indirilmiş dincilerdeki mantık hatası

aslında bu tabiri hiç sevmiyorum amma kullanmak zorunda kalıyoruz ; kendi sapkın fikirlerinden olmayan herkesi "uydurulmuş" ilan eden bu yapı aslında "uydurulmuş" yapıların tam zıddıdır.

bi taraf nasıl şeyhe tapıyorsa bunlarda hocalarına tapıyor ; fark yok net. az kaldı bekleyin bunların da pis pis badeleme hikayeleri çıkmasına.

holdingleşme yok demişler ; ulan kargalar bile güler. erdoğanın danışman çevresini resmen isyanoğlu parmağında oynatıyor.

bi taraf nasıl din üzerinden hoppa cukka yapıyorsa bunlarda aynı şekilde. kuran yeter diyen adamlar her konferansa katılım için cilt cilt kitaplarının satılmasını şart koşuyor bu tüccarlar.

birileri nasıl reyting uğruna her pisliği yapıyorsa aynen bunlarda sırf reyting için ekranda kendileri şey eder.

demem o ki al birini vur ötekine.
devamını gör...
kaynak belirtmek ve bunu savunmak ne zamandan beri mantık hatası olmuş; kendisine muhaliflerin, hadislerin tümünü uydurma kabul gördüğünü savunan ve şaşırtan başlık.
asıl sapkın aradan kaç asır geçtiği halde asılsız sözler ile kendi doğrusunu empoze ettiren, o sözde "sahih"çilerin varisleri ve yıkamayı başardığı beyinlerdir.

senin başta kitabına uyuyorsa bir hadis, ardından mantığına uyuyorsa-ki kitaba uyan mantığa da uyar zaten- sorun yok demektir. ha ibrahim aleyhisselamın kullandığı gibi aklını çalıştıramıyorsan seni pistten alalım kardeşim. kendi gavsına miyavla. o da dönüm dönüm mahsulleri içinde seni kuru fasulyeleri ile yemlesin.
devamını gör...
"indirilmiş din" çağrısında bulunanlar "bize gelin" demiyor. "doğrusu biziz" demiyor. Allah bu ümmetten izzeti alıp zillet içinde bıraktı ise "ey inananlar, Allah'a, elçisine, elçisine indirdiği kitaba ve daha önce indirmiş bulunduğu kitaba inanın. kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, elçilerini ve ahiret gününü inkar ederse o, uzak bir sapıklığa düşmüştür." (nisa-136) ilahi uyarıyı hep beraber dikkate alalım diyor.

insanlar ise Allah'ın elçisi yanında kerameti kendinden menkul şeyler, gavslar, kutublar uydurmuş ve bunlara isnat edilen ilham keşf ve bilumum gaybi ilimleri vayhin yerine koymuşlar.
sonra da bu ümmetin burnu neden yerde sürtüyor diye hayıflanıyoruz ama düşünmüyoruz.

evet indirilmiş dine davet edenlerden biri olarak, peygamberin (sav) yapmadığını yapıp, sonra da bizleri sünnete muhalif olmakla suçlayanları, kendi uydurdukları dinle baş başa bırakmayı içimiz almıyor.
biz yanlışları görüyoruz ama doğrular bizim yanımızda diye bir iddiamız da yok. eğer "doğru olan bizleriz" "doğrular bize bildirildi" "doğrular bizim yanımızda/katımızda" deseydik haklı olabilirdiniz.
iddia edilen "mantık hatası" mantık hatası içeriyor.
devamını gör...
mantık, diyor. " peygamberin annesi yoktu, hadi anneni öldürsene o da sünnet! " diyen bir adamın peşinden giden adamlara, mantık diyor! lan, olm bu adamlarda mantık olsa bu projenin peşinden giderler miydi hiç? bakın peşinden gittiğiniz adam bu! alın tepe tepe kullanın!
devamını gör...
sanki kendilerine indirilmiş gibi davranmaları. nereden biliyorsun bunun Allah kelamı olduğunu, delilin nedir desen far görmüş tavşan gibi kalır.
devamını gör...
straw man fallacy v.0123478435y295829529

selefi yalanları. ''indirilmiş din'' söylemi sahibi hocalar kendilerine tapındırmazlar. takipçilerine akledin, sorgulayın, ''bize gelmeyin kendinize gelin'' derler. mesela mustafa islamoğlu'nun da bir takipçisi olarak bizzat kendisinin buna benzer birden fazla sözünü duydum okudum. asla kimseyi kutsallaştirmayın diyorlar. hiç kimseye bağımlı kalmayın diyorlar. bu çizgide olup da menzilciler gibi, fethullahçılar gibi holdingleşen kimseyi tanımıyorum. varsa , ortaya bir iddia atıyorsan kaynağını da vereceksin. hiç değilse isim ver. bu haliyle bir yalandan başka bir görünüm arzetmiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar