inşaat ya resulallah

stalin dönemi sovyetler’de ve nazilerde, güç tapıcılığına dönük oransız büyüklükte binalar-anıtlar inşa etme merakını tanımlamak için kullanılmıştır.

gigantomani yani büyüklük saplantısı en büyük faktördür bu salaklıkta. devasa binalarla iktidar teşhirciliği, putlaştırılan bir lider için devasa putlar (heykeller yapılması), anıtkabirler inşa edilmesi gibi şeyler de bu kapsamdadır.

ne yazık ki protestanlaştırılan müslümanlar da bu kötü yola kanalize olmuşlar, «şefaat ya resûlallah» yerine rivayete göre yanılıp «seyahat ya resûlallah» diyen evliyâ çelebi'nin dünyayı gezip durmasına teşbihen ya da nazire olarak söylenen «inşaat ya resûlallah» ironisindeki duruma maalesef gelmişlerdir.

ne ağaoğlu gavurdur, ne ekşioğlu sülalesi. istanbul'un en eski ve en yeni müteahhitlerinin hiçbiri gavur değil. ama yaptıkları büyük bir gavurluktur.

istanbul gelmiş geçmiş belediyelerin rantçı paracı zihniyetinin eseri olarak bu müteahhitlere peşkeş çekilerek betonlaştırılmış, tabii ve tarihi dokusu bozulmuş dünyanın en acınası şehri haline gelmiştir. artık büyük bir köy bile değildir, büyük bir mezradır...
devamını gör...
birikim dergisinin bir sayısının adı.

edit: entry hakaret nedeniyle şikayet edilmiş. zaten sözlükte böyle bir başlık var. bende somut bir veriyi başlık altında paylaştım. ne yapmam gerekiyor bu durumda.
devamını gör...
mevcut hükumetin ekonomiyi hareketlendirme çabalarını dile getiren slogan. ekonomi böyle hareketleniyo mu bilmiyorum ama sinir bozduğu kesin. çünkü geleceğe kalacak insanın içini açacak eser bırakılmıyor, beton kuleler dikiliyor resmen.
devamını gör...
emperyalist ülkeler para trafiğinin akışı konusunda iktidarlala anlaşma yaparlar. kendi gruplarına ait bir ürünün ülkelerinde üretilmeyeceğine dair söz alırlar. hükümetlerde bir şey yapıyor görülmek için dünyanın revaşta olan ürünlerinin üretilmesine yanaşmazlar ve onlara engel olmayacak işlerle uğraşırlar.

el nanoteknolojiye geçti, yazılım yapıyor biz ise elin bundan yüz yıl önceki yaptığı altyapı ile uğraşıyoruz.
aslında türkiye'nin gittiği yol bu haliyle, rakiplerini 100 yıl geriden takip etmeyi kabullenmekten başka bir şey değildir.
oysa güncel bilimi ve teknolojiyi yakalamak için betona verdiğimiz paranın 1/4'ünü verseydik şimdi hem teknoloji ve bilim altyapımız vardı, hem de beton işlerinin harcaması bedavaya gelmiş olacaktı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar