana bir "yapı kayıt belgesi" veriliyor.

2- kaçak yapıyı yaparken "nerde bu devlet ?" demediğin gibi, olası bir deprem, yahut çarpık kentleşmeden doğan sorunlar, altyapı problemleri gibi problemler meydana geldiğinde "nerde bu devlet?"diyemeyeceksin , çünkü devlet sana şunu diyor; "kardeşim deprem yönetmeliğine uygun olmayan bölgeye kaçak yapı dikmişsin, yapını yıkarım" sen aman beyim nerde yaşarım ben dediğin zaman sana diyor ki; "o zaman gel benimle uzlaş, bu bölgede bu tarz afetlerden dolayı oluşan sorunlarından, problemlerinden dolayı devleti sorumlu tutma. kendim ettim kendim buldum de" tamam beyim dersen gidiyorsun imar masasına uzlaşıyor yapı kayıt belgeni alıyor ve kaçak yapını devletin tanımasına izin vererek oturmaya devam ediyorsun.

genel olarak bilinmesi gerekenler bunlar. peki burda halk mı yararlanıyor, devlet mi ?
bana kalırsa mutualist bir görüntü gibi gözükmese de toplumun düşünsel olarak beklentilerini karşılaması hasebiyle mutualist bir proje bu. her şeyden önce;

- devletin kasasına bir bütçe girişi olacak.
- kaçak yapı yaparken " nerede bu devlet diyemeyen vatandaş, olası sorumlulukları üzerine alacak ve devlet yapıyı bünyesinde tanıyacak.
-ülkede ki kaçak yapılaşmanın analizi daha kolay yapılacak ve böylelikle kaçak yapılaşmanın nerede hızla arttığı nerelere müdahale
edilmesi gerektiğine dair önceden önlemler alınabilecek.
-elektrik, su, doğal gaz, internet gibi bağlantılarını kendi şahsın üzerinden yapabileceksin.

bence oldukça mutualist bir çalışma. bu süreç içerisinde sorun yaşayan olmayacak mı ? elbette olacaktır. lakin projenin temel içeriği bir çok sorunu ortadan kaldırabilmek üzre hazırlanmış. bir çalışam yapılmış, adım atılmış, talepler alınmaya başlanmış.

son olarak bu "yapı kayıt belgesi" ne zamana kadar benim olacak sorusuna ise " arsa üzerinden yeniden bir yapı kurulmak istenirse yahut bölge kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmeye gidene kadar bu belgeden faydalanılabilecek.

edit akbayram: okumadan artılayan arkadaş ile tanışmak istiyorum. kardeş ben paylaşmadan önce artılayacaktın nerdeyse.
devamını gör...
devletin yasalara uyan vatandaşlara kerizsiniz oğlum siz hahaha deme şekillerinden biri. devlet, devlet arazilerine konanlarla barışıyor peki o arazilerde 80 milyonda 1 de olsa hakkı olan diğer vatandaşlar da bunlarla barışıyor mu, sanmıyorum. olan oldu bari resmiyete dökelim mantığından kurtulamadık bi.
devamını gör...
iktidarın "16 senede memleketi plansız projesiz haksız hukuksuz betonlaştırdık. bu yağmaya katıldım ama endişelerim var yarın bir gün birisi hesabını sorar diye korkuyorum" diyenler için ve krizde hayat suyu olsun diye çıkardığı ucubemsi şey. devlet yönetiyoruz beyler devlet diyenlerin aslında ülkenin içine ediyoruz beyler ülkenin.. demesi gereken ucube.

şunu da söyleyim yasa var diye meşrulaşıyor sanmayın. ülke idaresi eliyle herkes kul hakkı yiyor. sonra diyorsunuz ki bizim çocuk çok hayırsız, çok yaramaz. devlet cevaz veriyor diye kendinize ve çocuğunuza haram yediriyorsunuz. tüyü bitmemiş yetimin hakkını yasal olarak yediren bir barıştır. adına barış denilmesi kendinizi iyi hissedin haram yerken diyedir.
devamını gör...
3194 sayılı kanunun geçici 16 ncı maddesi kapsamında imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınabilmesi için burası önemli olduğu için tekrar edeyim imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınabilmesi için yapılan düzenlemedir.

1984 yılında çıkarılan 2981 sayılı kanun -"imar affı" - ile uzaktan yakından alakası yoktur.

şöyle ki 2981 sayılı kanuna göre imar kanunu ve gecekondu kanununa aykırı yapılan tüm yapılara - küçük istisnaları var tabii ki- yapı ruhsatı ve yapı kullanma (iskan) belgesi ibaresi olan ve eşdeğerde belge verilerek yasallaştırılmıştır. imar barışında ise binalar ne ruhsatlı ne de iskanlı sayılamayacaktır.

yani bu şu anlama gelmektedir. diyelim sizin bir eviniz var 2 katlı. kat ilavesi yapmak istiyorsunuz. eviniz imar aflı ise gerekli statik incelemeler , performans analizi yapılıp bunların sonucuna göre güçlendirme gerekiyorsa güçlendirme ile birlikte binanıza imar durumuna uygun olarak kat ilave etmenizde sakınca yoktur.

lakin imar barışında değil kat ilave etmek terası büyüteyim, çatımı yükselteyim gibi vatandaşa göre sözde imara aykırı olmayan şeylerle bile alınan yapı kayıt belgeleri (bundan sonra ykb) hükümsüz hale gelecek, belediye ya da il özel idareleri ya da yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi düzenlemeye yetkili merciler ceza verip yıkım kararı alabilecektirler.

ykb ruhsatsız yapıların elektrik, su, doğalgaz vs. gibi altyapı hizmetlerinden, yapı üzerinde değişiklik yapılması ya da yapının yeniden inşaa edilmesi ya da kentsel dönüşüme tabi tutulmasına kadar , faydalandırılması için çıkarılmış, temel olarak para toplamak amaçlı bir çalışmadır. ayrıca hesaplanan bedelin konutlarda %3ü, ticari kullanımda %5i kadar paranın yatırılması ile ykb alınırken konut ve iş yerlerinin kat mülkiyetine geçebilmeleri için bu ücret kadar yani ilave %3-5 ücreti tekrar yatırmaları gerekmektedir.

diyelim sizin eviniz bir sitede. odayı büyütmek için balkonları kapatıp- açılır kapanır sistemle değil de sabit şekilde- alan elde ettiniz. ykb için başvuru yapıp aldınız. hop, kat mülkiyetiniz bozuldu. diğer kat malikleri ile hukuki sorunlarınız olacak.

amaaan, konu uzun. öyle çok da şe etmemek lazım. alabiliyorsanız adam akıllı ruhsat ve yapı kullanma izin belgenizi alın. ykb ye bulaşmayın. benden söylemesi.
devamını gör...
müslüman veya değil, dürüst ülke vatandaşlarını aptal yerine koyan barıştır. efenim kimse kusura bakmasın.

ülkenin devlet denetim mekanizmasının ne kadar laçka olduğunun göstergesi bir barıştır.

yanlış değilsem milyonlarca başvuru olmuş. yahu bu kadar başvuru olduğuna göre, bu kadar insanımız hep kaçak yollarla yapmışlar evlerini demektir ki, bu ayıp ülke insanımıza ve devletimize yeter.

madem böyle yasaya uymayanlara pozitif ayrımcılık yapıyorsun, o zaman yasaya uyup dürüst davrananlara da üç-beş sakal at sayın devlet.

(bkz: ebleh)
devamını gör...
başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaşan ve 2 milyar 800 milyon lira civarında para toplanan barış !

getirisi bu , götürüsü ne kadar olacak bakalım , zamanla göreceğiz.
devamını gör...
bu tür hareketler devlet otoritesini zayıflatıyor. böyle gevşek davranarak ne adam gibi vergi toplayabiliyorsun ne de yasalara saygılı davranılan ortamı oluşturabiliyorsun.

ya devlet başa ya kuzgun
leşe ağğğğbiii deyip içi boş milliyetçilik kasarak otorite sağlanamıyor. kurala uyan vatandaşını koruyacaksın. adaletli bir vergi sistemi tesis edeceksin ki güven ve istikrarı sağlayabilesin.
devamını gör...
belediyeye haber etmeden yapılması gereken işlemler içerir, belediyeye danışıldığında hatalı bir uygulamanın belediye birimlerine ibrazı sayılmaktadır ve ceza kesebilirler.
devamını gör...
ülkede ki dürüst vatandaşların enayi yerine konulması olarak düşündüğüm barıştır.

bari dürüstçe ülkede ikamet eden insanlara teşvik primi neyim verin Allahtan korkmaz kuldan utanmazlar.

devletin denetleme mekanizmasının abukluğunun itirafıdır imar barışı.

(bkz: olmasaydı sonumuz böyle)
devamını gör...
plan proje gibi bir hava para olarak 15 20 bin vermeyen, kafasına göre bir usta ile anlaşan, eciş bücüş yer yaptıran, geri çekme nedir bilmeyen yurdum insanının umudu. olmaz olsun öyle umut. diğerleri salak çünkü belediyede ayrı tapuda ayrı vakit harcayıp bir mimarla anlaşıyor...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar