suriye de bile suriyeli nüfusu bu kadar artmiyordur..

fazla değil 15 sene sonra en büyük sorunumuz suriyeli çocuklar olacak..ve iş işten geçmiş olacak..
devamını gör...
biraz daha açık konuşursak keşke ölselerdi de gelmeselerdi! diyebiliriz. yani lafı eveleyip gevelemeyelim. ölmelerini istiyoruz bu kadar basit. yaşamalarına, doğurmalarına, nargile içmelerine ve nefes almalarına tahammül edemiyoruz. çünkü bunlar bizim hakkımız.

şahsen bu kadar laf yiyeceklerine müslüman ülkesine kaçacaklarına gavur memleketine gitselerdi ya da hakikaten ölselerdi ya.

bakın kıyıya vuran cesetler ne güzel!
hiç bir zararı yok bizlere.
nefes almıyorlar etrafta koşuşturup ülkemizi mahvetmiyorlar,
marketlerdeki çikolataların sayılarını azaltmıyorlar.
ne güzel ölmüşler.
hepsi ölseydi neden geldiler ki ülkemize.
neden göndermiyoruz katillerinin kucaklarına.
almanya'da amerika'da da ölürler aslında,
yunanistan'a gönderelim mesela
daha denizin ortasında botlarını batırıyor onlar.
devamını gör...
hemen savunmaya geçilmesini doğru bulmadığım olay. suriyeliler evet savaş mağduruydu, ülkemizi açtık. yine olsa yine aynı şeyi yaparız. peki onlardaki bu rahatlık ne? sen savaştan kaçmışsın, yabancı bir ülkeye sığınmışsın. ülken yangın yeri ama sen zevkinden zerre ödün vermemişsin. ınsanlar katledilirken sen paso sevişmişsin. onların yerine kendi halkımı koyup düşünüyorum; turkiye'de savaş olsa, insanlar o şekilde katledilse, vatan elden gitse, biz yeme içmeden kesilir, kafayı yerdik. bugün -her kesim için söylüyorum bunu- oy verdiğimiz parti başa geçmeyince aylarca kendimize gelemiyoruz. neden? ülkemiz istediğimiz gibi yonetilmedigi için. biz buna bile katlanamayan insanlarız. ve bu halimizle gerçekten gurur duyuyorum.
devamını gör...
abi ne alakası var ya kafayı mı yediniz siz. suriyeliler ölsün, o çocuklar tekrar analarının karnına itilsin filan diyen mi var.

abi siz niye anlamıyorsunuz. ülkenin kahrını çeken suriyeliler değil biziz. ama adamlar ülkesinde sanki savaş yokmuş, evleri ocakları darma duman edilmemiş gibi fırt fırt fırlatıyorlar sürekli. tamam gelsinler soframıza ortak olsunlar. başımızın üzerinde yeri var adamların. bak bunu tüm kalbimle söylüyorum. hatta suriyeli müşterilerim var ve aralarında çok değerli insanlar var. ama şu da var; bir tanesi başıma bela oldu la git diyorum yıkarım burayı senin başına diyor. la dedim bak adamın tepesini attırma sen burayı yıkma girişiminde bulunursan şu ilçede bir tane suriyeli kalmaz kıçınıza tekmeyi basar buranın halkı bunu da bilmiş ol şimdi defol çık git şu dükkandan.

şimdi bakın tane tane yazıyorum;

- suriyelilerin başımızın üzerinde yeri var. gelsinler soframıza ekmeğimizi bölüşelim. biz müslümanız ilk önce din kardeşliğidir. yani adamlar ölsün benim rahatım bozulmasın demiyoruz.

- hükümetin bu başıboşluğa dur demesi lazım. la adam canı sıkılıyor izmir'e, istanbul'a, rize'ye nereye isterse oraya gidiyor. bu ülkenin halkı olarak biz canımız sıkıldığınada bu kadar rahat olabiliyor muyuz. hükümetin artık kontrolü sağlaması lazım.

- vatandaşta suriyelilere ayrıcalık tanındığı görüşü hakim. hükümetin vatandaşı adam yerine koyup şuna bir açıklama getirmesi lazım. bak yukarda haber kaynağı olarak verdiğim tweet'te aynın burdaki arakdaşlar gibi ölsünler mi diyen biri var. tweet'i atan kişi ise buyrun size suriyelilere tanınan ayrıcalıkları söylim deyip listeyi dayadığında eleman toz olmuş. bak onları buraya da alim;

buyrun gelin sizi gezdireyim. karşı karşıya 2 esnaf ; biri vergi mükellefi değil, tabela vergisi yok, sgk zorunluluğu yok, fiş yok, fatura yok. bu suriyeli'ye mahsus. üstüne devletin nakdi ve sosyal yardımları. türk vatandaşı ise bunlara mecbur, hastane ilaç parayla vs.

işte hükümetin kendi vatandaşına sen benim vatandaşımsın güvendesin diye hissettirmesi lazım. ama yukarda sayılan listedekiler ulan biz size ne yaptıkta suriyeleri başımıza bela ettiniz dedirtiyor.

gözünüzü sevim kimsenin bir insanın gebersin, ölsün deme durumu yok. abartmayalım.
devamını gör...
yalan haber. 259 bin türkün 15 bin suriyelinin yaşadığı bir ilçede bu rakam mümkün değil.

suriyeliler gelmeden önce 2010 yılında inegölde yılda 3800 bebek doğmuş. bundan 7 yıl sonra nüfus artışının etkisi ile 4400 bebek doğmuş. anormal bir artış olmadığı gibi haber külliyen yalan. zaten haberin bir tane kaynağı var o da bir yerel haber sitesi.

gençler şunu biraz çalıştırın birşey kaybetmezsiniz.

devamını gör...
herşeyden önce başlık tamamen suriyeli kardeşlerimizi hedef almış. ne dersen de abi. bak öncelikle bana çok ağır gelen tarafını söyleyeyim mi ? ma plakalı araçlar abi. açık ve net ben 3.nesil kahve dükkânlarında kahve içmeye erinirken, vatana almış olduğumuz 3 milyon mültecinin %60-70 lik kesimi memleketinden gelen dolarlar yardımı ile türkiye de şartları yerine getirip şirket kurabilmiş, vergiden muaf bir audi a6 ile yanımdan geçiyor ve ilk geldiği gün benden sigara isteyen adam, şuan dubailerde iş kovalıyor. benim 28 senelik yalova kariyerimde bahçelievler mahallesinde oturma imkanım olmadı, ama bunlar oturuyor. bana koyan kısmı bu evet. peki bu durum, adamların çocuk yapmasına, yengeyle oynaşmasına,ne bileyim bir yerde nargile yapmasına engel mi ? elbette hayır... abi adam buraya evi bombalanınca dükkanı bombalanınca gelmedi ki, bunlar olmadan önce evini kiraya, iş yerini kiraya verip geldi. ve oralarda işler dolarla yürür. bunun da farkına varmak lazım. yani başımıza artist kesilen kesim, parayı bulunca babasını satacak kesim ve bunları devlet beslemedi abartmanın alemi yok. bunlar hep paralıydı. fakat senin bu kesimi mülteci sınıfından ayırıp savaşın kucağına atma ihtimalinde yok ne yazık ki. size gerçek tehdidin ne olduğunu söyleyeyim, gettolaşmak. ve bunu da şuan için başarmaları mümkün değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar