imla hatası yapanı küçümsemek

#edebiyat 

imlaya takıntılı insanların yapabileceği saçmalık. ben de bir zamanlar oldukça önemsiyordum yazımı sözlük. kimseyi küçümsediğim olmamıştı ama bana yazılan mesajlarda söylenenden çok söyleyişe takılıyordum. geçti sonra. herkes nasıl isterse öyle yazsın insan kardeşlerim. önemi yok.
devamını gör...
imla hatası yapmak mı kötüdür küçümsemek mi sorusu akla gelir. evvela niyete bakılmalıdır zaten. amaç üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? yapıcı düzeltici uyarılarla küçümsemek aynı kefeye konulmamalıdır.
devamını gör...
aslında önemli bir mevzudur ama ölümcül değildir elbette. kendi dilimizi doğru kullanmamız gerekir. bunun yanında küçümsemek olayı bambaşka tabi ki. bir kere küçümseyen kişinin imla kurallarını çok iyi bilip uygulaması ve hiç hata yapmaması gerekir. bu da imkansızdır. küçümsemek ise sadece acizlik ve karaktersizliktir.
devamını gör...
her türlüsü değil ama çok temel yazım kuralları söz konusu olduğunda ezikliktir. dev platformlarda şarkılar söyleyen, televizyon ekranlarında sıkça görülen birtakım kişilerin, özel adların yazılışı, bağlaç olan de ile soru ilgeci mı mi'nin yazımı hakkındaki kurallardan bihaber metinleri sosyal medya üzerinden paylaşması yanlıştır. duyarsızlıktır. onların duyarsızlığı karşısında benim küçümsemem gayet normaldir.
devamını gör...
aşağılamayı sevmem. ancak bu türkçeyi düzenli ve düzgün kullanması gerçeğini değiştirmiyor. bir tane ana dilimiz var. onu da adam gibi kullanalım. çok şey istemiyoruz.
devamını gör...
yaptığım şey. imla hatası yapan kişinin böğrüne bir tekme atmamın akabinde dizüstü yere çökmüşken elini tutup kafasına tükürürüm sonra tdkdan arkadaşlarla bu elim cürmü işleyen kişiyi kalorifere bağlarız. kendisini işaret parmaklarımızla gösterip hunharca kahkahalar atarız. sonrası malum suratına kezzap atmaktan kafa derisini yüzüp kemerime toka yapmaya (ve kafasını o halde tuzlu suya basarım, bu benim olmassa olmazım...) kadar çeşitli intikam yöntemleri uygularız en son da üzerine türk bayrağı çizip sözlüklerimizi bir çorabın içine doldurup kendisini bu dolu çoraplarla döveriz...
devamını gör...
sizin deyiminizle ben "küçümserim" ve bunu blogumda da yazarak eleştiririm. bununla ilgili yazdığım son yazım da şudur:

buradan
devamını gör...
küçümsemek kimsenin haddine değil, belki rahatsızlık duyabilirsiniz ya da takıntınız vardır. uyarabileceğiniz yakınlığınız varsa usulünce uyarırsınız ötesi sizi de itici yapar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar