insan tanıma sanatı

konu hakkında hayli kriteri bulunan bir sanat dalıdır..

edit: bunlardan birkaçını yazalım, gerisini de bilenler getirir nasıl olsa..

1) insanların yüzleri kişilikleri hakkında bilgi verir. (ilm-i sima denilen alan)
2) burçlar aslında fal bakmak için değil, insan karakterleri için önemli bilgiler verir. evleneceğin kızın ya da erkeğin burcunu öğren, burç tahlillerini oku sana uyuyorsa zengin fakir deme sadece imanlı mı ona bak ve hemen evlen... o kadar yani..
3) doğum yerleri. her yöre insanının farklı karakteri vardır. bir laz ile bir kürt evlenirse düşünemiyorum yani.. adam ya da kadın hamsi ister öbürü kebap...
4) hangi sosyetede yetiştikleri... (her insanın yetiştiği çevre karakter gelişiminde farklı etkiler yapmıştır. alışkanlıklar kolay terkedilemez..
5) askerliğini nerde yapmış (erkekler içindir, havacı olarak ya da denizci olarak yapanla karacı olarak yapan farklıdır)
6) anası (kadınlar için) «kenarına bak bezi al, anasına bak kızı al» atasözü bu yüzden söylenmiştir. her kadın anasının bir yeni versiyonudur.
7) hangi sözlükte yazdığı (kadın veya erkek farketmez geneldir) eksisözlükte yazanlar agresif, dinsiz imansız olma ihtimali yüksek, uçkurcu yani cinselliği birinci planda tutar; cogitoda yazarsa mülayim, ehl-i iman, ırzına namusuna bağlı ve hassas, vatansever, haysiyet ve şeref sahibi, mert ve cesur kişilerdir genelde, her iki sözlük yazarları için anlatılanların birçok istisnası da olabilir tabi)


devamını gör...
insan tanımanın en doğru yolu o'nu öfkelendirmektir.

bir insanda ne kadar ezik durum varsa öfkelendiği anda hepsi ortaya çıkar. insanın en doğal halidir . sakladığı her şey , içinde birikmişler ne var ne yok hepsi tek tek dökülür. bağırıp çağırmak değil tabi bu. hiç kimse budist rahibi ya da keşiş değil , zaten hiç kimse bu kadar profesyonel soğukkanlı da olamaz. bağırıp çağırabilir ama öfkelendiğinde meseleyi kişiselleştirip her şeyi senle alakalı hale getirip konuşuyorsa o insanın notunu ver ve çiz üstünü sal evrenin boşluklarına.
devamını gör...
amaç kasıtlı olarak öfkelendirip konuşturmak suretiyle tanımak ise öfkelendiren kişinin de arkadaşlığa uygun birisi olmadığını gösterir. çünkü yaptığınız birçok iyiliği hiçe sayıp, kusurlarını görüp de gizlemenizi görmezden geliyorsa o insan doyumsuzdur, uzak durun.

ek: üstteki yazar hedef alınmamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar