incil

islam inancına göre Allah tarafından hz isa 'ya vahiy yoluyla indirilen fakat hz isa'nın çektiği çileler ve 3 yıl gibi kısa bir risalet süresi dolayısıyle yazıya dökülemeyen veya çok kısa bir kısmı dökülebilen ama günümüzde bulunmayan; hristiyan inancınca 4 hristiyan din büyüğü tarafından yazılan ve hz isa 'nın hayat hikayesi kıvamında olan kitap. yani biz Allah'ın kelamı olarak inen ve bugün elimizde olmayan ve islam'ın gelmesiyle nesh olunmuş incile iman ederken, hristiyanlar 4 kişi tarafından yazılan incile iman ediyorlar, Allah'ın incil gönderdiğine inanmıyorlar.
devamını gör...
dünyada en çok ücretsiz dağıtılan kutsal kitap. bir gün kadıköy rıhtım civarında bir kilisenin önündeki rafta ücretsiz veriliyordu. yolun karşısına geçeyim de alayım dedim, daha önce okumuştum ama nerdedir kimbilir yoktu kütaphanemde, bende bulunsun dedim ama sonradan düşündüm ki "içinde bir şey olmayan incil'i ücretsiz de verseler ne yapayım".
devamını gör...
kutsal olduğuna inananlarının sayısının nasıl 2milyar olduğunu anlamadığım kitapdır.işte incil'den inciler.

"yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! ben barış değil, kılıç getirmeye geldim. çünkü ben oğulla babasının, kızla annesinin, gelinle kaynanasının arasına ayrılık sokmaya geldim. `insanın düşmanları, kendi ev halkı olacaktır.' annesini ya da babasını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir. oğlunu ya da kızını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir. çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen bana layık değildir." matta 10:34-10:38 arası.
devamını gör...
içinde pavlos isimli beşerin mektupları vardır. ayrıca hz. isadan 325 yıl sonra iznikte konsil yapılmış,yüzlerce incilden teslis inancı olan 4 tanesi seçilmiştir.konsile 2 binden fazla delege katılmış,bunlardan teslis inancını reddedenler uzaklaştırılmış,geriye sadece 318 kişi kalmıştır.hz. isanın uluhiyetini reddeden diğer inciller ise yakılmıştır.
devamını gör...
ayet değil hadis kitabıdır. isa'ya yüklenen vazife nihayete erdirilemediği için mevzu bahis incil "bir zamanlar var olan fakat sonraki süreçte değiştirilen" bir kitap değildir; çünkü incil zaten yoktu. isa'nın döneminde muhammed'inki kadar kontrollü ve temkinli bir sistem olmadığı için isa'nın ölümüyle birlikte isa'dan duyduklarını nakledecek insanlar büyük bir kargaşaya yol açtılar. ertesinde bilinen tüm öğütleri ve hatıraları birleştirdiler, elediler, temizlemeye çalıştılar vs... bu aşamaların her birini de başkaları "incil'i bozuyorlar, yeniden yazıyorlar" şeklinde algıladı. esasta değil nakildedir sıkıntı. yani ebu bekir ve devrin diğer büyük zatları olmasaydı biz de aynı neticeye rast gelebilirdik.
devamını gör...
müslümanların kutsal kitabıdır. biz kendimize indirilen ve kendimizden önce indirilen kitapları kutsal kabul ederiz. bizim kabul ettiğimiz incil pavlusun kara mürekkebinin değdiği incil değildir. müjde anlamındadır.
devamını gör...
barnaba incili müslümanların önemli ölçüde itibar ettikleri incildir. 325 iznik konsilinde yok edilememiş incillerden biri olarak kabul edilir. iznik konsili incilin resmi kitap hristiyanlığın resmi ideoloji olmaya başladığı, bir kutsal dinin statükoyu destekleyecek bir biçimde değiştirilip tahrif edildiği konsildir.
devamını gör...
zeitgeist'e göre ne hazreti isa yaşadı ne de incil diye bir kitap var.

Kuran-ı kerim tam aksini söylüyor. incil Hz. isa'ya inmiştir. Şüphe yok.


--- maide 46 ---

o peygamberlerin izleri üzere meryem oğlu isa’yı, önündeki tevrat’ı doğrulayıcı olarak gönderdik. ona, içerisinde hidayet ve nur bulunan, önündeki tevrat’ı doğrulayan, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için doğru yola iletici ve bir öğüt olarak incil’i verdik.

--- maide 46 ---

devamını gör...
muharref tevratta ki peygamber tasvirleri müslümanların peygamber algısından hayli farklıdır. Allah ile güreşen,karısını krala sunup nikahlayan,sarhoşlukla kızından çocuğu olan,komutanının karısına göz diken ve onunla zina eden ve kocasını bilerek savaşta telef ettiren,soyu zinaya dayanan ve daha niceleri.

muharref incil de bu tip şeyler bulunmaz daha çok hikmet kitabıdır...ama muharref incil de tevhit e aykırı sözler,bilgilerde açık çelişkiler ve hz. isa nın haça gerilip(malum islama göre böyle değil işin aslı) dirilip ortadan kaybolmasından sonra resul diye anılan ve peygamber oldukları ifade edilen havarilerin dinlerini yayma faaliyetlerden bahsedilmesi gariptir(yani isa peygamberin kutsal kitabında isa peygamberin hayat hikayesi anlatıldıktan sonra isa peygamber sonrası havarilerin maceraları anlatılmakta)-gerçi hoş tevrat ın hz. musaya ait 5. kitabındada hz. musa nın ölümü ve gömülmesini anlatılır. hz. musaya inen bir kitap nasıl hz. musa nın ölümünden bahsedebilir ki-
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar