insan-ı kamil

kamil insan demektir. bu aslında bir kişŸiyi değŸil bir idali temsil eder. yani asla kamil insan olunamaz fakat kimil insan olmak için çalışŸılır. senin kemaline karar verecek olan Allahtır.

kamil insan kesinlikle hatasız insan değŸildir. kamil insan hatasını görebilecek basirete sahip insandır. ama sadece bu da değŸlidir. o hatasından dersler çıkaracak kadar hikmet sahibidir. bu hikmete sahip olmak onu bilge yapar ve aynı pisliğŸe iki kere basmaz.

kamil insan sadece bu da değŸildir. zaten buda kamil insan mıdır bunu bilemeyiz... bu sa dece budistlerin iddiasıdır. (iğŸrenç bir espri olarak tarihe geçsin diye kayıtlarda kalmasını istiyorum)

bazıları peygamber yazacaktır. yazabilirler. fakat onlar insanın kemale ermesinden, bütün ilimler kendisine vahiy yoluyla yalatılıp yutturulmuşŸtur, asla hata yapmazlar diye anlıyorlarsa öyle bir kamil insan bilmiyorum.

kamil insan kesinlikle hata yapma ihtimalini gözönünde bulundurur. düşŸmanına düşŸmanlıkta aşŸırı gitmez, çünkü gün gelir dost olurlarsa yüzüne bakabilecek kadar mesafeli bir düşŸmanlığŸı vardır. hak için düşŸmanlık besler nefsi için düşŸmanlık beslemez. dostuna karşŸı da mesafelidir. gün gelir de dostu da düşŸmanlar arasına katılırsa yada haktan saparsa arasındaki yakın mesafenin onu haktan saptırmayacağŸı kadar ortantılı bir mesafededir dostuyla.

kamil insan ölçülü insandır. tüm felsefelerin, tüm tasavvuf ve nefs teskiyesi disiplinlerinin hedefinde kamil insanı ortaya çıkarma çabası vardır.
devamını gör...
derman aradım derdime, derdim bana derman imiş
bürhan aradım aslıma, aslım banma bürhan imiş

sağı solu gözler idim, dost yüzünü görsem deyu
ben taşrada arar idim, can içinde canan imiş

öyle sanırdım, ayrıyem; dost ayrıdır, ben gayrıyem
benden görüp işiteni, anladım ki ol can imiş

savm-u salat-u hac ile sanma biter her iş zahid
insan-ı kamil olmaya olmaya, lazım olan irfan imiş

mürşid gerektir bildire, hakk'ı sana eder yakın
mürşidi olmayanların bildikleri güman imiş

her mürşide elin verme, kim yolun uğratır sarpa
mürşidi, kamil olanın yolu gayet asan imiş.

işit niyazi'nin sözün, bir nesne örtmez hak yüzün
hakk'tan ayan bir nesne yok, anlamayan hayvan imiş... (niyazi mısri)

devamını gör...
insan-ı kamil başılığı altına yazabildiğimiz şeylerin tamamı copy paste ın ötesine geçemiyor. yazık. bari yazmayın be. konudan anlayan biri çıkarda bişey yazar. iki şiir kopyalamakla olmuyor bildim havaları.
devamını gör...
peygamber efendimiz (sav) ile üst sınırları çizilen insanlık derecesi. bir insan insan olma yolunda ilerleyerek, mesafe katederek miraç hadisesindeki gibi en büyük melekleri bile geride bırakabilir.
devamını gör...
türkçe gibi basit bir dili kullanamayan insanın mesleğinin ne olduğunu bilseler, sözlüğü terkederler. benim anlatmak isteiğim nokta niyaz'i-i mısrã®'den filan bir iki şiir kopyalamak yerine görüş belirtirsek daha iyi olur. he ayrıca bir gün gelir buraya bildiklerimi yazarım.
devamını gör...
haktan aldığı nurun dünyaya yansımaları bugün apaçık görünendir. hani derler ya alem ağız kokumuzdan sarhoş olur diye, tabirim biraz kaba ama aynen öyle. dünyada soluduğu her nefes alemi sarhoş ediyor, kafirler bile neye kapıldıklarını bilmeksizin etrafında tavaf ediyor, azaları, letaifleri ilanı aşk ediyor. bir güneş gibi doğduğu gün dünyaya, seyredenlerden olmak umuduyla, bir nefes dahi atmosferinden soluyabilmek umuduyla, ehlen ve sehlen merhaba, efendim...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar