nisa suresi 79. ayet'te bahsedilen gerçektir:

"sana iyilikten (hasenatdan) ne isabet ederse, işte o Allah'tandır. ve sana kötülükten (seyyiattan) ne isabet ederse, o taktirde o, kendi nefsindendir (derecat kaybedecek bir şey yapmandan dolayıdır). ve seni, insanlara resûl olarak gönderdik ve şahit olarak Allah yeter."

bu ayet-i kerime'yi idrak etmek yahut nefse kabul ettirmek biraz zor oluyor.*

halbuki şöyle bir temsille düşünüldüğü vakit, ayet-i kerime daha iyi anlaşılıyor:

bir bahçıvan düşünün ki, bahçeyi çapalamış, tırmıklamış, tohumları atmış, hatta atmosferi bile meyve almak için uygun hale getirmiş, bana da demiş ki "günde 2 kere bu bahçeyi sularsan senin meyven olur."
şimdi, eğer ben bahçevanın talimatına uyup, bahçeyi sulasam, sonra meyve alsam; diyebilir miyim "bu meyve bendendir." diyemem. ama eğer bahçeyi sulamazsam ve bahçe harap olsa, diyebilir miyim ki "bahçe benim yüzümden harap oldu?" diyebilirim.**

yani şunu demek istiyorum aslında, bir iyiliğin meydana gelmesi için yani müsbet bir sonuç almak için bir sürü sebebin bir araya gelmesi gerekir. Allah ü teala o sebepleri hazır eder, insanlara düşen sadece tek bir hamle olur çoğu zaman. hatta bazen o hamle bile insana düşmez.
ancak, bir kötülüğü meydana getirmek için insanın tek bir hamlesi yeter de artar bile. bunun için sebeplerin bir araya gelmesine gerek yoktur.

not: musibetler "kötülük" kapsamında ele alınmazlar, onlar da menfi ibadettirler.
devamını gör...
--- alıntı ---

mü'minin isine şaşarım. gercekten onun bütün işleri hayırdır. bu durum, mü'minden baska hicbir kimsede yoktur. kendisine varlık, genişlik isabet ederse şükreder, bu onun icin hayır olur. darlık isabet ederse sabrederse, bu da onun için hayır olur. (müslim)

--- alıntı ---
devamını gör...
biz böyle biliriz lakin;
akp iktidara yeni geldiğinde ülke bol yağış almıştı. akpartizanlar bunu akp'ye bağladılar. akp ile beraber bereket gelmişti ülkeye. ara ara oluyor böyle dillendirmeler. çekirge sürüsü ırak iran uğramış da bize gelmemiş! ikitidarda ne de olsa dindar yöneticilerimiz var. corona virüsü hakkında da öyle şeyler diyorlardı ama bu ara sesleri kesildi.

tanrılaştırmak nedir o halde?
devamını gör...
bu konuyu anlayabilmek için beynin hür bırakılması lazım. tasavvuftaki ve mezheplerdeki kur'an'la uyuşmayan konulara karşı vicdanın verdiği sinyalleri " şeytanın vesvesesi" olarak algılayıp, bu halin kalbi terki için vird ve tesbih çekenlerle bu konuda anlaşmak zordur. bu yoldan geçmiş birisi olarak kendimden biliyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar