inşaat sektörü

türkiye'nin en güçlü olduğu sektördür.

çoğu sektörde çin eleştirilir ya ucuz ve sömürüsel işgücü kullaniyor diye, işte o tanımların karşılığı da ülkemizdeki inşaat sektörlerindedir. inanmayanlar şantiye'lere gitsin baksın!
devamını gör...
ali ağaoğlu eşliğinde yeni bir çağa giren. vay vay. hem sadece türkiye inşaat sektörü değil, dünya inşaat sektörü ali ağaoğlu önderliğinde yeni çağa giriyormuş. gözümün önüne ilkokuldaki çağlar tablosu geldi. hani mevsim şeridiyle altlı üstlü duran. neyse yazı bulunuyor, kavimler göçü ardından fatih istanbulu fethediyor ve fransız ihtilali gerçekleşiyor sonunda kocaman bir ali ağaoğlu kafası beliriyor, yakın çağ bitip "bu hiçbişey değil, bunlar sıradan, beni anlamıyorsunuz" çağı başlamış oluyor.
devamını gör...
reis tarafından verilen fermanla acilen ve yoğun bir şekilde tahrik edilmesi gereken sektör.
yeterince azgın değilmiş gibi...
olsun! ne kadar tahrik olursa o kadar iyi.
hadi ak müteahhitlerim, göreyim sizi!
devamını gör...
ben 18 yaşındayken şu şekilde işliyordu * *: x adlı kişi bir arazi alır, sonra bir müteahhitlik şirketiyle anlaşır. müteahhitlik şirketi inşatın bir kısmını birine bir kısmını başka birine vere vere dağıtır(sıvası birine, temeli birine, çatısı birine vs.). sonra dağıttığı bu firmalar, gider taşören birilerini bulur. der ki: böyle böyle bir inşaat yapılacak atıyorum çatısını sen yap. tasörende tamam der, kaveye gelir, gençler iş bulduk gelin der. tabi ne işi sormak yok. gidersin, bir bakmışssın, çatıdasın.

maaş şu şekilde işler: o zamanlar - 6 sene önce- bin- bin beşyüz liraydı. ama sigorta askeri ücret üzerinden yatardı. o da 600 falandı. öyle sigortanın hepsinin yattığı nerede görülmüş.

çalışma saatleri 8-6 derler yalan. zorunlu mesai denen bir melet vardır. gerekirse ona kadar çalışırsın, çalışmıyorum dersen yürü git memleketine denirdi.

haliyle kölelik olsa iyi sektör aslında.

edit: ahan lan buldum o çalıştığım yeri. savoy inşaatlarıydı. trt binasının karşısında. ebru şallı ev tutmuş. adaletini öpeyim senin dünya.

http://emlakkulisi.com/ebru...
devamını gör...
bütün kıta avrupanın inşaat şirketleri = türkiye inşaat şirketleri.

tamam şimdi bir şeyler söylenebilir üstüne. dünyada çinden sonra en büyük payı yüklenen ülkeyiz. hemen her yerde bayrak gösteriyoruz. ancak iç piyasanın ağırlığını inşaat yapmaktan çok, inşaat malzemeleri üretip satma noktasına da taşımalıyız bu sektörde. yeni teknikler, yeni mimari sistemler geliştirmemiz ve ciddi bir ihraç kalemi haline getiremedikten sonra işe yaramaz bu.
devamını gör...
100 bine malettikleri ucube binaları 500 bine satıyorlardı kısa yoldan köşe döndükleri günler bitti . haksız kazançla büyüyenler bir gün bunun bir bedeli olacağını asla düşünmemişti . Allah'ın vaadi haktır faizle gelen havayla gider. ne yazık ki ibret alan hala çok az.
devamını gör...
tarlasını ve bahçesini bırakan inşaat yapma sevdasına düşünce böyle sonuçlar kaçınılmaz oluyor. inşaat yapma ve beton aşkı öyle bir hâle büründü ki siyasi irade, kurumsal irade ve bireysel iradenin önceliği bu oldu.
devamını gör...
devletin elindeki kaynaklarını satıp dünün mücahitleri ,bugunün müteahhitlerine aktararak milletin " gelişiyoruz " ayağına gözünü boyadığımız kofik sektör. evet.

hani ne oldu inşaat sektörüne yedir yedir?

hiç, hava gazı bol güneş. her şeyimiz ithal.
devamını gör...
kendilerini modern katma değerli teknolojilerle büyütmeyen ekonomilerin ve buna sebep olan milletlerin en ufak bir "papaz krizi"nde içeri doğru yamulmaları haktır. bir ülkenin en etkili ekonomik bileşeni nasıl inşaat olur ya hu?

trump tehdit ettiği zaman bizim de 1+0 stüdyo dairelerimiz var haddini bil mi diyeceksin? veya akınsoft'un robotlarına çiftetelli mi oynatacaksın? alanında çığır açan, taşımacılık sektörünü değiştiren uber'i kullananları tekme tokat döven sarı taksiler ile e5'te uzaydan gözüken ay yıldız mı yapacaksın?

startup işine fazlaca meraklı ve projeleri tübitak tarafından keyfe keder reddedilen bu kardeşiniz çok dolu..

ülkeyi birisi acilen 2002 heyecanını yeniden getirmeli, yoksa aşırı sıvadan hayata gözlerimizi yumacağız..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar