insan hayvan oğlu hayvandır

yakın zamanda tolstoy'un bir eserini okumuştum. müsait bir zamanda onu da paylaşırım inşaallah. orada filozofların insan tanımı üzerinde durulmuştu. baktım sürekli insan şöyle hayvandır böyle hayvandır diyorlar. tutamadım kendimi, başlığı zikrettim. ilgili kısmı da yazayım:

konfüçyus: insan, öğrenen hayvandır.

thales: insan, araştıran hayvandır.

sofistler: insan, kazanan hayvandır.

sokrates: insan, sorgulayan hayvandır.

platon: insan, toplumsal hayvandır.

aristo: insan, düşünen hayvandır.

septikler: insan, şüpheci hayvandır.

stoacılar: insan, her şeye alışan hayvandır.

heraklıetos: insan, tartışan hayvandır.
devamını gör...
insan, tanım okumadan eksi veren hayvandır.
insan, favorittileyen hayvandır.
insan, tümünü göster diyen hayvandır.
insan, link veren hayvandır gibi örnekler çoğaltılabilir.
devamını gör...
"biliyordum ki toprak katı ve tabiat zalimdir ve insan, cinsi bozuk bir hayvandan başka bir şey değildir; biliyordum ki insan hayvanların en kötüsü, en bayağısı ve en az sevimli olanıdır. evet, bilhassa en az sevimli olanıdır."

yakup kadri karaosmanoğlu
(bkz: yaban)
devamını gör...
insan hayvan değildir.
(bkz: yayvan)


kendi kendine 'kırkına gelmeden değişsen diyorum' ikazında bulunup, sonra ulaşabilinecek bir mükemmellik noktası kalmadı diye kendini teskin eden, bazen kuşun ağzına susam olmak isteyip kendini yere göğe sığdıramayan , parlak zihnine cila olsun diye burnunun sürtmesini isteyen, evde ''annesinin en güzel/yakışıklı çocuğu '' oldu diye dışarda da kendini öyle sanan sığ.
devamını gör...
insan yaratılış olarak kıymetlidir lakin kendini yaptıklarıyla hayvandan da aşağı seviyeye düşürebilir. benim inancımda ancak iman insanı yükseltir imanı olmayan da ne kadar büyük düşünür olsa da kendini bu başlığa ait hissedebilir. cehennem de yaka kartı sormuyorlar *
devamını gör...
bu tespiti yapanlar dönemin insanlarının ne denli aşağılaştığını görmüş olabilir. insanın kendisine yakışmayan ona verilen vasıfları kullanmayıp düşüncesizce davranması bu yakıştırmaya sebep olabilir.

hiçbir hayvan insan kadar karmaşık her biri diğerinden farklı, düşünen, bulan, öğreten donanımlarına sahip değildir, olamazda..
hayvan içgüdüsel davranır ve bu her hayvan türünün aynı duruma aynı tepki vermesini gerektirir. insanın hayvan oğlu hayvan olamayacağının en büyük cevabı da budur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar