imf

türkiye' nin başının belası gibi durmaktadır. ülkede kendisini hiç seven olmamasına rağmen bir türlü kendisinden vazgeçilecek konuma gelinememiştir.
devamını gör...
dünya bankasıyla birlikte, bretton woods toplantısında oluşturulması kararlaştırılmış 2. dünya savaşı sonrası kapitalist dünya sisteminin önemli dişlilerinden biridir. bugüne kadar yazdığı ekonomik programlardan başarıyı ulaşanı neredeyse yoktur. türkiye'ye de bu anlamda özel önem vermektedirler. çünkü kendilerini başarılı hissettikleri tek yer olarak görmektedirler. tabi kime göre neye göre...
devamını gör...
bu zamana kadar ekonomik yardım yaptıkları ülkelerin hiçbiri bugün belini doğrultamamıştır.türkiye ise son çabalarıyla ayakta kalma mücadelesindedir.bir nevi kapitülasyon fonudur.
devamını gör...
borc verdigi ulkelere belli politikalar uygulatarak hatta ileri gidip siyasal anlamdaki icislerine,disislerine karisarak belirsizlige suruklenmesine sebebiyet veren, kuruldugu gunden bu gune kadar girdigi ulkeye refah yuzu gostermemis silahla, askeri gucle yapilmayan ucuncu dunya savasi nesnesi, tek amaclari amerikan dolarininin degerini ve amerikanin refah seviyesini belirli oranda tutmaktir.

zamaninda amerikanin somurgesine, manda'sina alamadiklari ulkeleri somurme ve kontrol altina almada kullandigi en onemli kurulustur.

imf konusunda en ibretlik ornek brezilya'dir, imf'ten para almayi kesen brezilya 5 sene icerisinde imf'e kredi vermeye baslamistir.
devamını gör...
--- alıntı ---

bretton woods enstitülerinin dünya ekonomisine, özellikle soğuk savaş yıllarındaki etkisi çok tartışılmıştır. imf'nin kasıtlı olarak amerika ve avrupa menşeili şirketlerle iyi ilişkiler kuran askeri diktatörlükleri desteklediği iddia edilmektedir. hatta bazı eleştirmenler imf'nin demokrasi, insan hakları, işçi hakları konularına olumsuz hatta saldırgan bir tutum sergilediğini iddia etmektedirler. bu düşünceler dünyadaki küresellik karşıtı harekete ivme kazandırmıştır. imf taraftarları ise imf'nin asıl gücünün veya görevinin demokrasi değil ekonomik istikrar olduğunu, ekonomik istikrarın da demokrasinin temel taşı olduğunu iddia etmektedirler.

--- alıntı ---


burdan anlaşılıyor ki (ve bu belgelerle de sabittir); dünyadaki bir çok devlet, diktatörlük döneminde ülkelerini imf'ye çok yüksek oranlarda borçlandırmışlardır.

imf'ye borçlanan ülkeler özellikle askeri diktatörlük döneminde borçlandıkları görülmektedir:
arjantin, endonezya, suriye, sudan, zaire, parauay, somali, güney afrika cumhuriyeti, filipinler, pakistan, brezilya gibi...*

bu gün bu diktatör rejimlerden demokrasiye geçen bir çok ülke hala o yüksek faizleri ödemektedir.


bugün ilişkilerini askıya alan türkiye'nin bir dönem demokrasi rejim adı altında elini kolunu buraya kaptırması belki de tek örnektir!
devamını gör...
17.
uluslararası para fonu (international monetary fund).allah hiçbir devleti bunların eline düşürmesin diye dua edilebilecek kurum.
devamını gör...
19.
mevcut başkanı taciz iddiasıyla tutuklanmıştır.

dünyada ve türkiye'de uçkur meseleleri aldı başını gidiyor. mahkeme nasıl sonuçlanır bilinmez ama mevcut imf başkanı dominique strauss-kahn gözden çıkarılmış gibi görünüyor.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar