insan olmak

insan olmak belki de (bkz: ataol behramoğlu)'nun dediği gibi, "yaşamak görevdir yangın yerinde/yaşamak insan kalarak" demektir.

yaşamak bu yangın yerinde
hergün yeniden ölerek
zalimin elinde tutsak
cahile kurban olarak
yalanla kirlenmiş havada
güçlükle soluk alarak
savunmak gerçeği çoğu kez
yalnızlığını bilerek
korkağı, döneği, suskunu
görüp de öfkeyle dolarak
toplanır ölü arkadaşlar
her biri bir yerden gelerek
kiminin boynunda ilmeği
kimi kanını silerek
kucaklıyor beni metin altıok
aldırma diyor gülerek
yaşamak görevdir yangın yerinde
yaşamak insan kalarak
devamını gör...
mecbur olduklarını yapamamak, ağlayabilmek sıkışınca, istemesini bilememek belki çocuk gibi, özlediğini söylemek korkmadan, hesabı olmadan gülümseyip merhaba demek, açın halinden anlayıp karın doyurmak, çalışsın o da eşek gibi dememek sadaka vermek, ağlamaktan hasta olurum korkusuna kapılasıya kadar ağlamak, babaya seni seviyorum diyip boynuna sarılmak, sorumluluklarını savsaklayabilmek, çok para kazandığın işi değil istediğin işi yapabilmek.
devamını gör...
herkesin olamayacağı,yapamayacağı güzelliktir.ama ne yazık ki iki eli,ayağı birde başkalarının kontrolünde bir beyine sahip olunca insan olduğunu zanneden yaratıklarda mevcuttur gezegenimizde.allah, insanları bu zavallılardan korusun.*
devamını gör...
zordur. hiç de kolay değildir. olay sadece canlı bir bedene ve ruha sahip olmak demek değildir. insan olmak ilk başta temiz ahlak ve doğru davranışlara sahip olabilmek demektir. insanlığın değerler açısından bitime geldiği şu dönemde insan olabilmek çok önemlidir. birilerinin çıkıpta örnek olmaları gerekir çünkü.
devamını gör...
insan olmanın gereklerini yerine getirme zorunluluğudur.. sadece kendine yapılan haksızlıkta değil hiç tanımadığın belki tanımayacağın birinin hakkı yendiğinde ayağa kalkıp harekete geçebilmektir.. boynuna tasma geçirilmesine engel olmak tüm tasmaları kırmaktır.. özgürlük denilen şeyin göreceli olduğunu bilmektir.. ve en önemlisi yükselirken başkalarının üzerine basmadan yükselmektir.. cebindeki parada kimsenin hakkını taşımamaktır.. günümüzde oldukça zordur aslında.. hala "kimin rızkını kim yiyor belli değil.. o yüzden siz de yiyin" diyen hem de müslüman olduğunu da iddia eden insanlar bulundukça kolaylaşacak gibi de görünmüyor..
devamını gör...
türkiye cumhuriyetinde kişiyi zorda bırakan bir haslet.
haksız yere biri öldürülür. öldürülen kişi sırf ermeni olduğu için ''yazık oldu, keşke olmasaydı, üzüldüm'' diyemessiniz. dediğiniz zaman hemen acımasızca yaftalanırsınız ''bölücü işbirlikçi (ve hatta) ermeni dölü'' diye. ülkenin sadece türklerden oluşmadığını farklı etnik kökenlerin olduğunu söylersiniz ''vay olurmu öyle şey türk değilsen defol git'' denilir.
devamını gör...
zordur. bazılarına daha zor gelir. şeksiz kabul edilir ki; onlar esfel-i safilin'in müdavimleridirler. yaptıkları vandalizm yüzlerine vurulduklarında ise meşrulaştırıp, güler geçerler. bu halleriyle onlar değer verilmeyecek birer taş bile olamazlar.

taş ise Allah'ı zikreder durur.

taş bile olamazlar.

taş ise en azından Allah'ı zikreder durur.
devamını gör...
kesin zararına satıldığını bildiği bir malı değerinden aşağısına almamaktır bazen.. zor durumda kalan bir başka insanın bu durumunu sui istimal etmemektir icabında..


devamını gör...
ben yada sen kimsin bunun da hiçbir önemi yok. beni ve sizi kuşatan sınırlar mevcut. bu sınırların bazıları gerçek bazıları ise sanal. kimimiz bu sınırların içerisinde istekli yaşar. kimimiz ise bu sınırlar içerisinde durmak için zorunludur. bazıları ise sınır felan tanımayıp bu sınırları parçalayıp aşmak ister; sınırın ne kadar korkutucu ve ürpertici olduğu onlar için önemli değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar