ingilizce

bir ingilizin arapça hakkında nerdeyse hiçbir fikri yoktur.ama bir arap aksanlı da olsa ingilizce konuşmaya çalışır.bu da gösterir ki arapçadan çok daha kıymetlidir.
devamını gör...
özellikle bbc,cnn ve el cezire(native spekar olanlar) nin haber bültenlerinde akıcı bir şekilde konuşulduğunda insanda hayranlık oluşturan fakat yabancı filmlerde afro-americanlar tarafından sokak ağzıyla konuşulduğunda nefret edilen bir dildir. aksan değiştirmek için yurtdışında bir iki yıl kalmak dışında bir çözüm yok gibi görünmekte ayrıca.
devamını gör...
makbulü agizda koca bir ceviz varmis gibi konusulan dildir.
devamını gör...
güzide ülkemizde herkesin konuştuğunu iddia ettiği ama çok sınırlı bi kesimin tam olarak konuşabildiği dil.
devamını gör...
şahit olduğum kadarıyla türklerden başka kimsenin ingiliz veya amerikalı gibi konuşmak için kendini fazla zorlamadığı dil. fransız fransız aksanıyla, arap arap aksanıyla konuşuyor. niye biz böyleyiz acaba?
devamını gör...
konuşan nufus bakımından olmasa da konuşan milletlerin sayısı bakımından dünyanın en yaygın dili. dünyadaki ingilizce konuşabilen insan sayısı kadar aksana sahiptir. zira aynı aksanda konuşan iki insan bulabilme olasılığı cibuti nin bir günde amerikayı işgal etmesi olasılığı kadar zordur.

devamını gör...
cv doldurulurken artık yazılmasına bile gerek duyulmayan bir dil..zira herkes kat'i sebeplerle bilecek şeklinde bastırılmaya çalışılan ancak bir okadar da para eden bir gerçek..
devamını gör...
türkiyede öğrenilmemesi imkansız dildir.okulları geçtim,tabelalar,televizyonlar...
devamını gör...
türkiye'de iş başvurularında olmazsa olmaz dil. hatta bazı iş yerlerinde ikinci dili de isterler. dilin kendisinin saçmalık olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
devamını gör...
dünyaya açılan kapı olması itibariyle kıymetlidir. ancak kıymetli olması, onu türkçeden daha özenli kullanmayı gerektirmez. zira türkiyemize açılan kapının kilidini kaybetmek üzereyiz.
devamını gör...
türkiye'nin resmi yabancı dilidir.
en az 5 sene okumaya rağmen doğru düzgün konuşamamamızda payı yoktur.
bütün suç "fill in the blanks"dır.bu yüzden cümle kuramayız.sadece mantığa göre bir kelimeyle cümle tamamlarız.*
devamını gör...
ülkemizde herkesin konuşmaya meraklı olduğu dildir. ama ingilizce kursu adı altında faaliyet gösteren kurslarda upper intermediate'tan daha yüksek bir kur bulamazsınız. * * *
devamını gör...
neden bu kadar sahiplendiğimizi anlamadığım dil. o kadar ki; daha doğru düzgün türkçe konuşmayı bilmeyen adamcıklar "ben ingilizce biliyorum" havasında gezerler. be adam ingilizce biliyorsun da, türkçe niye bilmiyorsun diye soran kimse de yok. işin daha da güzeli bu bir şeye benzemeyen dil, ilkokuldan itibaren yıllarca çocuklara zorunlu olarak okutuluyor. sen önce bir öğret kendi dilini. adam gibi konuşsun. ondan sonra başka dil ya da dilleri öğretirsin isterse. değil mi ama?
devamını gör...
su dan sulamak

nemden nemlendirmek gibi isimden fiil türetmenin nadir olduğu dil.

onun yerine farklı kelimeler kullanılır.
devamını gör...
zamanında almanyada küçüçük aklımı şoke eden ve beni neredeyse tüm sınıfa rezil edecek olan dildir:

ilkokul beşinci sınıfa geçmişim. okulun ilk günü kitaplarımızı dağıttılar, sınıf birbiriyle ve sınıf öğretmeniyle tanıştı. ilk defa fizik, kimya ve biyoloji dersi alacağımız için bu öğretmenler de ayrıca sınıfımızı ziyaret ettiler.

tatlı tatlı anlattılar bu derslerin ne işe yarayacağını. hiç tırsmadık. hatta birer einstein olacağımıza falan inandık.

sonra o geldi. ingilizce öğretmeni. saçlarının bir bölümü mor, bir bölümü yeşil, bir bölümü sarı, bir bölümü mavi ve bir bölümü kırmızıydı. çocuk olduğumuz için bu bayan öğretmenin tipi hepimizin hoşuna gitti. dünyanın çok büyük bir yer olduğunu ve tanışılması ve anlaşılması gereken çok insanın olduğunu vs. anlattı. diğer öğretmenler kadar ikna edici olmamıştı. ama sınıfta bir kaç kız buna çok sevinmişti.

o akşam kitaplarımızı aldık ve evlerimize gittik. tüm kitaplarımı kapladım. sonra meraktan inglizce kitabını açtım. çok ama çok şaşırdım. meğer ingilizce ne kaba bir dilmiş. bavyera şivesiyle almanca konuşmak bile daha nazikmiş.

sayıları okudum *. one, tvo, tree, for, five.. Allah Allah nasıl sayı bunlar. ev resmi çizmişler altında house yazıyor. hiç bilmiyorum ki inglizce telaffuz farklıymış. neyse, kesin lazım olur diye sayıları ezberledim.

ertesi gün o rengarenk kafalı kadın geldi. sürekli vayn leyn vüyn inglizce konuşuyor. hiç almanca konuşmadı. sadece almanca şunu söyledi: "kim birden ona kadar sayar?" Allah, bir parmak kaldırıyorum, kolum omuzumdan çıkacak, ezberlemişim ya.. öğretmen bana yöneldi, tamam oldu bu iş diye düşünürken inglizce hayranı kızlardan biri çok yalvardı diye onu kaldırdı.

kız başladı saymaya: van, tu, tri, for, fayf, siks, sevın, eyt, nayn, ten.

bu ne diyor yahu, vay salak vay diye kitabı açtım. o sayfayı çevirdim. orada yazıyor: one, two, three, four.. "başka kim sayacak" dedi öğretmen, dur ben doğrusunu söyliyeyim diye yine parmağımı tavana sokuyormuşcasına diktim, yine başka bir kız ve yine: van, tu, tri, for, fayf.. yarım saat kadar sonra inglizcenin telaffuzunun farklı olduğuna jetonum düştü. yoksa çok pis rezil olacaktım ufacık yaşta.
devamını gör...
yes, no, okey kelimelerini bilen herkesin bildiğini iddia ettiği en basit dildir :)...

türkçe aksanı yok diyenlere;

ben var gitmek, ben var gelmek, şok güzel gibi örnekler yetecektir...
devamını gör...
dunyanin en yetersiz ve sig dilidir, 100 kelime bilmeniz basit iletisim icin yeterlidir,

yetersizliginden dolayi amerikanlar ve ingilzler mimik kullaniminda ustadirlar, dilin yetersiz geldigi yerlerde mimiklere ihtiyac cok fazla duyulur,

arapca da ya da farsca da hatta turkce de bile bir olayi anlatmak icin onunuzde birden fazla kelime secenegi var iken ingilizce de bir kelimeyi en az 2 farkli anlamda kullanabilirsiniz, fonetik bakimindan da, kuralli konusma bakimindan da nazarimda bes para etmez.

bunca negatifligine ragmen yine de dunyanin ortak dilidir ve ogrenilmesi elzemdir.
devamını gör...
bu çağda hala öğrenilmemesinin anlamsız olduğu dil. çok daha güzel, zengin diller vardır ancak ingilizce kolaylık zenginlik açısından son derece dengeli bir dildir.
devamını gör...
rusya ve çin'in gittkçe yükselmesi ile rusça ve çincenin ingilizcenin pabucunu dama attığı dillerdir.
devamını gör...
ikinci dünya savaşını abd'nin kazanması ile liderliğini kanıtlamış dildir. tahtından inmesi için büyük bir devrimin yapılması gerek ki ayak seslerini işitmeyen yoktur herhalde.
(bkz: türkçe olimpiyatları)
devamını gör...
ilköğretimden beri öğretilmeye çalışılan fakat bi çok kişiye öğretilemeyen dil
devamını gör...
germen kökenli bir dildir ama bu dilin yanında kelt, latin dillerinin karışımı da vardır. her dalda bilim teknik, yazışma, ticaret v.b dünyada kullanılan egemen dildir.
devamını gör...
ikiye ayrılır. biri dünya dili olan ingilizce, diğeriyse ingiliz-amerikan köküne ait olan ingilizce.. ilk ingilizce lingua franca olarak anılır. ikincisiyse esasen dünya dili * olduğu için onun kökü kurumak üzere.
diğer dillerin de yok olması ikinci tür ingilizcenin yok olmasıyla doğru orantılı..
yani; asıl ingilizcenin kökü kuruma eşiğine gittikçe dünyadaki diğer diller de "dünya ingilizcesi" denen şeyin etkisinin altına giriyor. ha bu dünya ingilizcesi dediğimiz şeyde de zaten ne bir dilin iskeleti olan deyimler ne de detaylı dilbilimsel şeyler var, ne de köklü ingilizce sözcükler. bunu kullanıp hem ingilizce'yi mahvedebiliyoruz, hem de kendi dilimizi yok edebiliyoruz.
zaten bu yüzden bugün ingilizceyi kültür emperyalizminin bir parçası olarak görenler kısmen haklılar.. bunun olmaması içinse tek tavsiye edilen, kültürel benliğin kuvvetlendirilmesi; iki dil arasındaki ayrımın sağlamca çizilmesi. yoksa bi 500-600 yıl sonra dünyada tek bir dil kalacak dilbilimcilere göre. doğrudur, gerçekçi görünmüyor şimdilik, ama elbette bu tehlikeyi anlayıp kendi dillerini kimi yerlere dayatan başka ülkeler var*. dayatmak doğru mudur o da ayrı mevzu.
not:zaten bu yazdığımın da milyon alt başlığı var böyle yüzeysel yazabildiğime inanasım gelmiyor.

yüz kere edit: imla..
devamını gör...
millet olarak dil öğrenmeye mi yeteneksiziz ya da türkiyedeki dil eğitim sistemi mi yanlış sorularıyla düşündüren, sürekli muhattap olduğumuz halde tam anlamıyla vakıf olamadığımız, aksine öğrenmesi de çok da kolay olan, ingiliz aksanının çok daha seksi olduğunu düşündüğüm lisan .
devamını gör...
ingilizce ogrenmeyi tek basari kaynagi gibi gorenlere new york sokaklari ingilizceyi bulbul gibi sakiyan homeless lerle dolu oldugunu bilmeyenleredir bu entry
devamını gör...
dildir.

millet o kadar basit demiş ki şu bahsedilen basitliğe bir açıklık getirmek istedim.
saygıdeğer üstadlar ingilizceye çok basit derken kıstas aldıkları ingiliz ve amerikalı çocukların bile ingilizce konuşuyor olabilmesinden gelmektedir.

* *
devamını gör...
her yere çekilebilen bir dildir, çok sığdır.
ayran içmenin ingilizcesi aşağıdadır. hızlı okuyun.

- i run each teen me?
+ a wet each team.
- i run each make is tea your sun, each..
+ higher, them in each team.
- catch bar duck each teen ?
+ on bar duck each team.
-why high one why !
devamını gör...
lisesli yeni ergenlerin öğrenip, fonetikle dili türkçe yazıya çalıştıkları, ecnebi lisanıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar