ingmar bergman

bergman tarihin gördüğŸü en büyük yönetmenler arasındadır ki bence en büyüğŸüdür. tanrı-insan ilişŸkisini kendine has metaforlarıyla dahiyane bir şŸekilde irdelemesi başŸlı başŸına bir başŸarıdır. bu düzlemde yaşŸanan gerçek olanla olmayanın kaosu, içiçe geçmişŸliğŸi seyircide aidiyetsizlik hissi yaratmakta ve bu arada kalmışŸlık zaman-mekan karmaşŸasında doruk seviyeye ulaşŸmaktadır. bergman'ın filmogrofisine baktığŸımızda başŸrollerde hep bir 'tanrı' vardır, kah bunu elçisini (şŸeytan) göndererek kah semboller üzerinden (misal; kaplumbağŸa) beyaz perdeye aktarır. bergman için "tanrı" figürü hiç bir zaman kutsal kitaplarda anlatılan "tanrı"yla bir olmamışŸtır. bu usta yönetmenin en çok değŸindiğŸi tanrı-insan ilişŸkisine nasıl baktığŸını merak edecek olursak size "persona" filmini tavsiye etmekte hiç bir beis görmem. ancak o film üzerine incelemelere baktığŸımda öyle bir bakışŸ bulamamam beni oldukça şŸaşŸırtmışŸtır gel gör ki benim perspektifimden bergman'ın filmde sessizliğŸi tercih eden kadının tanrı'yı betimlediğŸi oldukça aşŸikardır. yönetmen bir yerde de eserlerinde hep kendini anlatıp kendi otobiyogrofisini(büyülü fener'i ayrı tutuyorum) çizmişŸtir. bir yandan kendini anlatırken bir yandan v. hugo'nun "ben 'ben' i anlatırken aslında 'siz' i, 'biz' i, 'hepimiz' i anlatıyorum" prensibini benimsediğŸini görürürüz. zira bu kadar kişŸisel eserler hiç bir zaman evrensel boyuta ulaşŸıp bu denli kaale alınıyor olmazdı. bergman'ın gittiğŸi kişŸiselden evrensele sancılı ama sonunda aydınlığŸa ulaşŸan uzun bir yoldur.
devamını gör...
avrupa sanat sinemasının "auteur" yönetmenlerindendir.

genellikle modern yaşamın felsefesi ve modern insanın psikolojisi üzerine eser vermiştir. biçimi ve içeriği çok iyi yerleştiren bir yönetmendir. erken dönem çalışmalarında, ana karakterin, ekonomik ve sosyal yönden modernitenin kıyısında yaşayan ve bundan hoşnut olmayan kişiler olduğunu görürüz.

devamını gör...
doğduğunda , hastalıklı cılız doğduğunda doktorların; 'bu çok yaşamaz' öngörüsüne inat doksan küsür yıl yaşamış ,isveç li yönetmen.
devamını gör...
günümüzdeki bir çok ünlü yönetmen tarafından örnek alınmış bir çoğuna esin kaynağı olmuş ünlü yönetmendir örneğin persona seyredildiğinde akla hemen mulholland drive gelecektir. kendisi tarkovski yi çok beğenmekte ve onun bir çok defa sdıyrılıp girdiği kapıyı ben bir çok sefer yumruklamama rağmen ancak bir iki sefer içeri girebildim demektedir. yanılmıyorsam 80 e yakın filmi vardır ancak çok az filminin türkçe alt yazısı mevcuttur filmleri bulup izlenesidir.
devamını gör...
ıngmar bergman, (d. 14 temmuz 1918 isveç - ö. 30 temmuz 2007 isveç) isveçli oyun yazarı ve film yönetmeni.

bir protestan papazının oğlu olarak 1918'de isveç uppsala'da doğmuştur. çok sayıda evlilik yapmıştır. bunların sonuncusu, kült oyuncusu liv ullmann’dır. diğer kült oyuncusu ise max von sydow'dur. 30 temmuz 2007'de sabahın erken saatlerinde isveç'te farö adasındaki evinde 89 yaşında ölmüştür[1]. kızı eva bergman tarafından uykusunda öldüğü açıklanmıştır. bergman 2005 yılında time dergisi tarafından dünyanın yaşayan en büyük yönetmeni olarak nitelendirilmiştir. 9 defa en iyi yönetmen oscar’ına aday gösterilen bergman’ın eserleri, 1960, 1961 ve 1983 yıllarında en iyi yabancı film oscar’ı ödülünün sahibi oldu.

birçok filminde karakterleri, sanat çevreleri içine yerleştirmiştir. kadınlardan yanadır. filmlerinde tavrını daima kadınlardan yana koyar. mizahi ve eğlenceli filmler de yapmıştır.

papazlar, bir 'sorunsal' olarak dahil edilir filme. aşkımızın üstüne yağmur yağıyordu, yedinci mühür ve cehennemi karanlıkta müzik filmlerinde açıkça iticidirler. bir aşk dersi ile bir yaz gecesi gülümsemeleri'nde mizahi bir dille hicvedilirler.

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
skammen* filmi ile tanıdığım ve winter lightile her filmini izlemeli dedirten yönetmendir. liv ullman'ı keşf ettirir adeta. bazı sahnelerde diyalogları tekrar dinlemek istersiniz. yaşama ait içten bir bakış sunar, yaşama ve tabi ki ölüme. papaz bir babanın evladı olarak metafiziği sinemasında yalınca işler, ve tabi sorgular.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar