indomie

endonezya menşeli, helal sertifikalı noodle. hem çorba hem de makarna olarak yenilebilen, bol baharatlı olması sebebi ile tam bir kış atıştırmalığı , nezle ve gribin başlıca düşmanı.
devamını gör...
birazdan gidip bim'den alacağım noodle'ın üreticisi. köri çeşnili olanı çok beğeniyorum ben de. noodle çözünmeye başladığında yumurta kırıp karıştırıldığında daha güzel oluyor bence.
devamını gör...
doyurmayan noodledır. ilk yediğinizde doymuşsunuz gibi gelir. ama çok değil, yarım saat-kırkbeş dakika içinde 'ya açım ben galiba' demeye başlarsınız. hele bir de anında sıcak sıcak yediyseniz o hamur olup midenize yapışır ve karnınız ağrımaya başlar. yine de zor durumlarda tercih edilebilir. en azından tadı güzel. ben sebze çeşnili olanını yiyordum genelde. sonradan instant egg noodle'ı keşfedince indomie'yi biraktım.
devamını gör...
vazgeçilmez gece öğünümdür.
siz yerken ayy şunun nesini seviyorsun diyenlere dikkat edin, sonra müptelası olur noodle kasenizi elinizden alırlar mazallah.
devamını gör...
okulların açılmasıyla değeri artan makarnamsı yiyecek .

sınav haftaları bolca tüketilmesi gerekir ,iğrenç sosları sayesinde uyumak şöyle dursun uzanmazsınız bile .
devamını gör...
hayatında noodle görmemiş tiplerin türk damak tadına benzemiyür diye eleştirdiği markadır. utanmadan makarneks'le kıyaslayanlar var. o yediğin buğday unundan yapılmıyor arkadaşım.
devamını gör...
içindeki monosodyum glutmattan dolayı bağımlılık yarattığını düşündüm noodle.
her bime gittiğimde atarım sepete 3-5 tane ve cidden bıkmadan severek tüketiyorum. sonum hayrolsun.

normalde yemeklerde zencefilden nefret ederim, içinde zencefil olan yemekleri ağzıma sürmem. yemeyeceğim gibi saatlerce dırdır ederim huysuzluk yaparım, güzelim yemeği mahvetmişsiniz derim.
ama noodle yerken zencefilin tadının yoğun olmasına rağmen gıkımı çıkarmadan yiyorum. akıllara msg geliyor elbette.

favorim spesiyal ve sebzeli olanı.
devamını gör...
anne babamın şiddetle karşı çıkıp eve adeta sınır kapısı memuru tavrında sokmadığı noodle. zararlı olduğunu düşünüyorlar ki bence de haklılar. bundan 5 yıl önce bu kadar yaygın değildi türkiye'de, feribotlarda falan vardı. arabistan'a gittiğimde tekrar karşılaştım bu nadir karşılaştığım yiyecekle. kutu kutu alıp dönmüştüm türkiye'ye.

tadı güzel olan ancak zararlı da olan bir abur cubur yemek.
devamını gör...
körilisi bir hayli övülmüş hazır yiyecek. kısa sürede hazırlanan şeylere karşıyım fakat sabah eve gidip yemek yiyip çıkma gibi bir durumum olmadığından sanırım katlanıcaz. resmen korku filmi senaryosu yazmışsınız. teşekkürler.
devamını gör...
bugün öğle yemeğinde ne yiyeceğimi bulamayıp şok’ta görüp aldığım yiyecek. normalde içinde bu kadar katkı maddesi olan bir şeye dönüp bakmam bile ama koca markette ya bisküvi ya peynir vs. tarzı yiyecekler var olunca “bunlarla karın mı doyar” diyip bu acayip “şeyi” aldım. sebzeliydi. üzerindeki yazdığı gibi pişirdim işyerinin tek gözlü ocağında, sonra içinden çıkanları tarifteki gibi boca ettim. ettim etmesine ama o “sos” denilen şey hayatımda gördüğüm en buruk koku ve tada sahip, adeta acı limon kabuğunu yiyormuşum gibi geldi. o sosu dökmeyecektim ama bilemedim işte, ilk defa yapıyorum ne bileyim. gece oldu, kokusu hala genzimden çıkmadı, nasıl bişeydir bu arkadaş? ben bunu yemek istesem zaten direk gider ağacı kemiririm.
devamını gör...
asya yemeği. özellikle malezya, endonezya, tayland civarının hazır yemeğidir. baharatlarındaki keskin kokuların nedeni de budur. yöre insanının baharat anlayışı bizimkine kıyasla oranı çarpı 5 civarıdır. yurt dışında bulunduğum zamanlarda en yakın arkadaşım kendisiydi, hem ucuz hem doyurucu, tam öğrenci usulü. alışmamış veya bu tip baharat konusunda seçici olanlar için biraz zor olabilir ama denedikten sonra genel olarak makarna sevenlerin sevdiği bir tat oluyor. ben kısa zamanda yemek olayını halledip işime gücüme bakma taraftarı olduğumdan benim için öğle aralarında veya öğrenciyken bulunmaz nimetti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.