inci aral

inci aral, türk öykü ve roman yazarı.ankara'da gazi eğŸitim enstitüsü resim bölümü'nü bitirdi.altı öykü kitabı, altı romanı yayımlanmışŸtır. yazar, 1992 yılında ã–lü erkek kuşŸlar adlı romanı ile yunus nadi ã–dülü'nü kazandı, 2002 yılında yayınlanan romanı "mor" ile de orhan kemal roman armağŸanı'nı aldı.1994'te yayımladığŸı yeni yalan zamanlar, 2002'de yayımlanan mor ve 2007'de yayımlanan safran sarı romanını 'yeni yalan zamanlar' başŸlıklı bir üçleme haline getirdi.
devamını gör...
bazı kitapları şunlardır; ağda zamanı,kıran resimleri,uykusuzlar,sevginin eşsiz kışı,ölü erkek kuşlar,yeni yalan zamanlar,hiçbir aşk hiçbir ölüm,içimden kuşlar göçüyor,gölgede kırk derece...
devamını gör...
dün anlar izler tutkular adlı deneme kitabını bitirdim ve edebiyatın ' acı sanatı' olduğuna karar verdim.
kırılmış bir yapısı var inci aral ve yazdıklarının.
geçirdiği talihsiz çocukluk hazırlamış bunun zeminini ona göre ve çok haklı da.
başarılı bir yazar olmasına rağmen yazmaktan, masa başına oturmaktan korkuyor, başarısız olmaktan korkuyor.
bizim korkularımızı yaşıyor inci aral, evrensel korku ve acıları...
devamını gör...
romanlarındaki olay ve karakterler arasında ustalıkla kurduğu bağlantılarından dolayı üslubunu, dilini ve şaşırtmacalarını çok severim. lakin üçtür gözüme çarpan, takılan bir şey var. yeşil, mor ve safransarı romanlarında muhakkak çocukluğunda zorla başı kapatılmış, namaz kılması için tartaklanmış bir genç kız imgesi vardır ki, bu genç kızlar ailelerinden kopup kendi ayakları üzerinde durduğunda başörtüyü bir kenara fırlatmış, mini eteğini üstüne geçirmiş ve hakikati, özgürlüğü bulmuştur. aynı karaktere vurgu yapması bir süre sonra sıkıyor insanı. bu noktada yazarın kendisini tekrarladığını görüyorum.
devamını gör...
"geçmişin üzerine sünger çekemiyorum. oysa bunu yapmadıkça ne kendimle ne de dışımdaki görüntülerle dolaysız ilişki kurmayı başaramayacağımı biliyorum. beylem, bütün bu davranışlarımın olgunlaşmamışlığımın göstergesi olduğunu söylüyor. peki tamam. kim benim katilim öyleyse?"
devamını gör...
türk öykü ve roman yazarıdır.

eserleri:

ağda zamanı (öykü)
kıran resimleri (öykü)
uykusuzlar (öykü)
sevginin eşsiz kışı (öykü)
gölgede kırk derece (öykü)
ölü erkek kuşlar (roman)
yeni yalan zamanlar (roman)
hiçbir aşk hiçbir ölüm (roman)
içimden kuşlar göçüyor (anı roman)
mor (roman)
taş ve ten (roman)
devamını gör...
üniversite yıllarımda bi ara inci aral kitaplarına sarmıştım. üst üste bir kaç kitabını okuduktan sonra iyice bunamıştım. kitapları derin izler bırakır zihinlerde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar